Ολυμπιακός - ΑΕΚ 103-78: Το ντέρμπι έγινε πάρτι

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 50-24 στα τελευταία 16 λεπτά και διέλυσε την ΑΕΚ 103-78.

Όσο χρειάστηκε, έπαιξε ο Ολυμπιακός στην επανεμφάνισή του στην Basket League έπειτα από 867 ημέρες. Οι “ερυθρόλευκοι” ζορίστηκαν για σχεδόν τρία δεκάλεπτα από την ΑΕΚ, από εκεί και πέρα όμως η Ένωση έμεινε από καύσιμα και οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα στη νίκη με 103-78.

Ο Sasha Vezenkov ήταν χάρμα ιδέσθαι και κουβάλησε επιθετικά τον Ολυμπιακό, έχοντας 27 πόντους και 11 ριμπάουντ. Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν ακόμα οι Κώστας Παπανικολάου (14), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13), Κώστας Σλούκας (12) και Hassan Martin (10) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε 14/37 τρίποντα, μοίρασε 27 ασίστ, έκανε μόνο 8 λάθη και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με επιμέρους 50-24 σκορ στα τελευταία 16 λεπτά!

Η ΑΕΚ, από την άλλη, είχε κορυφαίους τους Stefan Jelovac (21 πόντοι), Eric Griffin (15 πόντοι). Η ομάδα του Στέφανου Δέδα κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό για πάνω από 25 λεπτά, σούταρε με ποσοστό 54% και έλεγχε τα ριμπάουντ (12-17) στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο δεν άντεξε μέχρι τέλους το γεμάτο ενέργεια, ένταση και ταχύτητα παιχνίδι των “ερυθρόλευκων”.

Για πάνω από ένα ημίχρονο, πάντως, η Ένωση ήταν εξαιρετική. Αυτό φαίνεται άλλωστε και από το ότι οι δύο ομάδες άλλαξαν το προβάδισμα 12 φορές μέχρι το 24’, όταν η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 52-53. Κάπου εκεί η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γύρισε το διακόπτη. Αρχικά με ένα σερί 7-0 στο 25’ (59-53) και εν συνεχεία με ένα επιμέρους 9-1, κάνοντας το σκορ 70-61 στο 30’.

Όλα απλουστεύτηκαν από εκεί και πέρα, αφού η συνεχής επιθετικότητα του Ολυμπιακού (που άρχισε μετά το 26’-27’ να μοιάζει με την ομάδα που έκανε σμπαράλια την Baskonia πριν από δύο βράδια) πήρε παραμάζωμα και την ΑΕΚ, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει μέχρι και το +25 στο τελευταίο λεπτό (103-78).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-43, 72-64, 103-78

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 2 (0/4 σουτ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 5 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Fall 4, Σλούκας 12 (1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Martin 10, Vezenkov 27 (9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (4/7 τρίποντα, 4 λάθη), Jean-Charles 6, McKissic 8 (2).

ΑΕΚ (Δέδας): Colom 10 (3/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπόγρης, Φλιώνης 8, Πετρόπουλος 6 (2), Angola 7 (1/3 τρίποντα, 0/3 δίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Φιλιππάκος, Jelovac 21 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Griffin 15 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Vaulet 11 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ).