Προμηθέας - ΑΕΚ 80-78: Grant finale!

Ο Jerian Grant ευστόχησε σε σουτ στην εκπνοή και ο Προμηθέας νίκησε την ΑΕΚ 80-78 και εξασφάλισε (τουλάχιστον) την 3η θέση της κανονικής περιόδου στην Basket League.

Μάχη μέχρις εσχάτων έγινε στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος” στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική της Basket League. Εκεί όπου ο Jerian Grant έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στα τελευταία λεπτά και οδήγησε τον Προμηθέα στη νίκη επί της ΑΕΚ με 80-78, ένα αποτέλεσμα που εξασφαλίζει στην ομάδα της Πάτρας τουλάχιστον την 3η θέση στην κανονική περίοδο.

O JERIAN GRANT ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ

Ο Jerian Grant (23 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, με το σουτ από τα 5,5 μέτρα που πέτυχε μπροστά στο απλωμένο χέρι του Langford ακριβώς στην εκπνοή της αναμέτρησης. Δεν έκανε όμως μόνο αυτό. Στα τελευταία τρία λεπτά ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 11 από τους 14 πόντους του Προμηθέα και έδωσε επίσης και την ασίστ για το τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη 14,2’’ πριν από τη λήξη, που έκανε το σκορ 78-75.

Ακολούθησε εκτός ισορροπίας τρίποντο από τον Maciulis 6,9’’ πριν από το τέλος και στο τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μάκης Γιατράς, ήξερε ακριβώς τι πρέπει να κάνει. "Έδωσε" τη μπάλα στον Grant. Αυτός έπαιξε ένας εναντίον ενός με τον Langford και την κατάλληλη στιγμή σούταρε από τα 5,5 μέτρα. Game over.

Πέρα από τον Jerian Grant, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν ακόμα και οι Μιχάλης Λούντζης (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Jerai Grant (14) και Δημήτρης Αγραβάνης (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) για τον Προμηθέα (15-5), ο οποίος έφτασε τις 6 σερί νίκες, παρέμεινε η μόνη αήττητη ομάδα της Basket League εντός έδρας (10-0) και διατήρησε παράλληλα τις μαθηματικές πιθανότητες να ξεπεράσει στη 2η θέση το Λαύριο, που συνέτριψε νωρίτερα τον Ηρακλή σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική.

Για να συμβεί αυτό, πάντως, θα χρειαστεί ένα μάλλον δύσκολο συνδυασμό αποτελεσμάτων: εντός έδρας ήττα του Λαυρίου από τη Λάρισα και δικές του νίκες επί του Παναθηναϊκού (εντός έδρας) και του Ηρακλή (στο Ιβανώφειο).

ΕΒΓΑΛΕ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΕ 4Η Η ΑΕΚ

Στην αντίπερα όχθη, οι Keith Langford (18 πόντοι), Yanick Moreira (13 πόντοι) και Jonas Maciulis (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ (14-7), η οποία έβγαλε αντίδραση μία ημέρα μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Ηλία Παπαθεοδώρου και -με τον Γιώργο Λιμνιάτη για ένα ματς υπηρεσιακό τεχνικό στον πάγκο. Στο τέλος, πάντως, υπέστη τη 2η συνεχόμενη ήττα και έμεινε στην 4η θέση της κανονικής περιόδου.

Επί 40 λεπτά έπεφταν κορμιά στο ΔΑΚ Τόφαλος, σε ένα ματς που περισσότερο με πρόβα για τα Playoffs έμοιαζε, παρά με αγώνα κανονικής περιόδου. Ενδεικτικό είναι άλλωστε ότι καμία ομάδα δεν δημιούργησε σε κανένα σημείο διαφορά μεγαλύτερη των οκτώ πόντων, αυτή που έψαχνε δηλαδή η ΑΕΚ στην Πάτρα, προκειμένου να αποκτήσει προβάδισμα για την 3η θέση της κανονικής περιόδου.

Η Ένωση ήταν η πρώτη ομάδα που δημιούργησε μία διαφορά στο 12’ (15-23), χάρις σε ένα σερί 0-10. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη που πήρε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες στο ΔΑΚ Τόφαλος. Η ΑΕΚ σούταρε με καλύτερα ποσοστά (50,8% έναντι 43,6% των γηπεδούχων), πέτυχε 12 πόντους παραπάνω μέσα από τη ρακέτα (42-30), έκανε λιγότερα λάθη (10-12) και σημείωσε 20 πόντους από αυτά. Αυτοί ήταν οι κύριοι λόγοι που έλεγξε και το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου ημιχρόνου.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν στο 2ο ημίχρονο με έξι αναπάντητους πόντους και ξέφυγαν με 33-41 στο 21’, αλλά οι Πατρινοί, χάρις κυρίως στη δυνατότητά τους να πηγαίνουν συχνά στη γραμμή των ελευθέρων βολών (είχαν 25/32 έναντι 9/13 των φιλοξενούμενων), κρατήθηκαν στο ματς. Στο 29’ ανέκτησαν το προβάδισμα με 56-55 και παρότι είδαν την ΑΕΚ να ξεφεύγει πάλι με 63-70 στο 35’ και με 66-72 στο 37’, ήταν αυτοί που είχαν τον καλύτερο παίκτη του αγώνα με το μέρος τους.

ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΤΡΙΛΕΠΤΟ ΤΟΥ GRANT

Ο Grant μείωσε άμεσα με διαδοχικά καλάθια (70-72) και μετά το καλάθι του Κατσίβελη ο Αμερικανός απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 1’30’’ πριν από τη λήξη (72-74). Ακολούθησε μία βολή του Moreira και το τρίποντο του Grant, που ισοφάρισε το σκορ (75-75) με 1’01’’ να απομένει. Ο Προμηθέας έβγαλε την άμυνα και στη συνέχεια έκανε ντράιβ, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Αγραβάνη και αυτός με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα “έγραψε” το 78-75. Το ματς όμως δεν τελείωσε εκεί.

Ο Λιμνιάτης έδωσε εντολή η μπάλα να πάει σε έναν εκ των Macon, Langford, αλλά η καλή άμυνα των γηπεδούχων ανάγκασε τον Maciulis σε εκτός ισορροπίας τρίποντο, με τον Λούντζη “κολλημένο” πάνω του. Ο Λιθουανός δεν λάθεψε. Τον μιμήθηκε όμως και ο Grant στην επόμενη φάση...

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-33, 56-58, 80-78

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Agbelese 3, Λούντζης 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αγραβάνης Δ. 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Grant Jerian 23 (6/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 9 (2), Grant Jerai 14 (5/8 δίποντα), Αγραβάνης Γ. 5 (1), Ford, Χριστοδούλου, Αθηναίου.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Moreira 13 (5/8 δίποντα), Langford 18 (8/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 ασίστ), Maciulis 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 9, Μωραΐτης 5 (1), Macon 8 (1), Κατσίβελης 5 (1), Ζήσης 2, Kingsley 6 (9 ριμπάουντ).

12. Μεσολόγγι 5-16 (1525-1736) 26

* Εκκρεμούν 3 αγώνες: Προμηθέας - Παναθηναϊκός (2η αγωνιστική, 24/4, 17:00), ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός (14η αγωνιστική, 18/4, 17:00), Ηρακλής - Παναθηναϊκός (20ή αγωνιστική, 20/4, 15:00).