Γλίτωσε το κάζο ο Ολυμπιακός χάρη στον Παπανικολάου

Με ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου στα 14'' για το τέλος, ο Ολυμπιακός γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από τον εξαιρετικό Προμηθέα Πάτρας παίρνοντας τη νίκη τελικά με το σκορ στο 89-88.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +22 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (60-38) όμως στη συνέχεια δέχθηκαν 50 πόντους με τον Προμηθέα να κάνει την ανατροπή, αλλά και να χάνει την ευκαιρία να κάνει το break καθώς αστόχησε δύο φορές στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Πλέον οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου την ερχόμενη Τρίτη (29/5, 20:30) στο «ΔΑΚ Τόφαλος» στο πρώτο ματς μπολ της σειράς καθώς αν οι «ερυθρόλευκοι» επικρατήσουν θα προκριθούν στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα στο πρώτο τρίλεπτο (12-2). Ο Προμηθέας ωστόσο μείωσε σε 14-11, για να ακολουθήσει ένα «ερυθρόλευκο» 15-0 που έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 29-11 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 31-17. Δύο λεπτά μετά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Μακ Λιν έκανε το σκορ 37-22 ενώ στο 15' ο Στρέλνιεκς έγραψε το 43-27, με τον Ολυμπιακό να συντηρεί το προβάδισμά του σταθερά κοντά στο +15. Η διαφορά έφτασε και στο +19, με τον Πρίντεζη στο 17' να κάνει το σκορ 49-30. Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τους 50 πόντους στο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 55-38.

Ο Προμηθέας προσπάθησε από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να μειώσει τη διαφορά και με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 60-47 στο 22'. Δύο λεπτά αργότερα ένα εύστοχο τρίποντο του Φαγιέ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (62-54) μετά από πολλή ώρα με το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +14 (74-64) με τους Πατρινούς να έχουν σημειώσει 26 πόντους.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Στο 32' ο Πρίντεζης έκανε το σκορ 76-67 όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους παίκτες του Μάκη Γιατρά. Στο επόμενο τετράλεπτο ο Προμηθέας έτρεξε σερί 15-0 φτάνοντας να πάρει το προβάδισμα με 76-82. Ένα τρίποντο του Ρόμπερτς και δύο καλάθια του Σπανούλη έφεραν το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (84-84) δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Στα 31'' ο Πράδερ έκανε το σκορ 86-88 με τον Ολυμπιακό να αστοχεί με τον Σπανούλη σε τρίποντο στην επόμενη επίθεσή του. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» όμως έκλεψε την μπάλα στα 14'' απο κακή πάσα του Πράδερ και ο Παπανικολάου που πήρε την μπάλα με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 89-88. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν να παίξουν άμυνα και δικαιώθηκαν. Ο Πράδερ έκανε το ντράιβ αστοχώντας ενώ και ο Φαγιέ που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δεν κατάφερε να σκοράρει με το 89-88 να παραμένει και το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 20 (3), Ρόμπερτς 10, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 9 (1), ΜακΛιν 5, Μπράουν 5 (1), Μιλουτίνοβ, Στρέλνιεκς 7 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης.

Προμηθέας (Γιατράς): Γκίκας 2, Φαγιέ 17 (3), Σαλούστρος 11 (2), Πράδερ 22, Έλις 2, Λίποβι 12 (3), Τουντζιαράκης 7, Χολ 15 (1).