ΠΑΟΚ-Προμηθέας Πάτρας (81-78): Έδειξε σοβαρότητα και πήρε σπουδαία νίκη ο «Δικέφαλος του Βορρά»

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League και σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «PAOK Sports Arena», ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Προμηθέα Πατρών με 81-78.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πανηγυρίσει μια πολύ σημαντική νίκη σήμερα στην έδρα του επί του Προμηθέα Πατρών με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 81-78 για την 16η "στροφή" του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Έτσι, οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στο 8-7, εν αντιθέσει με την ομάδα του Μάκη Γιατρά που υποχώρησε στο 9-5.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες. Το σκορ της αναμέτρησης "άνοιξε" για τον ΠΑΟΚ ο Love, ενώ λίγο αργότερα "απάντησε" ο Evans για τον Προμηθέα Πάτρας με ένα δίποντο. Στη συνέχεια του αγώνα, ο "Δικέφαλος του Βορρά" έκανε αρκετά λάθη βιασύνης με τους Πατρινούς να αυξάνουν γρήγορα τη διαφορά υπέρ τους στο +4 (2-6) χάρη στον Evans και τον Αgbelese. Οι Θεσσαλονικείς ισορρόπησαν την κατάσταση (6-6) λίγο αργότερα με πρωταγωνιστές τους Καμπερίδη και Κακλαμανάκη.

Οι δυο ομάδες ενώ είχαν γρήγορο ρυθμό, έκαναν αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα να υπάρχουν γρήγορες κατοχές χωρίς μεγάλη οργάνωση. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να πάρουν "κεφάλι" στη διαφορά του σκορ στο ματς. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Evans και ένα καλάθι από τον Grant ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (10-17) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Αυτή τελείωσε, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να προηγείται στο σκορ με 18-13.

2ο δεκάλεπτο

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με παρόμοιο ρυθμό και εξίσου καλή εικόνα από τους φιλοξενούμενους στην επιθετική τους λειτουργία. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μάλιστα γρήγορα. Πιο συγκεκριμένα, στο 13' μόλις ένα ξέσπασμα του "Δικέφαλου" χάρη στους Griffin, Turner και Τσαλμπούρη στα ριμπάουντ, πέρασε μπροστά στο σκορ με 24-23. Στη συνέχεια και για 3 λεπτά περίπου δεν υπήρχε σκορ στην αναμέτρηση, όμως ο Griffin "έσπασε το ρόδι" με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων (27-23).

Παρά το time-out του Μάκη Γιατρά και τις "φωνές" του, η αντίδραση από πλευράς Προμηθέα Πατρών δεν ήρθε σύντομα. Σιγά σιγά, οι γηπεδούχοι μεγάλωναν τη διαφορά υπέρ τους. Με πρωταγωνιστές τους Griffin και Turner, αλλά και τον Καμπερίδη στην οργάνωση της ομάδας, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους 7 πόντους (34-27) για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο "PAOK Sports Arena".

3ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με επιθετική αδράνεια και από τις δυο πλευρές. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια "νούμερα" (37-27) χάρη σε μια τρίποντη "βόμβα" του Μαργαρίτη. Οι Θεσσαλονικείς "έσφιξαν" γρήγορα την άμυνά τους και κατάφεραν να περιορίσουν αρκετά τον Προμηθέα όσον αφορά τόσο τη δημιουργία του, όσο και το σκοράρισμα. Με το πέρασμα του πρώτου πενταλέπτου στην τρίτη περίοδο, οι Πατρινοί χάρη σε μια προσπάθεια του Grant, αλλά και ένα τρίποντο του Λούντζη πλησίασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (41-38).

Στη συνέχεια ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν στόχο δυο φορές άμεσα πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων χάρη στον Καμπερίδη, αλλά και τον Turner. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, ο Προμηθέας έχοντας ανεβάσει την πίεσή του στα "τέσσερα τέταρτα του γηπέδου" κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά κοντά στο σκορ. Ωστόσο, περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αύξησε απότομα τη διαφορά στους 7 πόντους (56-49). Το μόνο που κατάφερε σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας ήταν να μειώσει στους 5 πόντους (56-51) χάρη σε ένα δίποντο του Grant, για το φινάλε της τρίτης περιόδου.

4ο δεκάλεπτο

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με ένα δίποντο του Grant για τους Πατρινούς, κρατώντας την ομάδα του ζωντανή. Τα τρίποντα "έπεφταν βροχή" για τον "Δικέφαλο του Βορρά" έχοντας ως πρωταγωνιστή όμως κυρίως τον Turner πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Με το πέρασμα του πρώτου πενταλέπτου στην τελευταία περίοδο, πήρε "μπρος" και ο Love για τους Θεσσαλονικείς αυξάνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους ξανά (63-57).

Η εικόνα ήταν παρόμοια και για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον Προμηθέα βέβαια να προσπαθεί σε ολόκληρο το ματς να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, αλλά χωρίς να έχει τον κατάλληλο τρόπο επί της ουσίας. Η αποτελεσματική άμυνα του ΠΑΟΚ, αλλά και το επιθετικό "κρεσέντο" των Love και Turner, έβαλαν τον "Δικέφαλο" σε "τροχιά" νίκης. Το ματς "καθάρισαν" επί της ουσίας οι Κακλαμανάκης και Griffin με τις εύστοχες ελεύθερες βολές τους, με τους φιλοξενούμενους να είναι ανύμποροι να αντιδράσουν. Το τελικό σκορ στο "PAOK Sports Arena" διαμορφώθηκε στο 81-78 υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές σήμερα ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Elston Turner, ο οποίος "σταμάτησε" στους 28 πόντους, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά όπως 6/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/6 ελεύθερες βολές. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, "αγγίζοντας το double-double". Τέλος, αρκετά θετική ήταν και η εμφάνιση του Malcolm Griffin, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Από την άλλη μεριά ξεχώρισε για τον Προμηθέα Πάτρας σήμερα ο Jerian Grant, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ ενώ στο πλευρό του επάξια στάθηκε Jawun Evans, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους. Από 12 πόντους πέτυχαν οι Μιχάλης Λούντζης και Χάρης Γιαννόπουλος για τους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 34-27, 56-51, 81-78