Πιέστηκε, αλλά κέρδισε η ΑΕΚ

Αξιόμαχη ήταν η προσπάθεια του Άρη κόντρα στην ΑΕΚ, όμως τελικά πλήρωσε το κακό πρώτο του δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 81-73 στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της φετινής Basket League.

Μία περίοδο χρειάστηκε η ΑΕΚ απέναντι στον Άρη, του οποίου επικράτησε με 95-83 στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της φετινής Basket League. Οι Θεσσαλονικείς δυσκόλεψαν τους αντιπάλους τους, δεν κατάφεραν, όμως, να σταθούν εμπόδιο κι έτσι γνώρισαν την ήττα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και αμφότερες θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, με μία καλή διαφορά από τους φιλοξενούμενους (21-14). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να πορεύονται μαζί, με την ΑΕΚ, ωστόσο, να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (43-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να δυσκολέψουν τους αντιπάλους τους και τα κατάφεραν, όμως παρέμειναν πίσω στο σκορ, καθώς η «Ένωση» έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα (60-55). Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έκανε διαχείριση της αναμέτρησης, παίζοντας συγκεντρωμένα και στις δύο πλευρές του παρκέ, πριν πάρει τη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 81-73.

Δεκάλεπτα: 21-14, 43-37, 60-55, 81-73.

ΑΕΚ (Μπανκι): Τσαλμπούρης 5, Χάντερ 12, Γκρίφιν 6 (1), Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 8, Μωραΐτης 3, Σάκοτα 12, Λαρεντζάκης 21 (1), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 2, Ρογκαβόπουλος 2.

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 6, Τολιοπουλος 12 (3), ΜακΓκι 23 , Χάρις 2, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης, Χρηστίδης, Τζόουνς 8 (2), Νταλό 9 (2), Κάιζερ 7 (1).