Παναθηναϊκός - Λαύριο 74-61: Στον τελικό οι «πράσινοι» με εντυπωσιακό White

Ο Okaro White ήταν το μεγάλο κέρδος του Παναθηναϊκού στη νίκη επί του Λαυρίου με 74-61 στον 1ο ημιτελικό του 2ου Super Cup.

Η πρόκριση στον τελικό του 2ου Super Cup επιτεύχθηκε για τον Παναθηναϊκό, μετά την (πιο δύσκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ) επικράτηση επί του Λαυρίου με 74-61 στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος” της Πάτρας. Το μεγάλο κέρδος των “πράσινων”, πάντως, ήταν η εντυπωσιακή εμφάνιση ενός παίκτη που αμφισβητήθηκε αρκετά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας: του Okaro White.

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εκπληκτικός σε επίθεση και άμυνα, αφού πέτυχε 23 πόντους με 9/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές και μάζεψε 11 ριμπάουντ. Ο Kendrick Perry (12 πόντοι, 3 κλεψίματα) ήταν επίσης θετικός, παρότι δεν προσέφερε πολλά στον τομέα της δημιουργίας (είχε 2 ασίστ). Άλλωστε, όλος ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στη δημιουργία (12 ασίστ) και άστοχος από μακρινή απόσταση (6/31 τρίποντα). Ήταν όμως κυριαρχικός κάτω από τα δύο καλάθια, μαζεύοντας 17 ριμπάουντ παραπάνω (45-28) και έχοντας 40 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Το Λαύριο, από την άλλη, δεν είχε ούτε τα μεγέθη να αντιπαρατάξει απέναντι στα μεγάλα και δυνατά κορμιά του Παναθηναϊκού, ούτε το βάθος στον πάγκο, προκειμένου να αντέξει μέχρι τέλους. Όσο κι αν προσπάθησαν ο Jerry Smith (17 πόντοι, οι 15 στο 2ο ημίχρονο) και ο Kenny Goins (14 πόντοι)...

ΤΟ "ΠΡΑΣΙΝΟ" ΞΕΣΠΑΣΜΑ

Το Λαύριο στάθηκε σαν ίσο προς ίσο απέναντι στον Παναθηναϊκό στο 1ο δεκάλεπτο. Μάλιστα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη διατήρησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 9ο λεπτό (20-21), έχοντας προηγηθεί νωρίτερα και με 10-14 στο 5’. Όταν όμως η άμυνα των “πράσινων” έσφιξε, τα μακρινά σουτ του Λαυρίου έπαψαν να μπαίνουν και αίφνης το παιχνίδι άλλαξε τελείως εικόνα.

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 9’ με γκολ-φάουλ του Μαντζούκα (23-21), δεν είδε ξανά την πλάτη του αντιπάλου του. Στο 12’ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκε 28-21 χάρις σε ένα σερί 10-0 και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με τη διαφορά στο +17 (46-29), έχοντας ως βασικά όπλα την κυριαρχία της κάτω από τα δύο καλάθια (27-12 τα ριμπάουντ, 24-16 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα) και φυσικά την άμυνα, η οποία κράτησε το Λαύριο στους οκτώ πόντους στο 2ο δεκάλεπτο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΣΟΥΤ ΕΚΤΟΣ ΡΑΚΕΤΑΣ ΓΙΑ 18 ΛΕΠΤΑ!

Το παιχνίδι έμοιαζε να παίρνει το δρόμο του από εκεί και πέρα, καθώς ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο στην 3η περίοδο (51-31 στο 23’ και 53-33 στο 24’). Κι όμως, το Λαύριο αποδείχθηκε πολύ σκληρό για να πεθάνει. Το “τριφύλλι” κόλλησε για οκτώ ολόκληρα λεπτά στην επίθεση απέναντι στο κοντό και ευέλικτο σχήμα του Λαυρίου, το οποίο “έτρεξε” ένα τρομερό σερί 0-17 και έκανε το σκορ 53-50 στο 31’!

Ο Παναθηναϊκός έχασε 14 συνεχόμενα σουτ εκτός ρακέτας από το 18’ έως το 36’ (το τελευταίο εύστοχο ήταν ένα τρίποντο του Perry), ωστόσο στην 4η περίοδο βρήκε τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, έβαλε κάποια λέι-απ και στο 37’ ο Perry έκανε το σκορ 66-58 με τρίποντο. Το πρώτο εύστοχο σουτ του Παναθηναϊκού εκτός ρακέτας από το 18’.

Σε εκείνο το σημείο τα καύσιμα του Λαυρίου τελείωσαν. Ο Παπαπέτρου διεύρυνε το “πράσινο” προβάδισμα στο 38’ με 2/2 ελεύθερες βολές (68-58) και ο White έκανε το σκορ 70-58 λίγο αργότερα, “τελειώνοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-29, 53-46, 74-61

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Perry 12 (3/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπαπέτρου 7 (1), White 23 (9/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Floyd 7, Sant-Roos 7 (6 ριμπάουντ, 3, κλεψίματα), Macon Jr. 8, Παπαγιάννης 2 (6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Κασελάκης 2, Nedovic 3 (1), Μαντζούκας 3.

Λαύριο (Σερέλης): Lewis 6, Carter 2 (4 λάθη), Μουράτος 5, Κακλαμανάκης 6, Goins 14 (4/5 τρίποντα), Νικολαΐδης 5 (1), Smith 17 (3/4 τρίποντα, 2/5 δίποντα, 4/4 βολές), Aminu 6, Περσίδης, Γερομιχαλός.