Έπαιξε...με την φωτιά αλλά δεν κάηκε ο Άρης

Το Λαύριο παραλίγο να κάνει μια επική ανατροπή από το -24, ρίχνοντας την διαφορά στους 8, όμως στο τέλος "λύγισε" και ο Άρης πανηγύρισε μια σημαντική νίκη με 81-70. Κορυφαίος του γηπέδου ο Λευτέρης Μποχωρίδης

Στο πρώτο μέρος τα πράγματα ήταν μοιρασμένα για τος δύο ομάδες. Αργό τέμπο, σετ παιχνίδι ενώ παράλληλα είχε δυνατές άμυνες και το σκορ να είναι πόντο-πόντο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης έκανε ένα ξέσπασμα, πήρε πολύ μεγάλη διαφορά, με το Λαύριο να μένει σε ρόλο θεατή και να παρακολουθεί την διαφορά να φτάνει το +24 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Παρ’όλα αυτά, δεν το έβαλε κάτω, έτρεξε ένα σερί με το οποίο κατέβασε την διαφορά ακόμα και στους 8, βάζοντας σε...σκέψεις τον Άρη. Άλμαν και Μουράτος έκαναν πολλή δουλειά για τους φιλοξενούμενους ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να γυρίσει το ματς και ο Άρης πήρε μια πολύτιμη νικη με 81-70. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μποχωρίδης που έκανε τα πάντα μες το παρκέ, μαζί του στην περιφέρεια οι Μπράουν και Μόρις, ενώ στο ζωγραφιστό έκανε τρομερή δουλειά ο Ντραγκίσεβιτς. Από την άλλη πλευρά, πολλή δουλειά έκανε ο Μουράτος με 12 πόντους και 5 ασιστ, ενώ και οι Άλμαν και Μαστρογιανόπουλος με 12 και 11 αντίστοιχα προσπάθησαν με τη σειρά τους.

Το ματς:

Νωθρό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, ο κάθε πόντος που σημειωνόταν, ερχόταν μέσα από αρκετή προσπάθεια. Αργό τέμπο, στοχεύοντας κυρίως στο ζωγραφιστό πηγαίνοντας χέρι-χέρι στο σκορ με το Μποχωρίδη να είναι η “ορχήστρα” του Άρη αφού έκλεισε την περίοδο με 7 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πέραν αυτού όμως, οι υπόλοιποι παίκτες δυσκολεύοταν αρκετά να σκοράρουν, με τους Γκετσεβίτσιους και Μόρις να μην έχουν ξεκινήσει καλά, όντας αρκετά άστοχοι, αλλά η είσοδος του Φιζπάτρικ βοήθησε τους γηπεδούχους, οποίος πρόλαβε μέσα περίπου 3 λεπτά να σημειώσει ένα καλάθι, να πάρει 3 ριμπάουντ και να δώσει και μια ασίστ. Από την άλλη, το Λαύριο δεν στηριζόταν σε έναν παίκτη παίρνοντας σκορ σχεδόν από όλη την αρχική πεντάδα, ενώ και η είσοδος του Μαστρογιαννόπουλου έδωσε κάποιες έξτρα λύσεις, κυρίως με το περιφεριακό σουτ που ήταν πρόβλημα. Το δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη να προηγείται 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα, βρίσκοντας πόντους στον αιφνιδιασμό και με κάποια εύστοχα τρίποντα πήρε για λίγο τον έλεγχο του ματς και προηγήθηκε για 3. Παρά το το γεγονός ότι με τον Μποχωρίδη στον πάγκο ο Άρης δυσκολευόταν στην δημιουργία, ο Ντραγκίσεβιτς με συνεχόμενους πόντους στη ρακέτα δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει και εν συνεχεία οι Φιζπάτρικ και Φλιώνης με δύο σερί εύστοχα σουτ από τα 6,75 έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Άρη και παράλληλα ανέβασε και την ψυχολογία της ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και υπέπεσαν αρκετές φορές είτε σε λάθη είτε σε κακές επιθέσεις. Στην άμυνα ήταν πιο συγκροτημένοι, αφού οι αθλητικοί ψηλοί δυσκόλευαν το έργο αυτών του Άρη που είναι πιο βαριά κορμιά και μοίρασαν και 4 τάπες. Ωστόσο, ο Μποχωρίδης έδωσε και πάλι το στίγμα του με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης, (από τα 8 μέτρα περίπου) και έδωσε σημαντικό προβάδισμα 5 πόντων στους γηπεδούχους με την αυλαία του ημιχρόνου να πέφτει στο 36-31.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, οι οποίοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 12-2 με τους Μποχωρίδη και Ντραγκίσεβιτς να συνεχίζουν την καλή τους εμφάνιση, ανεβάζοντας την διαφορά στο +15, ενώ και ο Γκετσεβίτσιους ανέβασε στροφές μετά το πρώτο του εύστοχο τρίποντο. Oι παίκτες του Λαυρίου συνέχισαν τις κακές επιλογές στην επίθεση, χωρίς καθαρό μυαλό και κατά συνέπεια δε μπορούσαν να σκοράρουν. Η είσοδος του Μπράουν βοήθησε τον Άρη, έδωσε ταχύτητα στην ομάδα του, μεταφέροντας γρήγορα τη μπάλα από την μία πλευρά του παρκέ στην άλλη, δίνοντας παράλληλα ανάσες και στο Μποχωρίδη. Οι αυτοματισμοί λειτουργούσαν για την ομάδα του Καμπερίδη, που δεν χρειαζόταν να ψάχνει λύσεις στη λήξη χρόνου επίθεσης. Άνοιξε τον ρυθμό, βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ συνέχιζε και την καλή άμυνα, έβαλε και τον κόσμο στην εξίσωση, με τους φιλοξενούμενους να μη μπορούν να...μαζέψουν το μυαλό τους και την περίοδο να κλείνει στο -19 για αυτούς, 62-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη ξεκίνησαν καλά στην άμυνα στις πρώτες κατοχές ωστόσο δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στην επίθεση. Μπορεί αρχικά η διαφορά να εκτοξεύτηκε στο +24, όμως το Λαύριο έτρεξε ένα γρήγορο 8-0, με τον Καμπερίδη να καλεί αμέσως τάιμ-άουτ και να...τα λέει με τους παίκτες του. Εν συνεχεία το σερί έγινε 10-0 με 8 σερί πόντους του Γουάτσον. Oι γηπεδούχοιγια πολλή ώρα δεν είχαν απάντηση και άρχισαν να...τους ζώνουν τα φίδια. Έτσι, με συνεχόμενα σου τ από τα 6,75 από Ντραγκίσεβιτς και Μόρις κατάφεραν να πάρουν μια ανάσα και να ξαναφέρουν προσωρινή την διαφορά στους 11. Παρόλα αυτα, οι “κίτρινοι¨βιάζονταν να τελειώσει το παιχνίδι και έτσι υπέπεσαν σε πολλά λάθη επιτρέποντας στο Λαύριο να συνεχίζει να ελπίζει. Εν τέλει, οι “κίτρινοι” έφτασαν στη νίκη με 81-70, καθώς το Λαύριο προσπάθησε αλλά δε μπόρεσε να καλύψει την μεγάλη διαφορά. Τρομερός Μποχωρίδης με 20 πόντους , 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, πολλές βοήεθεις από Ντραγκίσεβιτς με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, στους 15 σταμάτησε ο Μόρις.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 15-13, 26-12, 19-27

Άρης: Μποχωρίδης 20 (1), Φλιώνης 3 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1), Γκετεσβίτσιους 3 (1), Φιζπάτρικ 8, Μπράουν 15 (3), Βλάσιος, Σιδεροηλίας, Σλαφτσάκης, Μόρις 11 (1), Βουλγαρόπουλος ‘

Λαύριο: Άλμαν 12 (4), Μουράτος 12, Κουζέλογλου 6, Ντεκόζι 5 (1), Ντιμε 11, Μαστρογιαννόπουλος 11, Λούντζης, Γουάτσον 8 (2), Λεγκίκας 3 (1), Ντέιβις, Άουτλο, Γερομίχαλος