Trace N Chase (top)

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023: Το πανόραμα (25/11)

Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας (25/11) στην ευρωπαϊκή ζώνη των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.
Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023: Το πανόραμα (25/11)

Η ήττα της Ελλάδας στο Νιούκαστλ από τη Μεγάλη Βρετανία (η πρώτη μετά το 1984) δεν ήταν η μόνη που σημειώθηκε κατά την 1η μέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 στην ευρωπαϊκή ζώνη.

Θύμα έκπληξης έπεσε και η Τουρκία στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου, καθώς ηττήθηκε με διαφορά 14 πόντων από τη Λευκορωσία του Maksim Salash. Τρομερό ματς έγινε στο Βελιγράδι, όπου η Σερβία χρειάστηκε μία βολή του Marko Jagodic-Kuridza 2,7’’ πριν από τη λήξη, για να καταβάλει με 101-100 τη Λετονία του ασταμάτητου Rihards Lomazs (33 πόντοι)

Θύμα έκπληξης έπεσε και η Γερμανία στον 4ο όμιλο, καθώς η Εσθονία έφυγε με το “διπλό” από τη Νυρεμβέργη (66-69). Από εκεί και πέρα, το Ισραήλ ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων, πριν νικήσει την Πολωνία 69-61 στο Τελ Αβίβ, ενώ η Σλοβενία κέρδισε με 76-74 το ντέρμπι με την Κροατία στο Ζάγκρεμπ.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα (25/11)

Σλοβακία - Βέλγιο 57-83
Σερβία - Λετονία 101-100

Η κατάταξη

1. Βέλγιο 1-0
2. Σερβία 1-0
3. Λετονία 0-1
----------------------
4. Σλοβακία 0-1

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 28-29/11)

Βέλγιο - Σερβία (28/11, 16:30)
Λετονία - Σλοβακία (29/11, 19:00)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα (25/11)

Λευκορωσία - Τουρκία 84-70
Μεγάλη Βρετανία - Ελλάδα 78-69

Η κατάταξη

1. Λευκορωσία 1-0
2. Μεγάλη Βρετανία 1-0
3. Ελλάδα 0-1
----------------------
4. Τουρκία 0-1

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 28/11)

Ελλάδα - Λευκορωσία (17:00)
Τουρκία - Μεγάλη Βρετανία (18:00)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα (25/11)

Σουηδία - Φινλανδία 72-62
Κροατία - Σλοβενία 74-76

Η κατάταξη

1. Σουηδία 1-0
2. Σλοβενία 1-0
3. Κροατία 0-1
----------------------
4. Φινλανδία 0-1

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 28/11)

Φινλανδία - Κροατία (19:00)
Σλοβενία - Σουηδία (21:00)

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα (25/11)

Ισραήλ - Πολωνία 69-61
Γερμανία - Εσθονία 66-69

Η κατάταξη

1. Ισραήλ 1-0
2. Εσθονία 1-0
3. Γερμανία 0-1
----------------------
4. Πολωνία 0-1

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 28/11)

Εσθονία - Ισραήλ (19:00)
Πολωνία - Γερμανία (21:00)

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Το πρόγραμμα (26/11)

Πορτογαλία - Ουγγαρία (20:00)
Γαλλία - Μαυροβούνιο (21:30)

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 29/11)

Ουγγαρία - Γαλλία (19:00)
Μαυροβούνιο - Πορτογαλία (19:30)

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Το πρόγραμμα (26/11)

Λιθουανία - Βουλγαρία (19:30)
Βοσνία - Τσεχία (21:00)

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 29/11)

Τσεχία - Λιθουανία (18:00)
Βουλγαρία - Βοσνία (19:00)

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Το πρόγραμμα (26/11)

Γεωργία - Ουκρανία (17:00)
Βόρεια Μακεδονία - Ισπανία (20:30)

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 29/11)

Ουκρανία - Βόρεια Μακεδονία (19:00)
Ισπανία - Γεωργία (21:30)

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Το πρόγραμμα (26/11)

Ρωσία - Ιταλία (18:00)
Ολλανδία - Ισλανδία (20:30)

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 29/11)

Ρωσία - Ισλανδία (19:00)
Ιταλία - Ολλανδία (21:30)

* Η προκριματική φάση στην ευρωπαϊκή ζώνη θα διεξαχθεί σε έξι “παράθυρα”. Από την 1η φάση (Νοέμβριος 2021, Φεβρουάριος 2022, Ιούνιος 2022) θα προκριθούν τρεις χώρες από κάθε όμιλο (σύνολο 24). Στη 2η φάση (Αύγουστος 2022, Νοέμβριος 2022, Φεβρουάριος 2023) θα σχηματιστούν τέσσερις όμιλοι των έξι χωρών, οι οποίες θα μεταφέρουν τα αποτελέσματα της 1ης φάσης. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο θα προκριθούν οι πρώτες τρεις χώρες από κάθε όμιλο (σύνολο 12). Για περισσότερες πληροφορίες μπείτε ΕΔΩ.

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο