«Περίπατος» για τον Ολυμπιακό με σούπερ Παπαπέτρου

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από την έδρα του Λαυρίου (68-84) έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Παπαπέτρου (19π., 14ριμπ.), αλλά το μυαλό όλων πάει στον Γιάνις Στρέλνιεκς που τραυματίστηκε στη μέση.

Οι Πειραιώτες παρότι έπαιζαν δίχως τον Γιώργο Πρίντεζη και Κιμ Τιλί αλλά και τον Γιάνις Στρέλνιεξ που αποχώρησε λόγω προβλήματος στη μέση, κέρδισε εύκολα στην έδρα του εξαιρετικού Λαυρίου τη φετινή χρονιά με 68-84.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 18-4 και φυσικά δεν χάνει τη 2η θέση της regular season. Το Λαύριο από την μεριά του ισοβαθμεί στην 5η θέση με την ΑΕΚ (13-9).

Υψηλό τέμπο είχε στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι με 9-8. Οι ορεξάτοι Ρόμπερτς και Σπανούλης έτρεξαν γρήγορα ένα σερί 0-8, κάνοντας το 9-16 ενώ διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 10ο λεπτό (13-22). Ο Μπράουν σκόραρε φτάνοντας την διαφορά στο +15 (14-29) αλλά οι γηπεδούχοι βελτιώνοντας την άμυνα τους έτρεξαν σερί 11-2 (35-41). Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου (11π., 7ριμπ.) ξέφυγαν ξανά (30-43).

Ο Ολυμπιακός μπήκε απόλυτα στοχευμένα στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλεύοντας τον Μιλουτίνοφ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (43-67), σε αντίθεση με το Λαύριο που δεν μπόρεσε να μείνει κοντά όντας πολύ άστοχο με 4/14 σουτ εντός πεδιάς. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι, με τον Ολυμπιακό να παίζει πιο ''χαλαρά'' και τους γηπεδούχους να μειώνουν μέχρι το τελικό 68-84.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-43, 43-67, 68-84

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 3, Κουζέλογλου, Μέιερ 6, Γουίγκινς 12, Μουρ 13, Παπαδημητρίου 3, Νίξον 8, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 5, Κακλαμανάκης 4, Μεχίντι 2, Νουάμου 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 11, Σπανούλης 10, Μιλουτίνοβ 14, Παπανικολάου 3, Ρόμπερτς 6, Μπράουν 12, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 19, Στρέλνιεκς, Μάντζαρης 3, Μπόγρης.