«Ερυθρόλευκη» επέλαση στο ΟΑΚΑ! Πως «έπνιξε» τον ΠΑΟ και έκανε το 1-0 (65-75)

Περιγράφει και σχολιάζει ο Σωτήρης Γεωργίου

Οπως γράψαμε και λίγες ώρες πριν το τζάμπολ του πρώτου τελικού όταν ακούς για "σκούπες", "20αρες" και τα σχετικά και παίζουν οι "αιώνιοι" κράτα μικρό καλάθι! Ο ΠΑΟ ήταν εξ αρχής μεγάλο φαβορί ειδικά με την εικόνα του Ολυμπιακού τους τελευταίους μήνες,αλλά όταν έχεις ένα αντίπαλο με τόσο βαριά φανέλα και brand πρέπει να περιμένεις τα 40 λεπτά στο παρκέ! Ο Ολυμπιακός μπήκε έχοντας ξεχάσει τις άσχημες εμφανίσεις του, με ελάχιστους πια τραυματισμούς,τράβηξε τον διακόπτη. Ο Σφαιρόπουλος που ήταν στην...πυρά από τον κόσμο για την εικόνα της ομάδας πήρε την ταυτότητα του Πασκουάλ και έτσι απόλυτα δίκαια έσκασε διπλό στο "Νίκος Γκάλης " στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας φόρμα και ψυχολογία, έπεσε στην παγίδα της εύκολης επικράτησης,δεν διάβασε καλά το ματς και έτσι έχασε απόλυτα δίκαια. Ο Πασκουάλ στον πάγκο φάνηκε στο ματς αυτό πολύ λίγος, με μηδέν αντιδράσεις. Εχοντας ουσιαστικά εδώ και καιρό εκτός εξίσωσης Παππά και Ρίβερς, ο ΠΑΟ περίμενε τις εξάρσεις του Τζέιμς που όμως έτσι η ομάδα είναι άναρχη και περιμένει στο σετ μπάσκετ το τρίποντο, αφού δεν έχει πολλά plays ενώ φάνηκε ότι έλλειπε και ενέργεια με τους -3 αμερικανούς.

Με όλα αυτά ο Ολυμπιακ ός αν και βρέθηκε στο -10 (29-19) είχε εξαιρετική αντίδραση .Ο Σφαιρόπουλος διαχειρίστηκε άριστα και το πρόβλημα με τα φάουλ,δεν επέμεινε στην παρουσία του Σπανούλη,διάβασε σωστά σε άμυνα και επίθεση και σταδιακά με την πάροδο του χρόνου το άγχος έπνιξε τους πράσινους.Το ΟΑΚΑ πάγωσε και επιβεβαιώθηκε ότι πλέον και σπάνε οι έδρες και σε τέτοια Κλάσικο όλα είναι πιθανά άσχετα με την εικόνα των ομάδων πριν το τζάμπολ.

Ο ΠΑΟ δεν μπορούσε να έχει τύχη επιμένοντας στο τρίποντο με 5/29 και με 13 χαμένες βολές (24/37). Κλειδί στην αναμέτρηση η τρομερή άμυνα του Ολυμπιακού στην 2η περίοδο που δέχθηκε 6π μόλις και έτρεξε ένα σερί 20-3(!) μεσα στο ΟΑΚΑ μέχρι την αρχή της 3ης περιόδου.

Το πιο σημαντικό είναι ότι ο Ολυμπιακός κέρδισε χωρις τον Πρίντεζη ουσιαστικά που ήταν φορτωμένος με φάουλ και τελείωσε με 2π. και 4π. είχε ο Σπανούλης που έπαιξε 23' και αρκετά λιγότερο απ ότι συνηθίζει. Συνολικά η άμυνα μετά το 10', ο έλεγχος των ριμπάουντς και του ρυθμού ήταν τα κλειδιά. Μάλιστα ο Ολυμπιακός φωνάζει και επισήμως για την διαιτησία στο ΟΑΚΑ παρά την νίκη του και το γεγονός ότι δεν εκτέλεσε καμία βολή στα τελευταία 15 λεπτά (22-0) τον έκανε να τα βάλει ακομα περισσότερο με τους διαιτητές.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ
Ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα και την έδρα πλέον που όμως δεν λέει κατι πλέον. Ο Ολυμπιακός έχει πια την σειρά στα χέρια του αλλά όλα είναι πάντα ανοιχτά καθώς εξ αρχής είχε ειπωθεί ότι μπορεί να κερδίσει ο καθένας στην έδρα του άλλου. Και ο ΠΑΟ μπορεί να πάει στο ΣΕΦ να κάνει ένα καλό παιχνίδι και να κερδίσει καθότι οι δύο ομάδες έχουν απειροελάχιστες διαφορές και είναι και θέμα μέρας η επικράτηση ανά παιχνίδι της κάθε ομάδας.Εχουμε δρόμο πολύ μπροστά μας σε μια πολύ ενδιαφέρουσα σειρά

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ
Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν χωρίς εκπλήξεις με τα βαριά τους... όπλα. Ο ΠΑΟ με τους Καλάθη,Τζέιμς, Θ.Αντετοκούμπο (πάνω στον Σπανούλη) ,Σίνγκλετον και Γκιστ. Και ο Ολυμπιακός με Σπανούλη,Ρόμπερς (με καλά ματς στο ΟΑΚΑ), Παπανικολάου,Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος και με καλή ψυχολογία και με τις άμυνες χώρου μπλοκάρισε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με τον Ρόμπερς (7π.) με 2-7 και 7-11 στο 4'. Ο Ρόμπερτς όπως και ο Τζέιμς χρεώθηκαν με 2 φάουλ με τον ΠΑΟ να σημαδεύει τον πρώτο. Και ενώ ο Ολυμπιακός έχει τον έλεγχο... σκάει πράσινη έκρηξη. Τρία τρίποντα από Θανάση,Τζέιμς (2 και το ένα 4ποντο!) και ο ΠΑΟ σκοράρει 20π σε 5' και αποκτά και διαφορές (21-16,25-18). Όλα αυτά καθώς ο Ολυμπιακός δεν πίεζε στην άμυνα και οι πράσινοι έβγαλαν την 1η περίοδο χωρίς λάθος.

Ο Σπανούλης ήταν άστοχος, ο Πρίντεζης κουρασμένος και χρεώθηκε 3 φάουλ γρήγορα και έτσι ο ΠΑΟ δικαίως πήρε διαφορές μικρές με τις συνεργασίες στο τέλος Βουγιούκα-Σίνγκλετον. Χωρις τον Καλάθη στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο ΠΑΟ ήταν κακός και αργός επιθετικά αλλά πήρε διψήφια στο 12' (29-19). Ο ρυθμός έπεσε χωρίς Καλάθη, ο ΠΑΟ ηταν με κακή κυκλοφορία και ο Ολυμπιακός ροκάνισε (29-24) έχοντας κυριαρχία στο σημείο εκείνο στα ριμπάουντ (8-15).

Ο Ολυμπιακός τρέχει ένα εντυπωσιακό 1-14(!!) καθώς ο ΠΑΟ μένει από το 12' έως το 19' με ένα εύστοχο τρίποντο και το ματς με το χαμηλό σχήμα του Σφαιρόπουλου τουμπάρει.Και στο διάστημα αυτό ο ΠΑΟ κάνει 5 λάθη και είναι άρυθμος και κακός στην επίθεση σε όλες τις λειτουργίες. Και έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος με 32-35. Με τον Ολυμπιακό να έχει 20-13ριμπ. και τον ΠΑΟ 4/15τριπ, ενώ σκόραρε μόνο 6π. στην 2η περίοδο!

Μάλιστα ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί με ένα 3-20 (32-39 από 29-19 )από το 12'στο 22'! Στο σημείο αυτό με 3φάουλ έχουμε και Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ. Το σκορ πήγε στο 38-45 στο 25' και έκτοτε είχαμε ένα παιχνίδι περίεργο. Ο ΠΑΟ πολύ κακός στην επίθεση στο σετ μπάσκετ,καθώς όταν δεν έχει τρίποντο είναι προβλέψιμος. Το σκορ έπεσε, ο ρυθμός έπεσε και αυτό τελικά βόλεψε τους "ερυθρόλευκους" .

Ο Σίνγκλετον πάλευε μόνος για τους πράσινος,ο Σφαιρόπουλος επέλεξε να παίξει αρκετή ώρα χωρίς τον Σπανούλη και ενώ ο ΠΑΟ πλησίασε ο Στρέλνιεκς με 5π έκανε το 49-57 στο 31'! Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός φορτώθηκε με τα 5φ μέσα σε ένα τρίλεπτο και στο 32'αποχώρησε με 5φ ο Μιλουτίνοφ.Ο Σφαιρόπουλος πήγε σε χαμηλό σχήμα με Μπόγρη-Παπαπέτρου πλέον. Στην τελικη ευθεία ο ΠΑΟ ήταν πολύ αγχωμένος με φτηνά λάθη με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός αθόρυβα να αγκαλιάσει την νίκη με το 59-68 στο 36'!Ο ΠΑΟ με ανορθόδοξο μπάσκετ και 5/29τριπ και 13 χαμένες βολές δεν είχε καμία ελπίδα ανατροπής και το μπρεικ έγινε δια περιπάτου!

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ
Ο Πασκουάλ σε πολύ κακό βράδυ. Ο Τζέιμς 23π αλλά με ατομικό μπάσκετ που κοστίζει.Ο Σίνγκλετον πάλευε μόνος. Ο Γκιστ κακός. Ο Καλάθης επίσης με 4/16 ουτ. Ο Θανάσης Αντετοκούμπο σούταρε πολύ χωρίς λόγο (1/8 σουτ). Ο Ρίβερς σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα. Ο Λοτζέσκι μια από τα ίδια. Μήτογλου και Λεκαβίτσιους λογικά έπαιξαν ελάχιστα καθώς δεν πατάνε καλά. Αστοχος και εκτός ρυθμού ο Παππάς. Ο Βουγιούκας πάλεψε. Ο Σφαιρόπουλος άριστα στην μάχη των πάγκων. Κακός ο Σπανούλης (1/10 σουτ,2ασ.),ο Πρίντεζης τίποτα σε15' (2π). Τρομεροί οι Παπανικολάου.Ρόμπερτς, Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς ο καθένας στον ρόλο του. Πάλεψαν οι υπόλοιποι.