LUAVI header ad

Α2 Γυναικών: Δύσκολη νίκη για τον Πρωτέα, εύκολα οι πρωτοπόροι στο Βορρά

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε ο Πρωτέας Βούλας που νίκησε τον Εύνικο εκτός έδρας με 69-63 για τη 18η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Α2 Γυναικών. Εύκολες νίκες πανηγύρισαν οι πρωτοπόροι του 2ου Ομίλου.
Α2 Γυναικών: Δύσκολη νίκη για τον Πρωτέα, εύκολα οι πρωτοπόροι στο Βορρά

 Ο Πρωτέας Βούλας τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Εύνικο αλλά στο τέλος πήρε την εκτός έδρας νίκη με 69-63. 

Εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και ο Αιγέας Χίου, που πέρασε από το Άργος επικρατώντας των Δαναών με 59-46. Ο ΕΦΑΟΖ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στον Πειραιά, κερδίζοντας με το ευρύ 61-31 τον τοπικό Φοίνικα, ενώ με χαρακτηριστική άνεση ο Αθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του Πανιωνίου (88-61). Τέλος, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι η Ηλιούπολη επικράτησε της Αγ. Παρασκευής με 70-64, παίρνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα.

 Στο Βορρά, με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας και δεν υπήρξε καμία αλλαγή στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Παναθλητικός Συκεών πέτυχε ακόμα μία άνετη νίκη στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών καθώς επικράτησε με 70-44 του Πανσερραϊκού, ενώ εύκολο έργο είχε, τόσο ο Άρης που διέλυσε την Πυλαία με 82-56, όσο και ο Ηρακλής που κέρδισε άνετα τον Πιερικό-Αρχέλαο με 75-47. Η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου νίκησε στις λεπτομέρειες την Ασπίδα Ξάνθης με 44-43, ενώ ο Απόλλων Καλαμαριάς κέρδισε εκτός έδρας την Ολύμπια Λάρισας με 64-51. Τέλος, νικηφόρα πέρασε από το Πανόραμα η ΜΕΝΤ καθώς κέρδισε την τοπική ομάδα με 64-57.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου:

ΑΟ Άργους «Οι Δαναοί»-Αιγέας Χίου 46-59
Εύνικος-Πρωτέας Βούλας 63-69
Αθηναϊκός-Πανιώνιος 88-61
Φοίνικας Πειραιά-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 31-61
Αγ. Παρασκευή-Ηλιούπολη 64-70

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΟ Άργους «Οι Δαναοί»-Αιγέας Χίου 46-59
Διαιτητές: Τούσης-Ζαγούρης
Δεκάλεπτα: 15- 22, 30-31, 38-43, 46-59
Δαναοί Αργους (Καπετάνιου-Κουκούλης): Ζαρόκωστα 23, Γιαννακούρη 11(1), Αλμπέρτου, Καζάρα, Κολιπέτσα, Σουλτανίδη, Καπετάνιου, Μπενέκη 10(2), Μάρα, Αρβανίτη 2.
Αιγέας Χίου(Γιασεμής-Γαλάτουλας): Κοτσία 8(2), Λοίζου, Κοματσιούλη 8(2), Παπαδοπούλου 12, Τόσκα 14, Καρούση, Μπαμπικέρ 6, Άγκο 11.

Εύνικος – Πρωτέας Βούλας 63-69
Διαιτητές: Γαρίνη-Αυγερινός
Δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 51-53, 63-69
Εύνικος (Γκουζίνη): Σκαμαντζούρα 10(2), Παπαδοπουλου, Θωμαϊδου, Ισκιόγλου 11(1), Δρακοπούλου, Μάρκου, Τσέρου 19, Πετράκη 6, Θεοδωρομανωλάκη 13.
Πρωτέας Βούλας (Τσεμπέρης – Ρουμάνι): Χατζηβασιλείου, Κήτσιου, Θεοδώρου 9(1), Κολλάτου 13(2), Μπουντούρη 16(2), Χατζηγιακουμή 5, Σακελλαρίου, Παντέλη, Αναστασοπούλου Μ.16, Αναστασοπούλου Χ.10(1).

Αθηναϊκός - Πανιώνιος 88-61
Διαιτητές: Πετράκης Ιωάν.-Κηπώσης
Δεκάλεπτα: 23-22, 47-35, 68-46, 88-61
Αθηναϊκός (Μαρώσης): Κλείτσα 11 (1), Καμμένου 13 (2), Ευμορφοπούλου 12, Καρυοφύλλη, Καλημέρη 10, Χελιώτη 24, Οικονομάκη 13, Τσιμπίδη 5 (1).
Πανιώνιος (Χατζηδάκης): Κριτσιδήμα, Στεργιοπούλου 8, Κάραλη 13 (1), Γεροστεργίου 21 (5), Ταντουρόφσκα 9, Σιγάλα 10, Σταμούλου.

Φοίνικας Πειραιά-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 31-61
Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Φλώρος
Δεκάλεπτα: 7-16, 20-25, 24-48, 31-61
Φοινικας Πειραιάς (Αράπης – Καραγάνης): Γιγουρτάκη, Μαγγίνα 3, Ξεπαπαδέα 3, Δανδουλάκη Α. 4, Βράκα 2, Μοσχονά, Καψοκόλη 7, Παπαποστόλου, Καρελά, Οικονομοπούλου 7(1), Δανδουλάκη Μ. 4, Δράκου 1.
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Μίχα – Φατούρος): Κυρίου, Μπαλαμπάνη 3(1), Μούκα, Βαμβακά 21, Λιναρά 11(1), Ζουρνή 6, Κεσσέ 13, Στεφανίδου 5(1), Κουρούβανη, Κιουρτζίδου, Χόνι, Μυλωνάκη 2.

Αγία Παρασκευή – Ηλιούπολη 64-70
Διαιτητής: Ναστούλης-Καλογεράκης
Δεκάλεπτα: 16-18, 39-31, 51-46, 64-70
ΓΣ Αγίας Παρασκευής (Τασιόπουλος): Κάσδαγλη, Στούπα 10(2), Σιγιώργη 4, Κοντογιάννη 3, Γρίσπου 18(3), Ευαγγελάτου 11(3), Παπαντώνη, Χατήρα, Πετυχάκη, Κριμιτζά 11, Κόρμπου 7, Μπεζαϊτη.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης, Φεξής) Δασκαλοπούλου 25(3), Νάτσκου  2, Καρανάσιου  2, Νεαρχάκου, Γούλα 6, Χατζηλεοντή  21(2), Κορρέ  4, Παπαδοπούλου, Οικονομίδου 10, Δαμουλάκη, Νικολαϊδου , Αλεξία.

Η βαθμολογία

1. ΕΦΑΟ Ζωγράφου          32
2. Πρωτέας Βούλας          31
3. ΓΣ Ηλιούπολης   30      
4. Αθηναϊκός           27
5. Πανιώνιος           27
6. ΓΣ Αγίας Παρασκευής 25      
7. Εύνικος    23
8. Φοίνικα Πειραιά           21
9. Αιγέας Χίου        20      
10. Δαναοί Αργους           17      
11. Αετός Καλλιθέας        17      

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 8/3):

ΓΣ Ηλιούπολης-Πανιώνιος
Αετός Καλλιθέας-Αθηναϊκός
Πρωτέας Βούλας-Δαναοί Άργους
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Εύνικος
ΓΣ Αγίας Παρασκευής-Φοίνικας Πειραιά

Ρεπό: Αιγέας Χίου    

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου:

Άρης-ΑΕ Πυλαίας 82-56
Ηρακλής-Πιερικός Αρχέλαος 75-47
Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Καλαμαριάς 51-64
Παναθλητικός-Πανσερραϊκός 70-44
Ασπίδα Ξάνθης-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 43-44
ΑΣ Πανόραμα-ΜΕΝΤ 57-64

Τα φύλλα αγώνα:

Ηρακλής-Πιερικός Αρχέλαος  75-47
Διαιτητές: Λάλλα-Λαζαρίδης Κ.
Δεκάλεπτα: 17-6, 41-23, 55-35, 75-47
Ηρακλής (Λαμπρόπουλος-Κατωπόδη): Τσουμπερλή 9(1), Παππά, Βαλσαμοπούλου 3(1), Μυγδαλιά 20(1), Τζίκου 9(1), Σακουλάκη 10(1), Λογδανίδου 1, Πετρίδου, Βασιλειάδου 14, Θωμά 9(1).
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου-Ξηρομερίτης): Καραλή 4, Τελίδου 14(1), Κιολέογλου 2, Μάντζου 5, Ντριστέλλα, Γκοτζαμάνη 5, Καρανικόλα, Μπαγκλαρίδου 4, Καρατάσιου 6, Αρτεμισίου 9(1), Ζαρκανέλα.

Ολύμπια Λάρισας-Απόλλων Καλαμαριάς 51-64
Διαιτητές: Τοπαλίδης-Θωμά
Δεκάλεπτα: 17-11, 28-32, 41-48, 51-64
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Σολωμού 21(2), Τέλιου, Μπαζούκη, Μαργαρίτη 1, Μοδέα 3(1), Καρκάντου, Λιάσκου 9, Μιχαηλίδου, Πατούνη 2, Κλεισιάρη 2, Τσιούρβα 3(1), Καρτσαμάρη 10.
Απόλλων Καλαμαριάς (Καρακασίδου): Οικονόμου 4, Σιφναίου 10(2), Ιγγλέζου 10(2), Καλαντίδου 20, Διαμαντίδου 14, Καϊμακτσή 5(1), Ιντζέ, Μαϊδάτση, Ζηππίδου, Διαμαντοπούλου 1.

Ασπίδα Ξάνθης-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 43-44
Διαιτητές: Χρυσάφης-Θεοδωρίδης Π.
Δεκάλεπτα: 10-15, 22-25, 32-37, 43-44
Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 15, Καραλίδου Σ. 2, Τσακίρη 2, Ευθυμίου, Μαμαλίγκατζη 4,  Καραλή 1, Αντώνογλου 4, Πετρίδου, Καρακώστα 4, Βαρελτζή 11.
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μύρβαλη): Μπαλλά, Κωστανάκη, Σουλιώτη 10, Τσαλή, Καλογρίδου, Καλομιτσίνη 12(1), Κανέλλογλου 6, Βατσιτσίδου 7(1), Παπαδάκη 4, Κουλουμπή 6.

Παναθλητικός-Πανσερραϊκός 70-44
Διαιτητές: Γεωργούλης-Γκέκας
Δεκάλεπτα: 18-12, 39-25, 54-27, 70-44
Παναθλητικός (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 24(1), Σταμπή 3(1), Γιαννοπούλου 4, Μπαξεβάνου, Σαράντη, Τράντα 19(1), Γράψα 7(1), Βαντσιούρη, Καραμπατζάκη 13, Σιδηροπούλου.
Πανσερραϊκός (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Σ. 10, Γαϊτάνη 13(2), Τσάντα 8(2), Μπακιρτζίδου 8, Βαρούτη, Θανοπούλου 2, Πελτέκη 1, Πιτσιάβα, Γκανάτσιου 2, Δαμιανάκου, Μίχου, Βάννα.

Αρης-ΑΕ Πυλαίας 82-56
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Κ.-Ντόντης
Δεκάλεπτα: 30-13, 50-26, 70-39, 82-56
Αρης (Συρόπουλος): Μαρίνη 13, Παπαϊωάννου 4, Τσαμπούρη 13(2), Λυκίδου, Νταουντάκη 3, Ευσταθίου, Σλούκα 10, Βεντούρα 3, Νάστου 22(3), Κασαπίδη 8, Στεργάκη 6.
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Χρυσοστομίδου 4, Αντωνιάδου 8(1), Γράψα 5(1), Λάλου 4, Τζιαμπάζη 5(1), Πετρίδου 4, Παπαρδέλα 13(1), Δεληγιάννη 13, Κουράτορα, Σουντουλίδου.

ΑΣ Πανόραμα-ΜΕΝΤ 57-64
Διαιτητές: Τζεκάκης-Τσακατζής
Δεκάλεπτα: 17-12, 27-30, 47-44, 57-64
ΑΣ Πανόραμα (Μαυρίδης): Αραμπατζή 2, Ριτζαλέου 3(1), Νάκη, Αβραμίδου 4, Δαιμονάκου 10, Βασλαματζή 14, Δέλλιου, Χατζηθεοδώρου 6, Νικολαϊδου 18(1), Μουρτετζίκογλου.
ΜΕΝΤ (Τζιότζιος-Καμπίτση): Γενναίου 15, Σαββίδου, Θώμογλου 9(1), Φειδά 6(2), Κουλακιώτη 11, Γιαννουσίου 9, Παπαδοπούλου 7(1), Μπουντούκα 7, Αβρονιδάκη.

Η βαθμολογία:

1. Παναθλητικός 35
2. Αρης  33
3. Ηρακλής 32
4. Πανσερραϊκός 30
5. ΑΕ Πυλαίας 28 
6. Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 27
7. Πιερικός Αρχέλαος 26
8. Απόλλων Καλαμαριάς 26
9. ΑΣ Πανόραμα  23
10. Ασπίδα Ξάνθης 22
11. ΜΕΝΤ   21
12. Ολύμπια Λάρισας 20

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 8/3):

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Πιερικός Αρχέλαος
ΑΕ Πυλαίας-Ηρακλής
ΜΕΝΤ-Αρης
Πανσερραϊκός-ΑΣ Πανόραμα
Απόλλων Καλαμαριάς-Παναθλητικός
Ασπίδα Ξάνθης-Ολύμπια Λάρισας

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο