Άνετη επικράτηση του ΠΑΟΚ κόντρα στον Προμηθέα

Ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Προμηθέα Πατρών καθώς επιβλήθηκε με το ευρύ 81-56 για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Οι 2 ομάδες, επηρεασμένες ίσως, από την κούραση των συνεχόμενων παιχνιδιών, μπήκαν πολύ νευρικές στο παιχνίδι και παρουσιάστηκαν πολύ άστοχες και με αρκετά λάθη. Χαρακτηριστικό είναι πως το σκορ στο πεντάλεπτο ήταν 4-3, με τον ΠΑΟΚ να έχει 1/6 εντός πεδιάς και 5 λάθη και τον Προμηθέα να έχει ευστοχήσει μόλις σε 1/10 σουτ. Τρεις σερί εύστοχες επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων για την ομάδα της Θεσσαλονίκης (11-3 στο 6΄30΄΄), που έκλεισε την 1η περίοδο προηγούμενη με 10 (21-11). Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο 2ο δεκάλεπτο, με τις 2 ομάδες να παραμένουν νευρικές και να σκοράρουν συνολικά μόλις 10 πόντους στο 1ο πεντάλεπτο (25-17 στο 15΄). Ένα καλάθι και φάουλ του Έλις και το 1ο εύστοχο τρίποντο του Προμηθέα από τον Μπράουν, έριξε τη διαφορά στο καλάθι για τους Πατρινούς (25-23 στο 16΄), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με 3 τρίποντα και επιμέρους σκορ 15-5 για να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 12 πόντων (40-28).

Ο Προμηθέας προσπάθησε ν’ αντιδράσει στην επανάληψη και με μίνι σερί 6-0 μείωσε στους 6 (45-39 στο 24΄), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετά εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς πόντο για 5 αγωνιστικά λεπτά και ο ΠΑΟΚ ν’ απαντήσει με δικό του σερί 8-0, φτάνοντας την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (53-39 στο 29΄). Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +15 (57-42) και το έργο της ομάδας του Μάκη Γιατρά να φαντάζει πολύ δύσκολο. Στην τελευταία περίοδο με την διαφορά να είναι πλέον στους 15 πόντους πόντους, πολύ δύσκολα κάτι θα άλλαζε. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε και συντήρησε την διαφορά του ενώ την αύξησε μέχρι το τελικό 81-56.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 40-28, 57-42 , 81-56

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 16 (3), Σχίζας 2, Χάτσερ 15 (2), Γκος 7 (1), Μορέιρα 5, Ζάρας 10, Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 6, Αθηναίου 14 (4), Γκαρετ 4, Τέπιτς.

Προμηθέας (Γιατράς): Κασελάκης 3, Γκίκας 2, Μέιερ 3, Λίποβι, Παρκς 4, Σαλούστρος 3, Τσαϊρέλης 12, Γερομιχαλός 2, Χολ, Έλις 7, Μπράουν 20 (4), Μαντζούκας.