Εντυπωσιακή εμφάνιση και 100άρα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε απίστευτη εμφάνιση όντας απόλυτος κυρίαρχος στην Πυλαία και με το ευρύ 100-61 κόντρα στον Προμηθέα έκανε το 2-0 στη σειρά.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας περισσότερη ενέργεια και όντας με πατημένο το ''γκάζι'' στην επίθεση, επικράτησε με 100-61 του Προμηθέα στο Game 2 της σειράς για την 3η θέση. Οι Πατρινοί ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και η διαφορά ανέβηκε πολύ ψηλά, με αποτέλεσμα να ξεκουραστούν αρκετοί βασικοί παίκτες από τον Προμηθέα αλλά και να πάρουν αρκετό χρόνο οι πιο μικροί.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Μαργαρίτης που σε 18 λεπτά παιχνιδιού πέτυχε ισάριθμους πόντους, ενώ από 14, 12 και 11 πόντους πέτυχαν οι Πέτεγουεϊ, Τζάκσον, Χρυσικόπουλος αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ συγκεντρωμένοι από την αρχή με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με νταμπλ σκορ (12-6, 5'). Ο Προμηθέας συνέχισε να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια με τον Γιάννη Δημάκο αλλά ο ΠΑΟΚ παίρνοντας αρκετούς εύκολους πόντους σε αιφνιδιασμούς αλλά και από εκτελέσεις του Τζάκσον από μέση απόσταση, κράτησε προβάδισμα 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (26-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε στο ίδιο τέμπο και διατήρησε εύκολα το διψήφιο προβάδισμα μέχρι και την ανάπαυλα (45-33). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να καθαρίσει μια και καλή το παιχνίδι. Αυτό το κατάφερε μόλις στο πρώτο 5λεπτο, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σε αυτό το διάστημα σερί 20-2 (!) μετά από συνεχόμενα τρίποντα Γκος, του Κόνιαρη και του Τζόουνς, εκτοξεύοντας πολύ γρήγορα το υπέρ του προβάδισμα (74-47, 30'). Με την διαφορά να είναι τεράστια, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε σοβαρός μέχρι το τέλος παίρνοντας μια πολύ εύκολη νίκη σφραγίζοντας με το τελικό 100-61 το 2-0

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι στην Πάτρα, το Σάββατο (9/6).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 45-33, 74-47, 100-61.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 4, Κόνιαρης 9 (3), Μαργαρίτης 18, Γκος 5 (1), Τζόουνς 7 (1), Πέτεγουεϊ 14 (1), Χρυσικόπουλος 11, Καρράς 8, Ζάρας 5 (1), Κατσίβελης 7, Τζάκσον 12 (1).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Τουντζιαράκης 2, Γερομιχαλός 11 (1), Δημάκος 25 (5), Χολ, Πράδερ, Λίποβι, Σκούφης 4, Γκίκας 7 (1), Φαγιέ 5 (1), Καραΐσκος 4, Μαντζούκας 3.