Πέρασε αήττητος στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 87-69 και πέρασε με σκορ 2-0 στα ημιτελικού του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» που παραμένουν αήττητοι στη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα μετρώντας 28-0, χρειάστηκαν μόλις ένα πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο, όταν και έτρεξαν σερί 16-0, ώστε να βάλουν της βάσεις για τη δεύτερη νίκη του στη σειρά με τους Ροδίτες.

Ο Κολοσσός πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο παιχνίδι (5-2) όμως ο Παναθηναϊκός στα επόμενα τεσσεράμισι λεπτά έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-15 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (7-17). Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Παναθηναϊκού σε 16-20.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (18-20) ενώ παρότι οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 27-20, και πάλι ο Κολοσσός πλησίασε σε 28-31 με τρίποντο του Ουέαρ στο 24'. Ο Μπρέι με εύστοχο τρίποντο έκανε το 33-35 και συνέχισε το προσωπικό του show έχοντας το 1/3 από τους πόντους της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι σε απόσταση αναπνοής ως και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (39-42).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (44-48 στο 23'). Στο επόμενο πεντάλεπτο όμως οι «πράσινοι» κράτησαν δίχως σκορ τους γηπεδούχους και τρέχοντας ένα σερί 16-0 προηγήθηκαν με 64-44 στο 28'. Οι παίκτες του Κολοσσού μείωσαν τη διαφορά (52-67) μέχρι το 30ο λεπτό αλλά ένα νέο σερί 7-0 του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, τον έφερε στο +22 (52-74) στο 34'. Όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη πρόκριση του στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-42, 52-67, 69-87

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Χάρις 2, Αγγελάκος 2, Μπρέι 16 (3), Ράιτ 14, Γιανγκ, Ουέαρ 6, Σχίζας 5 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 8 (1), Παπαδάκης 9 (2), Τσαλμπούρης 4.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγλετον 14 (2), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (1), Βουγιούκας, Καλάθης 8, Τζέιμς 11, Γκιστ 4, Λεκαβίτσιους 5 (1), Όγκαστ 6, Λοτζέσκι 3, Αντετοκούνμπο 9, Μήτογλου 9.