Άρης - Παναθηναϊκός 81-71: Ο... αυτοκρατορικός Hanlan πάτησε το «τριφύλλι»!

Ο Άρης έκανε την έκπληξη της πρεμιέρας, υποχρεώνοντας σε ήττα τον Παναθηναϊκό με 81-71!

Αυτά δεν γίνονται! Ή μάλλον γίνονται, αλλά είναι δύσκολο να τα πιστέψεις. Ο Άρης έκανε την έκπληξη της 1ης αγωνιστικής στην Basket League, αφού ανέτρεψε διαφορά 19 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε τον νταμπλούχο Παναθηναϊκό 81-71!

Ο Άρης δεν θα είχε πλησιάσει καν τη νίκη χωρίς τον Olivier Hanlan. Ο Καναδός γκαρντ πέτυχε 35 πόντους με 13/19 σουτ και έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Εκπληκτικός ήταν επίσης και ο Όμηρος Νετζήπογλου, που πέτυχε 13 πόντους. Οι “κίτρινοι” είχαν +24 στα 29’21’’ που πάτησε ο νεαρός γκαρντ το παρκέ (!) και έκλεισαν το 2ο ημίχρονο με 17/23 δίποντα και 4/9 τρίποντα.

Στην αντίπερα όχθη, ουδείς διασώθηκε από το ναυάγιο του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε 9/9 δίποντα, 6/23 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και 6/26 σουτ (6/13 δίποντα, 0/13 τρίποντα) στο 2ο! Επιπλέον, οι “πράσινοι” κατόρθωσαν να χάσουν τα ριμπάουντ (33-32), κι ενώ κυριαρχούσαν απόλυτα (13-22) σε αυτόν τον τομέα στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ μοίρασαν μόνο 3 ασίστ μετά την ανάπαυλα!

"ΠΡΑΣΙΝΟ" ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ, "ΚΙΤΡΙΝΟ" ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

Κι όμως, τίποτε απ’ όλα αυτά δεν έμοιαζε πιθανό να συμβεί μετά το τέλος του 1ου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός, ξεπερνώντας το κακό ξεκίνημα (13-7 στο 8’), ήταν κυριαρχικός στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας την αρχή με ένα σερί 0-10 στο 10’ (13-17). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη άρχισε να πατάει το γκάζι από εκεί και πέρα, αφού ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο 14’ (17-28) και την εκτόξευσε μέχρι το +19 στο 20’ (23-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, βγήκαν “άλλες” ομάδες στο Nick Galis Hall. Οι “κίτρινοι” έπαιξαν εξ αρχής με μεγάλη ένταση στην άμυνα, με αποτέλεσμα να ροκανίσουν πολύ γρήγορα τη διαφορά και να αποκτούν ολοένα και περισσότερη αυτοπεποίθηση, όσο περνούσε η ώρα. Στο 26’ η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (41-50), στο 31’ ισοφάρισε το σκορ (57-57) και 5’28’’ πριν από το τέλος ανέκτησε το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 9ο λεπτό με 64-62.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί. Πέτυχαν τους 12 από τους επόμενους 14 πόντους και 1’09’’ πριν από τη λήξη ξέφυγαν με 76-66, με το Αλεξάνδρειο να βρίσκεται στο πόδι και να αποθεώνει τους παίκτες του Καστρίτη, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το 2ο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 57-28!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71

Άρης (Καστρίτης): Juiston 12 (6/8 σουτ), Cowan Jr. 3 (0/5 σουτ, 9 ασίστ), Finke 2, Πουλιανίτης, Lockett, Νετζήπογλου 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Williams 9 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Hanlan 35 (9/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Κώττας 7.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Perry 12 (1/7 τρίποντα), Macon Jr. 9, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Παπαπέτρου 8 (2/5 τρίποντα, 0/2 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης, White 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Floyd, Nedovic 10 (2/10 τρίποντα), Sant-Roos 10 (2).