Ηφαιστος: Ξύπνησε στην επανάληψη και κέρδισε τον Αρη

Οι νησιώτες σοβαρεύτηκαν μετά το 23΄ και επιβλήθηκαν με 73-64 του Αρη στο κλειστό «Νίκος Σαμαράς»

Ο Ηφαιστος μπήκε φουριόζος στο παρκέ, αλλά είχε την εντύπωση ότι μπορούσε να πάρει εύκολα τη νίκη επί του Αρη. Ετσι… χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να γυρίσουν τούμπα το ματς. Μετά το 23΄όμως, οι νησιώτες αποφάσισαν να σοβαρευτούν και να κόψουν τ΄ αστεία και έτσι κυριάρχησαν στο παρκέ και πήραν τη νίκη με 73-64.

Από τον Ηφαιστο ο Εβανς ήταν συγκλονιστικός, πέτυχε double – double με 17π., 13ριμπ., ενώ είχε ακόμα 3κλεψ., 1κοψ., ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Φρεϊμάνις (23π., με 3/6τριπ., 6ριμπ., 2ασ.).

Κορυφαίος του Αρη ήταν ο Τζόουνς (13π., 5ριμπ., 6ασ., 1κλεψ.)

Καλό ξεκίνημα και ολική επαναφορά

Ο Ηφαιστος μπήκε αγριεμένος στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ετρεξε, χτύπησε κοντά στο καλάθι, πίεσε τον Αρη και τον βραχυκύκλωσε και με ηγέτη τον Γκότσερ (7π., 2ριμπ.) προηγήθηκε με 10-0 στο 3΄.13΄΄ και 17-5 στο 6΄.30΄΄.

Εκεί, όμως, όλα άλλαξαν. Ο Αρης με μπροστάρη τον Λάκι Τζόουνς μεταμορφώθηκε και ξύπνησε για τα καλά. Οι νησιώτες… έσπασαν τα στεφάνια στην συνέχεια (0/6διπ., 0/1τριπ. 1/2βολ.) και έτσι οι Θεσσαλονικείς που είχαν στο διάστημα αυτό 4/4διπ., 2/4τριπ. έκαναν ένα επιμέρους σκορ 14-1 και γύρισαν τούμπα το ματς (18-19 στο 12΄)!

Από κει και πέρα έγινε μάχη σώμα με σώμα και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο… κεφάλι του σκορ και το ημίχρονο έληξε 31-30 με τα στατιστικά να αποτυπώνουν τη εικόνα του πρώτου 20λέπτου.

Ο Ηφαιστος είχε θέμα στο σουτ (8/22διπ. – 36%, 2/8τριπ. – 25%), ενώ ο Αρης είχε 60% στα δίποντα (9/15), 33% στα τρίποντα (4/12). Τα ριμπάουντ τα κέρδισε ο Αρης 20-18, αλλά τα 9 λάθη που είχε (ο Ηφαιστος είχε μόλις 4) δεν του επέτρεψαν να κυριαρχήσει απόλυτα στο παρκέ και να πάρει σοβαρό προβάδισμα.

Πάτησε το γκάζι ο Ηφαιστος

Η μάχη συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο μέχρι το 22΄.49΄΄ (38-38).  Εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι. Εκαναν ένα επιμέρους σκορ 12-2 και πήγαν στο +10 (50-40 στο 27΄.53΄΄).

Ο Αρης μείωσε μέχρι τους 5 πόντους (54-49 στο 32΄40΄΄), αλλά ο Ηφαιστος δεν τον άφησε να κάνει κάτι παραπάνω, καθώς ξαναπήγε την διαφορά στους 10 πόντους (59-49 στο 33΄.50΄΄) και καθάρισε ουσιαστικά το ματς, καθώς έφτασε στη νίκη με 73-64

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 30-31, 52-44, 73-64

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 16 (1), Εβανς 17, Ουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 3, Φρεϊμάνις 23 (3), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος, Σταμάτης 8 (2), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Μπακέας, Γκαρέζος.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Τολιόπουλος, ΜακΓκι 12, Τζόουνς 13 (2), Χάρις 6 (2), Σλαφτσάκης 4, Βεργίνης, Χρηστίδης 1, Μπελ 11 (2), Νταλό 10, Κάιζερ 2.