Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός, έκανε το 24-0 στο πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα νίκησε με 49-86 στην έδρα του Κόροιβου, κάνοντας το 24/24 στην Stoiximan.gr Basket League.

Ο Παναθηναϊκός με ''όπλο'' του την εξαιρετική άμυνα κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη κόντρα στον Κόροιβο με 86-49, παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα έπειτα από 24 αγωνιστικές.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ζακ Όγκαστ, Ντίνος Μήτογλου με τον πρώτο να έχει 11 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12 πόντους και 2 εύστοχα τρίποντα.

Μετά τον αποκλεισμό από την Ευρωλίγκα οι «πράσινοι» στρέφουν τα βλέμματα τους στον μοναδικό στόχο που τους έχει απομείνει τη φετινή χρονιά, το πρωτάθλημα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο και από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο προσπάθησε να ''καθαρίσει'' το παιχνίδι (14-26, 10'). Ο Κόροιβος έβγαλε αντίδραση στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, ρίχνοντας προσωρινά την διαφορά (21-31). Ωστόσο με τον Μήτογλου να φωνάζει παρών οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι τους 14 πόντους του ημιχρόνου (33-47). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αστοχία κυριάρχησε για τους γηπεδούχους που έβρισκαν πολύ δύσκολα τις λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να μείνουν στους 10 πόντους. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός πάτησε ''γκάζι'' μετά το 23', εκτοξεύοντας την διαφορά (43-66) με επιμέρους 5-17. Οι βάσεις είχαν μπει με τους φιλοξενούμενους να αφήνουν μόλις στους 6 πόντους τον Κόροιβο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να παίρνουν ένα εντυπωσιακό ''διπλό''. Μάλιστα στα τελευταία δέκα λεπτά ο Τσάβι Πασκουάλ είχε την ευκαιρία να δώσει αρκετό χρόνο σε παίκτες που δεν έχουν πάρει μέχρι τώρα πολύ χρόνο (βλ. Καλαϊτζάκης, Όγκαστ, Μήτογλου).

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 33-47, 43-66, 49-86.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Ντεκόζεϊ 12, Κάρσον 15 (1), Λάνκφορντ 3, Μιλεντίγιεβιτς, Κεμπ 5, Πόσλεϊ 2, Σαχπατζίδης 5, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 2, Κάτζος, Μπεκρής 3 (1), Χάινς 2.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2), Λεκαβίτσιους 9 (1), Όγκαστ 11, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 7 (1), Ντένμον, Γκιστ 7, Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 6, Λοτζέσκι 9 (1), Μήτογλου 12 (2).