«Διπλό» παραμονής για τον Πανιώνιο στα Τρίκαλα

Ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στα Τρίκαλα (76-81) και να διατηρήσει τις ελπίδες του για παραμονή στην Stoiximan.gr Basket League.

Ο «Ιστορικός» έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τάιρον Μπράζελτον με 25 πόντους, κατάφερε να πάρει τη πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Με τέσσερα παιχνίδια να μένουν για το φινάλε, ο Πανιώνιος ανέβηκε στο 7-15 ενώ αντίθετα τα Τρίκαλα που έχουν μαθηματικά ελπίδα έχουν ρεκόρ 3-19.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με σκορ 0-5 στο 2ο λεπτό. Η ομάδα του Ζιάγκου συνέχισε να είναι απίστευτα εύστοχη (9/12 σουτ, 75%), εκμεταλλευόμενη συγχρόνως την απουσία του Φιλντς στη ρακέτα αλλά τα Τρίκαλα βρήκαν αντίδραση μειώνοντας στο καλάθι (20-22, 10'). Με τους Μπράζελτον και Σακελλαρίου, οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφιες διαφορές (26-36, 16'), την οποία και διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα (40-52).

Τα Τρίκαλα μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος και με σερί 12-3, έκανε ξανά το παιχνίδι ντέρμπι (52-55, 25'). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη σε τρίποντο του Τέγιτς (58-57, 30'). Με το σκορ στο 66-65 στο 34ο λεπτό, ο Πανιώνιος με τους Κράβιτς και Μπράζελτον πήρε αέρα 10 πόντων (66-76, 38'). Στο τέλος η ομάδα του Τακιανού προσπάθησε να ξαναγυρίσει στο παιχνίδι αλλά ο Πανιώνιος ήταν η ομάδα που πήρε τη σημαντική νίκη (76-81).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81.

Τρίκαλα (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 20, Λούντζης 10, Τάλτον 13, Τέγιτς 16, Μόρις 15, Γιανναράς, Σλαφτσάκης 2, Καλογιαννίδης.

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Μπράζελτον 25, Σακελλαρίου 12, Κράβιτς 17, Νταλό 4, Κάμινγκς 12, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Κουακουμένσα 2, Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 2.