Πήρε το ντέρμπι «Δικεφάλων» ο ΠΑΟΚ

Στο ντέρμπι "Δικεφάλων" ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 81-72 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League και κοιτάει πλέον το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει των πλέι-οφ.

Τις 7 σερί νίκες στο πρωτάθλημα έφτασε ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά πέρασε από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας της ΑΕΚ με 81-72, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League και πλέον κοιτάζει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλεί-οφ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεωδόρου έπαιξε πολύ καλή άμυνα και "μπλόκαρε" τα επιθετικά όπλα της Ένωσης. Από το πρώτο ημίχρονο οι "Θεσαλονικείς" είχαν το προβάδισμα και στη τρίτη περίοδο διεύρυναν τη διαφορά, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γκος με μεγάλα σουτ εξασφάλισε τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Κορυφαίος για του νικητές που ανέβηκαν στο 14-8, ήταν ο Φιλ Γκος με 19 πόντους και 5 ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Νταρνέλ Τζάκσον με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ. Για την ΑΕΚ που έπεσε στο 13-9 ξεχώρισε ο Ντούσαν Σάκοτα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το φιλμ:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Λαρεντζάκη πήρε προβάδισμα 4 πόντων (7-3). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Τζόουνς, ο οποίος αρχικά μείωσε στο πόντο (10-9), ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης μαζί με τον Γκος έδωσαν προβάδισμα στους «Θεσσαλονικείς» με 12-15. Από κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-25.

Στη δεύτερη περίοδο η Ένωση με μπροστάρη τον Σάκοτα ισοφάρισε την αναμέτρηση, όμως το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε καλύτερες λύσεις στην επίθεση και ξαναπήρε το προβάδισμα στο σκορ με 29-34 στο 26’, χάρη σε 5 σερί πόντους του Μαργαρίτη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως ο Δικέφαλος του Βορρά κρατούσε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με +5 (33-38), με το δεύτερο δεκάλεπτο να μην είναι τόσο παραγωγικό όσο το πρώτο.

Στην επανάληψη ο Γκος έκανε το 33-40 για τον ΠΑΟΚ, με την ΑΕΚ να μειώνει προς στιγμήν σε 38-40, χάρη σε καλάθια των Χάρις και Τζέιμς. Οι «Θεσσαλονικείς» έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και οι Τζάκσον-Γκος ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (38-46), αλλά και στους 9 (41-50 24’). Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα και έκλεισαν τη τρίτη περίοδο στο +9 (53-62).

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-64) και στη συνέχεια ο Ζάρας με καλάθι και φάουλ έκανε το 56-69. Από πλευράς ΑΕΚ προσπαθούσε ο Τζέιμς κυρίως στην άμυνα, όμως επιθετικά η Ένωση δεν είχε λύσεις  και ο Ζάρας με τρίποντο-μαχαιριά έκανε το 60-72 στο 37’. Από κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι και οι «Θεσσαλονικείς» πήραν μία μεγάλη νίκη με 72-81 κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 33-38, 53-62, 72-81

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5, Γκριν 10 (1), Χάρις 7, Λαρεντζάκης 10 (2), Χάντερ 12, Πάντερ, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 21 (1), Άτιτς 2, Μαυροειδής 2.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 9, Τζάκσον 16 (2), Γκος 19 (3), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11 (1) , Ζάρας 12 (1).