Σαρωτικός απέναντι στον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Κολοσσού με 87-63 δείχνοντας τις διαθέσεις του εν όψει των play offs της Euroleague.

Στην πρόβα τζενεράλε πριν τα playoffs της EuroLeague ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στους Ροδίτες. Οι "πράσινοι" ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο παίρνοντας διψήφια διαφορά την οποία και διεύρυναν με το πέρασμα του αγώνα φτάνοντας στο τέλος σε μία άνετη επικράτηση.

Ο Κολοσσός κατάφερε για ένα δεκάλεπτο να κοντράρει τους γηπεδούχους  παίρνοντας μάλιστα και μπροστά με 8-5 στο 4' και 20-18 στο 8΄ για να λήξει η πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες ισόπαλες (24-24).
Ίαν Βουγιούκας και ο Νίκος Παππάς άλλαξαν τη ροή του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 19-4 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 49-34 στο 19.

Παρά την προσπάθεια του Κολοσσού για ξέσπασμα στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +27 πόντους (70-43) με τη συνέχεια να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και τη μέγιστη διαφορά να φτάνει στο +30 (87-57) στο 38' και έτσι οι "πράσινοι" έφτασαν στη νίκη (87-63) κάνοντας το 23 στα 23.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 49-36, 70-48, 87-63
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 8 (2), Γκιστ 8, Γκάμπριελ 2, Καλάθης 7, Αντετοκούνμπο 8, Σίνγκλετον 14 (3), Ρίβερς 4, Παππάς 8, Βουγιούκας 12, Λεκαβίτσιους 2, Όγκαστ 9, Μήτογλου 5.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 17 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σχίζας 5 (1), Μπρέι 6 (1), Ράιτ 10, Γιανγκ 14 (1), Ουέαρ 5 (1), Γεωργαλλής, Μπιλλής, Αγγελάκος 2, Σταμάτης 4, Παπαδάκης.