Λάρισα - ΠΑΟΚ 88-91: Της… το χρωστούσε

Ο ΠΑΟΚ πήρε ρεβάνς για την απρόσμενη εντός έδρας ήττα του 1ου γύρου, νικώντας τη Λάρισα 91-88 σε άλλο ένα ματς-θρίλερ μεταξύ των δύο ομάδων.

Στον 1ο γύρο η Λάρισα είχε αποδράσει με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη χάρις σε ένα κάρφωμα του James Webb 2,7’’ πριν από τη λήξη. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να πάρει τη ρεβάνς. Ο “δικέφαλος” νίκησε τη Λάρισα 91-88 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έλεγχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Ο Elston Turner (18 πόντοι), ο νεοφερμένος Joshua Carter (17 πόντοι), ο Jermaine Love (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο Malcolm Griffin (13 πόντοι, 11 ασίστ) ήταν οι παίκτες που κουβάλησαν όλον τον ΠΑΟΚ (7-7) στη 2η εκτός έδρας νίκη του (σε οκτώ αγώνες) στο πρωτάθλημα. Έναν ΠΑΟΚ που σημείωσε σχεδόν διπλάσιους πόντους μέσα στη ρακέτα (38-20), μοίρασε 22 ασίστ, υπέπεσε σε μόνο 10 λάθη και έβαλε όλα τα μεγάλα καλάθια.

Από την άλλη πλευρά, οι Jerry Smith (27 πόντοι) προσπάθησε να τα κάνει σχεδόν όλα μόνος του στην 4η περίοδο και στην παράταση (και σχεδόν τα κατάφερε) και ήταν μαζί με τους Brandon Rush (16 πόντοι), Ken Brown (13 πόντοι) και τον νεοαποκτηθέντα DeVaughn Washington (11 πόντοι) οι πρώτοι σκόρερ της Λάρισας (4-11), η οποία υπέστη τη 2η σερί ήττα της, παρότι έλεγξε το παιχνίδι για πάνω από ένα ημίχρονο.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είδε την πλάτη του “δικέφαλου” για 87 δευτερόλεπτα όλα κι όλα στις πρώτες τρεις περιόδους, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους διαφορά στο 10’ (26-14). Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι.

Παρά τη μεγάλη ευστοχία της Λάρισας έξω από τα 6,75μ. (10/19 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο), ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά στη 2η περίοδο και στο 22’ προηγήθηκε για πρώτη φορά (43-44) μετά το 3ο λεπτό (5-7). Το ντέρμπι μόλις είχε αρχίσει στο κλειστό της Νεάπολης… Στα επόμενα 18 λεπτά καμία ομάδα δεν ξέφυγε με μεγαλύτερη διαφορά από πέντε πόντους, το προβάδισμα άλλαξε χέρια έξι φορές και άλλες τόσες το σκορ ήταν ισόπαλο.

Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στο δραματικό φινάλε, με τον Smith να ισοφαρίζει (75-75) 1’06’’ πριν από τη λήξη, τον Beech να κάνει το σκορ 75-78 στα 42’’ και τον Smith να ισοφαρίζει εκ νέου (78-78) στα 26,4’’. Ο Love δεν τον μιμήθηκε πάντως στην τελευταία επίθεση. Το εκτός ισορροπίας floater που επιχείρησε ήταν άστοχο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Λάρισα “μπήκε” καλύτερα στο γήπεδο και στο 42’35’’ προηγήθηκε μάλιστα 86-80, τη μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε οποιαδήποτε ομάδα μετά το 1ο ημίχρονο. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε πάντως αφυγμό. Με ένα σερί 0-9 (και τον Turner να κάνει το προσπέρασμα 43,2’’ πριν από τη λήξη) προηγήθηκε 86-89, στα 6,3’’ ο Love έβαλε δύο κρίσιμες βολές και στην επόμενη επίθεση έκλεψε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του Παπαδάκη, σφραγίζοντας τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78 (κ.α.), 88-91

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Brown 13 (3), Washington 11 (2), Rush 16 (4), Κώττας 5, Smith 27 (4), Washpun 6, Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Παπαδάκης 3, Gordon 4.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Beech 4 (1), Konate 9, Love 14, Griffin 13 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου, Carter 17 (3), Turner 18 (1).