«Η άμυνα, της άμυνας, ὦ άμυνα»... και στο τέλος Ρέθυμνο

Ο νόμος της Κρήτης... εφαρμόστηκε και στην αναμέτρηση του Ρεθύμνου με τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 69-63 του Ηρακλή και τον προσπέρασαν στη βαθμολογία (ρεκόρ 7-9 και 6-10 αντίστοιχα).

Ο Αγώνας

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος επέλεξε... Αμερικανική πεντάδα στο ξεκίνημα, η οποία απαρτιζόταν από τους Φράνκαμπ, Λι, Χόνατον, Κάρτερ και Χάρις ενώ ο Γιάννης Καστρίτης άρχισε το ματς με τους Χάνλαν, Σούλερ, Τέπιτς, Καββαδά και Ντέιβις. Πολύ ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι καλάθι. Ο Φράνκαμπ με λέι-απ στην εκπνοή... χώρισε τις δύο ομάδες (22-20).

Καλύτερα μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι Κρητικοί και με αλλεπάλληλα τρίποντα των Χάρις και Μιχάλη Καμπερίδη έφτασαν ως το +8, 33-25. Στο επόμενο δίλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες αλλά δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Ραμόν Χάρις με νέο του σουτ έξω από τα 6,75 έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων στους γηπεδούχους, 36-27. Σε εκείνο το σημείο οι Θεσσαλονικείς... δαιμονίστηκαν και με τρίποντα Τέπιτς, Ζάρα (για το προσπέρασμα) και δίποντα Σούλερ και Ντέιβις "έτρεξαν" σερί 10-0 μετατρέποντας το 36-27 στο 36-37 του ημιχρόνου.

Μετά την διακοπή του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες βγήκαν νωθρές από τα αποδυτήρια του "Μελίνα Μερκούρη". Καμία από τις δύο δεν κατόρθωσε να αποσπαστεί στην τρίτη περίοδο παρά τις προσπάθειες των Φράνκαμπ και Σούλερ αντίστοιχα. Το δεκάλεπτο πέρασε βασανιστικά αργά, καθώς έγιναν σκληρά φάουλ με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κανένας απολύτως ρυθμός στο παιχνίδι. Στο 30' ο βαθμολογικός πίνακας έγραφε: "54-53".

Δύο τεράστια τρίποντα του Ανδρέα Χριστοδούλου σε συνδυασμό με την... σκυλίσια άμυνα των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου ανέβασε την διαφορά στους 7, 60-53. Καλάθι έμπαινε με το σταγονόμετρο χαρακτηριστικό αυτού ότι οι πρώτοι πόντοι του Ηρακλή στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν 3,5 λεπτά πριν τη λήξη (Σούλερ). Ο Χριστοδούλου συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει και οι Κρητικοί δεν ανησύχησαν. Ο Φρανκάμπ διαμόρφωσε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας το τελικό 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Λι 4, Χότον 2, Χάρις 11 (3), Κάρτερ 9 (2), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής

Ηρακλής (Καστρίτης): Τέπιτς 5, Καββαδάς 15, Σούλερ 17, Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (1), Γκάρετ