Νικηφόρα πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ, 81-64 το Ρέθυμνο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του Ρεθύμνου με 81-64 και ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 81-64 το Ρέθυμνο στο “PAOK Sports Arena” για την 1η αγωνιστική της Betshop Basket League και έτσι μετά τη νίκη του στον αγώνα με τον Πανιώνιο για το Κύπελλο Ελλάδας ξεκίνησε με το… δεξί και στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου στο 4΄ προηγήθηκε με 10-5. Με ηγέτη τον Μπαρτ, το Ρέθυμνο έτρεξε ένα σερί  8-0 και προηγήθηκε με 10-13, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Τζαμάλ Τζόουνς και προηγήθηκε με 23-20 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 17΄ (32-28), αλλά στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Λίνο Χρυσικόπουλο,Τζαμάλ Τζόουνς και ένα καλάθι από τον Ουίλιαμ Χάτσερ στην τελευταία επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια με το +14 (44-30).

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς άρχισε με 6 συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα και γρήγορα προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (50-30). Λίγο αργότερα (23΄), ένα τρίποντο και φάουλ του Γιάννη Αθηναίου έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με διαφορά 21 πόντων (54-33) και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 69-51.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει τελικά μια άνετη νίκη με 81-64 και να ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην φετινή betshop Basket League.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Τζαμάλ Τζόουνς είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Μπαρτ ήταν εξαιρετικός ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-30, 69-51, 81-64.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Παπαντωνίου, Χάτσερ 4, Τζόουνς 16 (4), Μορέιρα 16, Ζάρας 7 (1), Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 8, Σχίζας 4, Αθηναίου 4 (1), Γκάρετ 8.

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης):  Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 19 (2), Ραζής, Ντάνιελς 12 (1), Γκάιτον 5 (1), Οικονομόπουλος, Καλογιαννίδης, Κλάντον 2, Μπρέισι-Ντέιβις 12 (1), Κουρέπης, Ντουράμ 12 (2).