Λάρισα-Παναθηναϊκός (89-98): «Ανέβασαν στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι»

Η Λάρισα ήταν αρκετά ανταγωνιστική απέναντι στον ισχυρό Παναθηναϊκό, ωστόσο το «συγκρότημα» του Oded Kattash επικράτησε εν τέλει με 89-98 για την 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην ανταγωνιστική Λάρισα επικράτησε με 89-98 για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Με αυτή τη νίκη, οι πράσινοι ανέβηκαν στο 10-1, εν αντιθέσει με τη Θεσσαλική ομάδα που υποχώρησε στο 3-9.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

To παιχνίδι στη Λάρισα ξεκίνησε με "ξέφρενο" ρυθμό και για τις δυο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να "ανοίγει το σκορ" με ένα δίποντο του Μήτογλου. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε δια χειρός Webb και μάλιστα πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Οι δυο ομάδες έδειχναν "ορεξάτες" από την αρχή της αναμέτρησης και το σκορ ανέβηκε ψηλά. Με το πέρασμα του πρώτου επτάλεπτου στο ματς, η ομάδα του coach Παπανικολόπουλου προηγήθηκε με 6 πόντους (19-13) έχοντας πρωταγωνιστή τον "καυτό" James Webb. To πρώτο δεκάλεπτο έληξε με ένα δίποντο του Gordon, το οποίο έβαλε μπροστά τους Θεσσαλούς με 25-23.

2ο δεκάλεπτο

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με παρόμοιο ρυθμό και για τις δυο ομάδες. Ο Nemanja Nedovic ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, βάζοντας ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό με 25-26. Οι πράσινοι πήραν βοήθεια από τους Μήτογλου, Mack και Bentil, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν άφηναν το "τριφύλλι" να αυξήσει υπέρ του τη διαφορά σε μεγάλο βαθμό. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους στην αναμέτρηση, το "συγκρότημα" του coach Kattash βρέθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι και με 9 πόντους (45-54). Ένα δίποντο του Webb και δυο ελεύθερες βολές από τον Κώττα έφεραν τη διαφορά ξανά στους 5 πόντους (49-54) και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ένα καλάθι του Μποχωρίδη (49-56).

3ο δεκάλεπτο

Η Λάρισα ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας στο καλάθι (54-56) χάρη σε δυο βολές του Gordon και μια ατομική προσπάθεια του Rush. Ωστόσο, το "τριφύλλι" αντέδρασε με τον "μπομπέρ" του Nemanja Nedovic, ο οποίος συνέχισε και στο δεύτερο μέρος να "πυροβολεί" την αντίπαλη άμυνα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Παναθηναϊκός σαφώς βελτιωμένος στην αμυντική του λειτουργία, ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +9 στο 25' (58-67) χάρη στους Μήτογλου και Nedovic. Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με παρόμοια εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στη λήξη του με τη διαφορά να είναι σταθερά σε μονοψήφιο αριθμό (66-74).

4ο δεκάλεπτο

Ο πρωτεργάτης του "τριφυλλιού" Nedovic ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (66-76) με την αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, δείχνοντας τη διάθεση των πρασίνων για τη νίκη. Η ομάδα του Oded Kattash παίζοντας εκπληκτική άμυνα και κυριαρχόντας στον τομέα των ριμπάουντ, έδειχνε έτοιμος για να κατακτήσει τους δυο βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου και Rush κρατούσε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Μάλιστα 5 λεπτά πριν από το φινάλε ο Nedovic με δυο βολές ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (75-90). Κάπως έτσι συνεχίστηκε το ματς μέχρι και τη λήξη του, με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει μια δύσκολη νίκη απέναντι στη Λάρισα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 89-98.

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές σήμερα ξεχώρισε ο "συνήθης ύποτπος" Nemanja Nedovic, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, μοιράζοντας παράλληλα 5 ασίστ και ευστοχώντας 4 φορές πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο επίσης ανεβασμένος Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Τέλος, πολύ θετικός για το "συγκρότημα" του coach Kattash παρουσιάστηκε και ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους με 2 τρίποντα.

Από την αντίπερα όχθη, για τη Θεσσαλική ομάδα ξεχώρισε ο Brandon Rush, o oποίος "σταμάτησε" στους 23 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα. Επάξια δίπλα του στάθηκε ο Jerry Smith με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά και ο James Webb με τους 17 πόντους που πρόσθεσε και τα 7 ριμπάουντ που μάζεψε.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98