Πήρε το «θρίλερ» στην Πάτρα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο παιχνίδι στη σειρά με τον Προμηθέα Πάτρας, επικρατώντας στις λεπτομέρειες με 81-79 εκτός έδρας.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε να προηγείται μέχρι και 12 στο παιχνίδι, αλλά ο Προμηθέας με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να επιστρέφει αλλά χωρίς να πάρει τη νίκη στο τέλος (79-81). Έτσι ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε το 1-0 και πήρε το πλεονέκτημα στη σειρά που θα κρίνει ποιος θα κατακτήσει την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα και έχοντας το απόλυτο 8/8 στα δίποντα πήραν το προβάδισμα με 8-15 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας παρά τις απουσίες του Σαλούστρου και του Μιλόσεβιτς, δεν άργησε να ξεκολλήσει στην επίθεση και με σερί 10-4 έφερε το παιχνίδι στο πόντο (18-19, 8'). Ο ΠΑΟΚ ωστόσο συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού αυξάνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (24-34, 13'). Τα 4/14 τρίποντα δεν βοηθούσαν τους γηπεδούχους να είναι μέχρι εκείνο το σημείο πολύ ανταγωνιστικοί. Γκίκας και Πράδερ βρήκαν τον στόχο από τα 6.75μ βελτιώνοντας ελαφρά τα ποσοστά από την περιφέρεια ενώ μείωσαν στο πόντο από την ομάδα του Παπαθεοδώρου (33-34). Με ένα τρίποντο του Γκος ο ΠΑΟΚ πήρε "ανάσα" (33-39) κι ο Κατσίβελης έκανε το 33-41 στο 17'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι με τον εξαιρετικό Πράδερ για το 40-43 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν πολύ καλά οι Πατρινοί και παίζοντας εξαιρετική άμυνα άφησαν χαμηλά τους φιλοξενούμενους, αλλά τα 3/12 εντός πεδιάς δεν βοήθησαν να μειώσουν κάτω από τους 3 πόντους (55-58, 30'). Με πατημένο το ''γκάζι'' ο Προμηθέας μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο. Ευστοχώντας δις από τα 6.75μ ο Γκίκας έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στον Προμηθέα ενώ στα τελευταία λεπτά ακολούθησαν εκατέρωθεν καλάθια από τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά σε κρίσιμο σημείο με τον Μαργαρίτη (76-77), για να απαντήσει ο Πράδερ αμέσως (78-77). Ο Πέτεγουει το 78-79, ενώ ο Μαργαρίτης έκοψε τον Φαγέ στα 19'', σε μια φάση που διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι. Ο ΠΑΟΚ στο τέλος είχε την κατάλληλη ψυχραιμία παίρνοντας το ματς με 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-43, 55-58, 79-81.

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 11 (3), Γκίκας 20 (5/), Φαγιέ 17 (1), Πράδερ 20 (2), Έλις, Τουτζιαράκης 2, Γερομιχαλός, Δημάκος 2, Χολ 7.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 10, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 11, Γκος 18 (3), Τζόουνς 6, Πέτεγουεϊ 11 (2), Χρυσικόπουλος 4, Ζάρας 6, Κατσίβελης 8 (1), Τζάκσον 4.