Μεσολόγγι BAXI-ΠΑΟΚ (69-84) Τελείωσε το μαρτύριο του

Για την τελευταία αγωνιστική της regular season της Μεσολόγγι και ΠΑΟΚ τέθηκαν αντιμέτωποι

Για την τελευταία αγωνιστική της regular season της Basket League Μεσολόγγι και ΠΑΟΚ τέθηκαν αντιμέτωποι σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι μιας και το αποτέλεσμα δεν θα επηρέαζε την βαθμολογική τους κατάσταση.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Turner,Love και Konate με 12,11 και 10 πόντους αντίστοιχα

Για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Lions,Σαχπατζίδης και Davis με14,9 και 8 πόντους αντιστοίχως

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες δεν μπήκαν και με τον καλύτερο τρόπο μιας και ήταν αρκετά σφιγμένες παρά τον αδιάφορο χαρακτήρα του αγώνα.Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε έπαιξε ορθολογικά και με καλή κυκλοφορία στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία πήρε το προβάδισμα και έκλεισε την περίοδο στο +3(19-22)

Στην δεύτερη περίοδο το Μεσολόγγι ήταν σε απόσταση ενός καλαθιού(27-29) μέχρι και τα μέσα της περιόδου αλλά κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στον αγώνα σε διψήφια νούμερα(32-42) και έδειξε να καθαρίζει τον αγώνα μιας και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 11(36-47)

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως τελείωσε η δεύτερη με το ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και να πηγαίνει την διαφορά μέχρι και το +13(36-49),όμως το Μεσολόγγι δεν έμεινε άπραγο προσπάθησε να εξαπολύσει την δική του αντεπίθεση για να μειώσει όσο το δυνατόν γινόταν το σκορ για να ελπίζει σε κάτι καλύτερο στην συνέχεια του αγώνα.Το μόνο που κατάφερε βέβαια ήταν να μειώσει στους 9(43-52).Οι παίχτες του Άρη Λυκογιάννη "ξύπνησαν" ξαναπήγαν τον δείκτη της διαφοράς σε διψήφια νούμερα και κάπου εκεί έδειξε το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει μιας και η περίοδος έκλεισε στο +18(48-66) για τους Θεσσαλονικείς.

Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά χαρακτηριστικού χαρακτήρα με τους παίχτες του Μεσολογγίου να περιμένουν απλά να τελειώσει ο αγώνας και τους παίχτες του ΠΑΟΚ να μην χαλαρώνουν θέλοντας να κρατήσουν ζεστές τις μηχανές του ενόψει της δύσκολης σειράς που τον περιμένει στα playoffs.

Τα Δεκάλεπτα:19-22,36-47,48-66,69-84