ΕΛΛΗΝΕΣ - ΞΕΝΟΙ 141-122

Πύργος, αποστολή: Φώτης Δουκάκης 13/03/2011 (19:43) Όταν τα πρόσωπα των παικτων κάνουν ζέσταμα και χαμογελάνε, όταν η προθέρμανση τους είναι ένα... "μίνι" All Star, όταν οι κερκίδ...
ΕΛΛΗΝΕΣ - ΞΕΝΟΙ  141-122
Πύργος, αποστολή: Φώτης Δουκάκης
13/03/2011 (19:43)

Όταν τα πρόσωπα των παικτων κάνουν ζέσταμα και χαμογελάνε, όταν η προθέρμανση τους είναι ένα... "μίνι" All Star, όταν οι κερκίδες είναι γεμάτες από ανθρώπους κάθε ηλικίας που αγαπάνε το μπάσκετ, τοτέ οι οιωνοί για ένα όμορφο παιχνίδι είναι άριστοι.
Οι Έλληνες ξεκίνησαν το ματς θέλοντας να τρέξουν και κατάφεραν, πιάνοντας στον ύπνο τους ξένους και προηγήθηκαν 19-14 στα μισά της πρώτης περιόδου, εκμεταλλευόμενοι τις... οργανωτικες αδυναμίες του Μάικ Μπατίστ, ο οποίος αναλάμβανε συχνά πυκνά χρέη πλέι μέικερ.

Η είσοδος του Μίλτον Παλάσιο στον αγώνα έδωσε φαντασία στην ομάδα των Ξένων και πρόσφερε θέαμα στον κόσμο, ενώ το... αντίπαλο δέος, Νικ Καλάθης μοίραζε την μπάλα με κάθε τρόπο. Οι δύο ομάδες έκλεισαν ισόπαλες 30-30 την πρώτη περίοδο δίνοντας υποσχέσεις για ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πατ Καλάθης... "κέρναγε" και ο Πρόδρομος Νικολαϊδης.. "έπινε" με τους Έλληνες να παίρνουν προβάδισμα έξι πόντων στο 16' (48-42). Η ελληνική ομάδα έκανε γρήγορες επιθέσεις ενώ οι εμπνέυσεις του Λανς Χάρις και οι εννιά πόντοι του Στίβεν Σμιθ κρατούσαν κοντά στο σκορ τους Ξένους.

Η κερκίδα πήρε φωτιά όταν δύο καρφώματα του Φώτση και ένα του Πατ Καλάθη έκλεισαν εντυπωσιακά το ημίχρονο με την διαφορά στους 11 πόντους υπέρ της ομάδας των Ελλήνων (67-56).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάικ Μπατίστ βγήκε στον αιφνιδιασμό, έβγαλε μιά όμορφη άλεϊ ουπ πάσα στον νικητή των καρφωμάτων Λανς Χάρις και έδειξε ότι έχει και... προσόντα πασέρ, με την διαφορά ωστόσο να μην κατεβαίνει εξαιτίας της πολύ καλής άμυνας των Ελλήνων παικτών, με το σκορ να είναι 87-73 στο 24'.

40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Διαμαντίδης με τρίποντο έκανε 100 τους πόντους των Ελλήνων, για να κλέισει η περίοδος με σκορ 100-82.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Νίκ Καλάθης έκανε ότι μπορούσε για τον αδερφό του, ώστε να βγει ΜVP, με αποτέλεσμα όμορφες φάσεις σε αιφνιδιασμούς και τα πειράγματα του Μπατίστ προς τα δύο αδέρφια. Με την έξοδο του Πατ από το παρκέ, ο Φώτσης ανέλαβε το σόου του αγώνα, καθώς βγαίνοντας μόνος του στον αιφνιδιασμό, πέταξε την μπάλα στο ταμπλό και κάρφωσε εντυπωσιακά.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, με το σκορ στο 128-105 υπέρ των Ελλήνων, οι χορεύτριες της Χίμκι έδωσαν την τελευταία και εντυπωσιακή τους παράσταση, ενώ με την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Μαυροκεφαλίδης δεν ανταποκρίθηκε στα... χρέη πλέι μέικερ, με συνέπεια αιφνιδιασμούς εμπνευσμένους από τον Μίλος Τεόντοσιτς. Νικητές του αγώνα ανακηρύχθηκαν οι Έλληνες με 141-122, μέσα σε αποθέωση από το κοινό του Πύργου.

Διαιτητές: Σπυρίδωνος - Χριστοδούλου - Παναγιώτου.
Τα δεκάλεπτα: 30-30, 67-56, 100-82, 141-122.
Greek Stars (Αλεξανδρής - Σφαιρόπουλος): Καλάθης Ν. 11 (1), Νικολαϊδης 11 (3), Σπανούλης 8, Περπέρογλου 4, Μπάρλος 5, Καλάθης Π. 24 (2), Διαμαντίδης 13 (3), Καϊμακόγλου 4, Μαυροκεφαλίδης 22, Βουγιούκας 6, Χαρίσης 15 , Φώτσης 18 (2).
Rest Of The World (Ομπράντοβιτς - Πρτίφτης): Νίκολας 10 (2), Σμιθ 13 (1), Τεόντοσιτς 7 (1), Μάρσαλ 11 (1), Έρτσεγκ 4, Τόμπσον 12 (1), Παλάσιο 3 (1), Σίμονς 4, Νεστέροβιτς 6, Μπάξτερ 20 (1), Μπατίστ 14, Χάρις 18.