Μεγάλη ανατροπή του Ηφαίστου, «σκότωσε» το Λαύριο ο Πελεκάνος

Το Λαύριο έχασε ένα παιχνίδι που δεν χάνεται στη Λήμνο, με το Μιχάλη Πελεκάνο να γράφει το τελικό 67-65 για τον Ήφαιστο με τρίποντο στην εκπνοή του παιχνιδιού.

Με το Μιχάλη Πελεκάνο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή, ο Ήφαιστος Λήμνου κέρδισε εντός έδρας το Λαύριο (67-65). Απίστευτη ανατροπή από τους γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία του Λαυρίου στις βολές (6/16 βολές στην τελευταία περίοδο).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Λαυρίου στη Λήμνο αφού με εξαιρετικό Μουράτο (7π.) προηγήθηκε με 2-11 στο 3ο λεπτό. Με σημαντικές βοήθειες και από τους Ντεκόζι, Ντιμ το Λαύριο εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (6-21, 5')! Ο Ήφαιστος βελτιώθηκε στην επίθεση και μείωσε με τον Τσαϊρέλη στους 8 (17-25, 12'). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Ήφαιστο καθώς η μεγάλη του αστοχία (3/13 στο δεύτερο δεκάλεπτο) δεν του επέτρεψαν να ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και το Λαύριο πήγε στα αποδυτήρια στο +12 (24-36). Άλμαν, Ντιμ και Ντεκόζι με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18, κάνοντας το σκορ 26-44 (24'). Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα στα επόμενα λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Τέρνερ και το Μούρτο μείωσαν σε 47-57 στο 28'. Και πάλι όμως το Λαύριο βρήκε τις λύσεις κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας μία διαφορά ασφαλείας (39-52, 30'). Συνεχόμενα τρίποντα από τους γηπεδούχους από Σμιθ, Τέρνερ και Πελεκάνο έφεραν την ομάδα της Λήμνου σε απόσταση αναπνοής από το Λαύριο (56-67, 37').  Ο Ήφαιστος ωστόσο ήταν άστοχος στις επόμενες επιθέσεις, σε αντίθεση με  τον Άλμαν που σημείωσε πέντε σερί πόντους κι έκανε το 56-62. Ο Μούρτος με γκολ φάουλ διατήρησε τις ελπίδες στον Ήφαιστο (60-63), με ένα λεπτό να μένει για το φινάλε του αγώνα. Ο Ντεκόζι αστόχησε σε δύο βολές και έδωσε την ευκαιρία στον Ήφαιστο να ισοφαρίσει ή να μειώσει στον πόντο, Ο Έβανς ήταν όμως άστοχος και σαν να μην έφτανε αυτό, έκανε αντιαθλητικό φάουλ μετά το ριμπάουντ που πήραν οι φιλοξενούμενοι, δίνοντας ένα σημαντικό πλεονέκτημα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές, εκεί που οι φιλοξενούμενοι ήταν απίστευτα άστοχοι. Συγκεκριμένα, είχαν 2/8 στο τέλος, με το Ντεκόζι να κάνει 0/2 κι ενώ έμεναν 6 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ και ο Πελεκάνος με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 67-65 ολοκληρώνοντας μία μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 39-52, 67-65.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου, Έβανς 8, Σμιθ 12 (2), Γκίλμπερ, Χάμοντς 2, Σταμάτης 4, Πελακάνος 13 (3), Τσαϊρέλης 9, Διαμαντάκος, Μούρτος 8, Τέρνερ 11 (2).

Λαύριο (Σερέλης): Άλμαν 12, Μουράτος 13 (1), Κουζέλογλου, Ντάιμ 6, Ντεκόζι 17 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 2, Γουάτσον, Λεγκίκας, Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 5, Άουτλο 6 (2).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.