«Σκούπισε» τον Προμηθέα και κατέκτησε την τρίτη θέση

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στην Πάτρας παίρνοντας τη νίκη με 91-79 και κάνοντας το «sweep», κατέκτησε την 3η θέση στην Stoiximan.gr Basket League.

Με ένα απίστευτο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο ΠΑΟΚ έτρεξε επιμέρους 12-31, ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε εύκολα τη νίκη με 91-79 και κατέκτησε μετά το 3-0 στην σειρά με τον Προμηθέα την τρίτη θέση.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ καλά και με πρωταγωνιστές τους  Λίποβι, Γερομιχαλό πήραν από νωρίς το προβάδισμα οι γηπεδούχοι (12-4, 5'). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στην επίθεση μειώνοντας σε 23-17 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Λίποβι έκανε το παιχνίδι της ζωής του και με 4/5 τρίποντα μέχρι το 14', έφτασε τους 18 πόντους όταν όλος ο Προμηθέας είχε σκοράρει 32. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πολύ επιθετικοί και παίζοντας γρήγορο μπάσκετ διατήρησαν την διαφορά, παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μειώσει με συνεχόμενα καλάθια του Χαραλαμπόπουλου (46-42, 20'). Με τον Γκος να ευστοχεί από την περιφέρεια και τρέχοντας σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ, πέρασε μπροστά στο σκορ με 48-51. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβρισκε λύσεις από τα 6.75μ και παρέμενε μπροστά στο 27ο λεπτό με 56-58. Ένα σερί 11-2 από πλευράς Προμηθέα ωστόσο ανέτρεψε τα δεδομένα και την ομάδα του Γιατρά να περνάει μπροστά με +7 (67-60, 30'). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μυθικό για τους φιλοξενούμενους. Με 13/14 δίποντα ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο του, κάνοντας εύκολα το 3-0 και κατακτώντας την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-42, 67-60, 79-91.

Προμηθέα Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 19 (4), Γκίκας 7, Γερομιχαλός 19, Φαγιέ 12, Πράδερ 2, Τουτζιαράκης 1, Σκούφης, Δημάκος 6, Καραΐσκος, Χολ 13.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 2, Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 21 (1), Γκος 21 (2), Τζόουνς 8, Πέτεγουεϊ 16, Χρυσικόπουλος 2, Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 12 (2), Κατσίβελης 3, Τζάκσον 2.