Πήρε την έδρα (66-71) πάλι ο ΠΑΟ δίκαια αν και πήγε να αυτοκτονήσει στο τέλος!

Αναλύει ο Σωτήρης Γεωργίου
Πήρε την έδρα (66-71) πάλι  ο ΠΑΟ δίκαια αν και πήγε να αυτοκτονήσει στο τέλος!

Όπως είχαμε πει πολλές φορές και οι δύο ομάδες μπορούν να σπάσουν έδρα. Ο Ολυμπιακός πήρε την έδρα στο ΟΑΚΑ απόλυτα δίκαια και με το ίδιο νόμισμα απάντησαν οι πράσινοι στο ΣΕΦ (σε πολύ καλή ατμόσφαιρα) που έγραψαν την 4η συνεχόμενη νίκη τους από πέρσι. Σε ένα παιχνίδι πάλι με χαμηλό σκορ και πάλι με εκρηκτικό ξεκίνημα και από τους δύο αλλά με όχι ανάλογη συνέχεια και με άσχημο γενικά ποιοτικά αγώνα.Ο ΠΑΟ έχει πια το προβάδισμα στην σειρά που συνεχίζεται Κυριακή στο ΟΑΚΑ αλλά όλα είναι πάντα ανοιχτά.Ο Πασκουάλ ξεκίνησε χωρίς τον Τζέιμς και με την άμυνα καθώς ο Ολυμπιακός πέτυχε 9π στο διάστημα 20-35' πήρε το παιχνίδι όπως έκαναν οι "ερυθρόλευκοι" στο ΟΑΚΑ. Πάντως ο Σφαιρόπουλος με χαμηλό σχήμα με τον Πρίντεζη στο σέντερ και με τον ΠΑΟ να ...προσπαθεί (!) να αυτοκτονήσει με συνεχόμενες κακές και αψυχολόγητες επιθέσεις χωρίς καμία σχεδίαση, έκανε το ντέρμπι θρίλερ. Πλησίασε από -13 στο 35'σε 66-69 και εκεί έγινε μια φάση στο αμυντικό ριμπάουντ που φωνάζει για το φάουλ στον Παπαπέτρου στα 21''. Ο Ολυμπιακός πήρε τα ριμπάουντ (36-32),σκόραρε μόλις 7π στην 3 η περ και 23' στο β 'ημ και ανησύχησε ότι έμεινε από δυνάμεις. Έχασε 9β και είχε ο ΠΑΟ 7/18τρ. Ο Ολυμπιακός είχε 4/16δ στο δεύτερο μέρος!

TΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την κλασική του πεντάδα με Σπανούλη, Μάντζαρη, Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη. Και ο ΠΑΟ με την έκπληξη Πασκουάλ χωρίς τον Τζέιμς αλλά και χωρίς τον Θανάση Αντετοκούνμπο. Με Καλάθη, Ρίβερς, Λοτζέσκι, Γκιστ και Σίνγκλετον για να έχει σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενέργεια και διάθεση και προηγήθηκαν με 11-6 και 15-11 στο μισό σχεδόν.Ο ΠΑΟ στην συνέχεια βρήκε πατήματα και έτρεξε ένα 10-0 με τα σερί τρίποντα (3/4) και τον Λοτζέσκι (9π στην 1η περ). Έτσι πέρασε 15-21 αλλά απάντησε ο Ολυμπιακός με δυναμική και έκλεισε η 1η περίοδος με ένα πολύ υψηλό σκορ(25-27).
Στην 2η περίοδο ο ΠΑΟ κόλλησε επιθετικά και σκόραρε μόλις 13π ενώ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με τις εκρήξεις του και με το 70% στα δίπονταΌγκαστ πήρε χρόνο στο σέντερ,ο ΠΑΟ πήγε στο 27-32 και ο Ολυμπιακός με τα τρίποντα Παπαπέτρου-Γουίλτζερ πέρασε με ένα 10-2 με 37-34. Με χαμηλό τέμπο οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με το υψηλό 43-40.
Στην 3η περίοδο με την αρχική του πεντάδα -πάλι δηλ χωρίς Τζέιμς-ο ΠΑΟ έπαιξε τρομερή άμυνα χώρων.Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 0/10σ(!) και έμεινε σχεδόν 7΄χωρίς πόντο πριν σκοράρει στο 26' ο Σπανούλης για πρώτη φορά. Παρόλα αυτά ούτε ο Παναθηναϊκός είχε σκορ και έτσι το παιχνίδι ήταν σχεδόν στα ίσα με μικρό προβάδισμα στους πράσινους. Ο ΠΑΟ έγραψε μια 3η περίοδο απάντηση για ότι έπαθε στην έδρα του στην 2η περίοδο. Ο Ολυμπιακός σκοράρισε 7π στην 3η περίοδο και έτσι ο ΠΑΟ με τους 7π του Τζέιμς έκλεισε 50-56 και πήγε και στο +8 στο 31'(50-58).
Ο ΠΑΟ με τρίποντο βόμβα του Καλάθη από τα 8μ πήγε στο +13 (52-65) καθώς ο Μάντζαρης έχασε 2β και με τους πράσινους από το 33' φορτωμένους με 5φ. Ο Σφαιρόπουλος ρισκάρει εδώ με χαμηλό σχήμα με Πρίντεζη στο σέντερ και Μπράουν στο 2. Συνολικά πέτυχε 9π σε 15' πάντως από το 20 έως το 35'! Τεράστιο μπλακ άουτ.Παρόλα αυτά με το χαμηλό σχήμα ο Ολυμπιακός χτύπησε με τον Πρίντεζη στην ρακέτα,ο Παπαπέτρου έκοψε τον Γκιστ στα ίσα και έμεινε ζωντανός(61-67 στο 36') με ένα 9-2.Ο Παναθηναϊκός έχασε το μυαλό του και ο Τζέιμς σούταρε από τα 8,5μ, ο Καλάθης πήγε σε τρίποντο και λάθος με 8'' να περάσει το κέντρο. Νέο λάθος του Τζέιμς και ο ΠΑΟ σημάδια αυτοκτονίας. Ο Παπαπέτρου χάνει την μια βολή (65-69 στο 39'). Ο Καλάθης το λέι απ και ο Μπράουν το κάνει θρίλερ (με 1/2β). Ο Τζέιμς πήγε σε νέα ατομική προσπάθεια με τον Πρίντεζη χαμένη και αυτή και εκεί δόθηκε το σφύριγμα που θα συζητηθεί με φάουλ του Παπαπέτρου στον Σίνγκλετον στην διεκδίκηση ενώ έχει την εσωτερική μεταξύ τους ο πρώτος. Ο Σίνγκλετον με 1/2β έκανε το 66-70 στα 21''.Ο Σπανούλης στα 10'' αστόχησε και τέλος.

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ
Ο Σφαιρόπουλος το πάλεψε σε ένα στραβωμένο ματς που δεν είχε μεγάλη ευθύνη αυτός για την εξέλιξη.Ο Σπανούλης πάλεψε αν και άστοχος(5/13σ). Ο Μιλουτίνοφ μέτριος. Ο Πρίντεζης στο τέλος ξύπνησε. Ο Παπανικολάου χαμηλά, ο Ρόμπερς ξεκίνησε καλά και χάθηκε. Ο Μακ Λιν τίποτα, ο Μπράουν προσπάθησε απλά. Ο Παπαπέτρου κορυφαίος, ο Στρέλνιεκς άστοχος(1/5σ), ο Μάντζαρης τίποτα και 0/4 βολές! Ο Γουιλτζερ αθέατος.

Ο Πασκουάλ πήγε το ματς καλύτερα από το περασμένο αλλά στο τέλος πάλι δεν επενέβη και αν ήθελε ένα λεπτό ακόμα το ματς μέχρι το έχανε! Ο Σίνγκλετον δεν σκόραρε αλλά ήταν εξαιρετικός στην άμυνα σε 38'! Ο Ρίβερς κακός(1/6σ) κακώς έπαιξε τόσο.Ο Γκιστ με 6 καθοριστικούς πόντους στο τέλος. Ο Λοτζέσκι με τον Καλάθη κορυφαίοι. Ο Τζέιμς βοήθησε πολύ αλλά θέλει χαλινάρι. Ο Παππάς δεν πήρε χρόνο.Ο Βουγιούκας μόλις 5'. Ο Όγκαστ προσπάθησε με 8'. Τίποτα Λεκαβίτσιους-Θανάσης