Περιστέρι - Προμηθέας 79-90: Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Ο Προμηθέας άλλαξε το ρυθμό του αγώνα στο Περιστέρι και νίκησε δύσκολα την ομάδα των δυτικών προαστίων 90-79, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 νίκες.

Όχι, ο Προμηθέας δεν θα μπορούσε να φύγει έτσι απλά από τη μέση… Μετά την αποκαρδιωτική εμφάνιση του πρώτου αγώνα, η ομάδα της Πάτρας έδειξε τα… μπράτσα της στα δυτικά προάστια, όπου κατέβαλε το Περιστέρι πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (79-90) και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά των Playoffs της Basket League σε 1-1 νίκες. Μία σειρά που πλέον θα κριθεί τη Δευτέρα (17/5, 20:50) στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος” της Πάτρας.

Ο Μιχάλης Λούντζης (21 πόντοι), ο Jerian Grant (19 πόντοι, 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), ο αδερφός του, Jerai (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Δημήτρης Αγραβάνης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) ήταν μαζί με τον Gian Clavell (13 πόντοι) οι παίκτες που ουσιαστικά σήκωσαν στους ώμους τους ΟΛΟΝ τον Προμηθέα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι αυτοί οι πέντε σημείωσαν 84 από τους 90 πόντους της ομάδας τους

Από πλευράς Περιστερίου, το οποίο διεκδίκησε τη νίκη-πρόκριση για 37 λεπτά και έσκασε στο τέλος, όταν δέχτηκε ένα σερί 0–9, ξεχώρισαν οι Terran Petteway (20 πόντοι), Μιχάλης Τσαϊρέλης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Jorge Gutierrez (15 πόντοι). Όπως προαναφέραμε άλλωστε και στον πρόλογο, το τελικό σκορ δεν μαρτυρά τι έγινε στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" για πάνω από 37 λεπτά.

ΙΔΑΝΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 15-6 στο 5’ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 11 πόντους στο 7’ (20-9), διαλύοντας την άμυνα των Πατρινών. Κάποια στιγμή όμως ο Προμηθέας βρήκε τους διαδρόμους προς το καλάθι των γηπεδούχων και όταν συνέβη αυτό, το παιχνίδι άλλαξε. Οι Πατρινοί ροκάνισαν τη διαφορά και στο 13’ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 32-34, ενώ στο 17’ ξέφυγαν ακόμα και με 37-43, τη μεγαλύτερη διαφορά που μπόρεσαν να οικοδομήσουν στο πρώτο μισό του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξέφυγε ακόμα περισσότερο (58-65 στο 28’), όχι όμως για πολύ. Το Περιστέρι ισοφάρισε το σκορ στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου (67-67) και το τρελό τρίποντο του Clavell από το κέντρο στην εκπνοή της περιόδου αποδείχθηκε εκπρόθεσμο, οπότε οι δύο ομάδες άρχισαν το ματς από το μηδέν. Μόνο που οι φιλοξενούμενοι είχαν και περισσότερες λύσεις, και μεγαλύτερο περίσσευμα ενέργειας.

ΤΟ ΣΕΡΙ (0-9) ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η τετράδα που σχημάτισαν τα αδέρφια Grant, ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Μιχάλης Λούντζης κουβάλησε όλον τον Προμηθέα στην 4η περίοδο και ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στα τελευταία λεπτά. Συγκεκριμένα, με 3’50’’ να απομένουν ο Τσαϊρέλης έκανε το σκορ 79-81. Ένα καλάθι που έμελλε να είναι το τελευταίο των γηπεδούχων στο ματς. Το Περιστέρι δεν σκόραρε ξανά, καθώς έχασε τις τελευταίες επτά επιθέσεις που επιχείρησε (είχε 0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3 λάθη) και δέχτηκε ένα σερί 0-9 μετά το 36’. Ένα σκάρτο τρίλεπτο μπλα-άουτ ήταν αρκετό για να κρίνει το νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Pettewat 20 (3/9 τρίποντα, 4/7 δίποντα), Τσαϊρέλης 14 (7/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), McLean 4 (1/6 τρίποντα, 4 λάθη), Jones 8, Gutierrez 15 (2), Σκορδίλης 2, Ford, Σαλούστρος 11 (1), Καράμπελας, Crockett, Μάντζαρης 5 (1).

Προμηθέας (Γιατράς): Grant Jerai 17 (9 ριμπάουντ), Λούντζης 19 (7/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγραβάνης Δ. 14 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Grant Jerian 19 (4/4 δίποντα, 11/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Agbelese 2, Clavell 13 (3), Ford 4 (1), Χριστοδούλου.