Με φόρα από την Ευρώπη ο Άρης

Τη νίκη με 71-60 πέτυχε ο Άρης επί του ΓΣΛ-Φάρου για την 6η αγωνιστική της Basket League με την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να επιστρέφει στις νίκες και εντός συνόρων.

Ο Άρης μπορεί να μην ξεκίνησε καλά τον αγώνα, με τον ΓΣΛ-Φάρο να μπαίνει καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως οι νεοφώτιστοι δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν με ανάλογο ρυθμό και οι αλλαγές του Παναγιώτη Γιαννάκη αφύπνισαν τους παίκτες του και έφεραν τη νίκη.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΓΣΛ-Φάρο, ο οποίος έτρεξε ένα σερί 1-13 με τους Σάφτενααρ και Ντρέιπερ να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ του Αλεξάνδρειου και να αναγκάζουν τον Παναγιώτη Γιαννάκη να προχωρήσει σε μαζικές αλλαγές. Η είσοδος του Μπελ ενεργοποίησε τους «κίτρινους», με τον Αμερικανό να αποτρέπει τα χειρότερα και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-18.

Η συνέχεια άνηκε στον Άρη, ο οποίος παίζοντας τη γνωστή του άμυνα που είναι και το σήμα κατατεθέν του, κατάφερε να δεχθεί μόλις 9 πόντους. Το σερί 11-3 έφερε απόλυτη ισορροπία στο σκορ (21-21), ενώ οι μαζεμένοι 6 πόντοι του Μόραντ έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-27.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τους "κίτρινους" να συνεχίζουν παίζοντας καλή και σκληρή άμυνα και τον Μπένσον να αναλαμβάνει το ρόλο του σκόρερ και να δίνει προβάδισμα 10 πόντων (43-33) στο 25'. Ο Σάφτενααρ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ, όμως ο Άρης είχε χτίσει ήδη τη διαφορά του με το σκορ του δεκαλέπτου να κλείνει στο 50-39.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε τον ΓΣΛ-Φάρο να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά και να φτάνει το σκορ στο 64-57 στα τελευταία 2' λεπτά, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα, με τον Άρη να επανέρχεται στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Έλεγχος των παικτών

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος που πέτυχε 11 πόντους, Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπελ με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ βοήθειες πρόσφερε και ο Μπένσον με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Πάλεψαν από πλευράς ΓΣΛ-Φάρου ο Μουράτος με τον Σάφτενααρ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα Δεκάλεπτα:  10-18, 33-27, 50-39, 71-60

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 6 (1), Αθηναίου 7 (1/8 σουτ), Βασιλόπουλος 11 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Γουίβερ 3 (1), Μπένσον 9 (1), Βον 8 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 3, Μούρτος 4, Μοράντ 8 (5 ριμπάουντ), Πέτγουεϊ 3, Μπελ 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 7, Παπαμακάριος, Μουράτος 15, Σάφτενααρ 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαραγκός 3, Διαμαντάκος 3, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ 6, Στυλιανού 3 (1).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα εδώ!