Σπουδαίο «διπλό» της Κύμης στο Αλεξάνδρειο

Η Κύμη πέτυχε την πέμπτη φετινή της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Άρη με 60-73.

Ο Άρης χωρίς τη παρουσία του Αθηναίου και του Μπελ ήταν αρκετά κακός επιθετικά, με την Κύμη να νικάει (60-73) και κάνει ακόμα ένα βήμα για τη συμμετοχή της στα playoffs. Αντίθετα οι «κιτρινόμαυροι» μπαίνουν σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή στη κατηγορία, με τέσσερα παιχνίδια να μένουν για το τέλος

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι, μη μπορώντας να σκοράρουν για 1.30 λεπτό. Το πρώτο καλάθι του αγώνα πέτυχε η Κύμη με τον Σμιθ ενώ ένα τρίποντο του Μανωλόπουλου (0-5), ανάγκασε τον Αγγέλου να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Ντούβιερ, κατάφερε να φέρει στα ίσα το παιχνίδι (8-8, 6'). Ωστόσο η ομάδα του Καστρίτη εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων (5/13 σουτ), περνώντας μπροστά με 13-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη ολοένα και αύξανε την υπέρ της διαφορά χάρη στην εξαιρετική ευστοχία της από τα 6.75μ., με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το +13 (28-41).

Ίδιο μοτίβο και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Άρης δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που εκτόξευσαν την διαφορά. Τρέχοντας σερί 2-9 σε 5 λεπτά, με τους Τζόουνς και Μανωλόπουλο, η διαφορά ''άγγιξε'' πρώτη φορά στους 20 πόντους (30-50). Ο Τσαϊρέλης έδωσε ανάσα στους «κιτρινόμαυρους» με 5 δικούς του πόντους (35-52). Ο ΜακΦάντεν με το 4ο του προσωπικό τρίποντο (39-57) ανέβασε εκ νέου την διαφορά για να μειώσει ο Πρίουιτ με τρίποντο στη λήξη (44-59, 30'). Πάνω που μείωσε, ήρθε άλλο ένα τρίποντο ''μαχαιριά'' από τον Τσαγκαράκη (44-62), ο οποίος έχει σκοράρει 9 πόντους όλους από την περιφέρεια. Με το σκορ στο 47-68, ο Άρης έκανε την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψει με ένα σερί 12-0 αλλά ήταν πολύ αργά με την Κύμη να πανηγυρίζει στο τέλος τη νίκη (60-73).

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73

Άρης (Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 9, Φλιώνης 7 (1), Μούρτος 4, Ντουβιέ 7 (1), Τσαϊρέλης 14 (1), Πουλιανίτης 8, Χρηστίδης, Προύιτ 9 (2)

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (2), Τζόουνς 8, ΜακΓκι 4, ΜακΦάντεν 14 (4), Σμιθ 9, Τσαγκαράκης 9 (3), Γλυνιαδάκης 4, Βίλιαλμσον 1, Κάιζερ 6, Μπάρλος 5