Trace N Chase (top)

Α2 (3η αγωνιστική / 2ος γύρος): Έβαλε φωτιά στην κορυφή η Ελευθερούπολη!

Η Ελευθερούπολη έκοψε τη φόρα του Απόλλωνα και ανέβασε πάλι 1ο τον Ολυμπιακό. Παλικαρίσιο «διπλό» του Πανερυθραϊκού στον Άγιο Θωμά, εύκολα το Παγκράτι στο Μετς.

Η φετινή Α2 δεν είναι υπόθεση δύο ομάδων. Το απέδειξε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου γύρου η Ελευθερούπολη, καθώς τέσσερις ημέρες μετά τη συντριβή της στο κλειστό του Αγίου Θωμά, νίκησε τον Απόλλωνα 68-61 και άλλαξε όλα τα δεδομένα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Δημάκος (19 πόντοι), Χάλαρης (17 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς ΓΣΕ, που είχε 62,9% στα δίποντα και σημείωσε την 3η νίκη του στα τελευταία 4 παιχνίδια. Παράλληλα υποχρέωσε τους “αχαιούς” μόλις στη 2η ήττα τους σε 12 αγώνες μετά την επανεκκίνηση της Α2, σε ένα ματς με 8 αλλαγές προβαδίσματος και 11 ισοπαλίες, στο οποίο για ένα ημίχρονο καμία ομάδα δεν ξέφυγε με περισσότερους από πέντε πόντους (33-28 στο 16’).

Ο Γιώργος Διαμαντάκος ήταν ο μόνος που σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων (10) για τον Απόλλωνα, ο οποίος προηγήθηκε 34-36 στο 19’ (για πρώτη φορά μετά το 7-9 στο 4’), 40-46 στο 24’ και 57-59 στο 34’, αλλά εν συνεχεία “πνίγηκε” στην άμυνα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα δεν κατάφερε να σημειώσει ούτε ένα καλάθι στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα η Ελευθερούπολη να κάνει ένα επιμέρους 11-2 σε αυτό το χρονικό διάστημα. Οι “αχαιοί” τελείωσαν το ματς με 7/26 τρίποντα και ποσοστό 39,2% συνολικά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΕΠΑΙΞΕ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ

Ηχηρή ρεβάνς για την ήττα του 1ου γύρου πήρε ο Ολυμπιακός από τον Αμύντα, καθώς επιβλήθηκε με το εμφατικό 78-58 και παρέμεινε αήττητος φέτος στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ (10-0). Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη δεν έθελξε με την απόδοσή της, δεν σούταρε με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (41,7% συνολικά), εντούτοις κράτησε ακόμα πιο χαμηλά τον αντίπαλό του (36,2%) και έλεγξε το παιχνίδι από νωρίς. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με σερί 7-0 (20-14) και με ένα νέο ξέσπασμα ξέφυγε με 31-16 στο 15’, με το επιμέρους σκορ να είναι 18-2 μετά το 1ο και τελευταίο προβάδισμα του Αμύντα στο ματς (13-14 στο 8’).

Η διαφορά ανέβηκε στο +22 για τους γηπεδούχους στο 18’ (43-21) και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 (43-33 στο 22’ με σερί 0-12) στο υπόλοιπο παιχνίδι. Ίσα ίσα που ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο 37’ (73-50) και έφτασε έτσι στην 5η νίκη στους τελευταίους 6 αγώνες του, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Πέτρο Μελισσαράτο (14 πόντοι). Ο Γιάσερ Σάλεχ ήταν ο μόνος παίκτης που πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων (15) από πλευράς Αμύντα, ο οποίος πέρα από τον Κανονίδη, δεν είχε ούτε τον τραυματία Ζούπα σήμερα και μετράει πλέον 3 ήττες στη σειρά.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΟ "ΔΙΠΛΟ" ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΑΛΛΙΑΝΙΩΤΗ

Μεγάλο ματς έγινε στο κλειστό του Αγίου Θωμά, εκεί όπου ο Πανερυθραϊκός νίκησε το Μαρούσι 103-96 και παράλληλα κάλυψε και τη διαφορά των πέντε πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στον 1ο γύρο. Ο Καλλιανιώτης (27 πόντοι) και ο Φιλιππάκος (20 πόντοι, οι 17 στο 1ο ημίχρονο) κουβάλησαν εξ αρχής τον Πανερυθραϊκό σε ένα άκρως ισορροπημένο παιχνίδι, καθώς το προβάδισμα άλλαξε χέρια 16 φορές και άλλες 10 το σκορ ήταν ισόπαλο!

Η τελευταία από τις ισοπαλίες καταγράφηκε 1’46’’ πριν από τη λήξη μετά το τρίποντο του Ξύδα (92-92). Ακολούθησε όμως ένα τρίποντο του Φιλιππάκου (το μοναδικό καλάθι του στο 2ο ημίχρονο), τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από τους Στάθη, Καμπουρίδη και οι “ερυθρόλευκοι” δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους... Οι Στασινός (25 πόντοι), Γκαγκαλούδης (20 πόντοι, 10 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Αμαρουσίου, το οποίο έζησε και πέθανε με το τρίποντο (14/46). Εν τέλει ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από 5 σερί νίκες συνολικά και 7 στο γήπεδό του!

* Ένταση υπήρξε μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ενώ με αστυνομική συνοδεία οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι τρεις διαιτητές.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ: ΣΑΡΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΡΙΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ

Το Παγκράτι ήταν εντυπωσιακό για πάνω από 30 λεπτά στο Μετς, όπου νίκησε εύκολα την Καρδίτσα 87-75, δίνοντας τέλος σε ένα σερί 3 ηττών. Ο Ονάσογλου πέτυχε 16 από τους 17 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και μαζί με τον Δόξα (24 πόντοι, οι 14 στο 1ο ημίχρονο) βοήθησε τους “ροσονέρι” να απλοποιήσουν από πολύ νωρίς την κατάσταση. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα προηγήθηκε 8-0 στο 2’, 13-3 στο 4’ και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με διαφορά 27 πόντων (58-31), έχοντας 10/15 τρίποντα, 11/17 δίποντα και 12 ριμπάουντ παραπάνω (19-7).

Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 33’ (75-50) και όλα έδειχναν ότι το Παγκράτι θα προσπαθήσει να καλύψει ακόμα και τη διαφορά των 21 πόντων, με την οποία ηττήθηκε στον 1ο γύρο (85-64). Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν όμως και έδωσαν την ευκαιρία στην Καρδίτσα να μειώσει το σκορ μέχρι και τους οκτώ πόντους (83-75) με 57 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Οι Καρράς (14 πόντοι), Κακλαμάνος (14 πόντοι) και Βαβάτσικος (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Καρδίτσας, που υπέστη την 5η συνεχόμενη ήττα μακριά από το γήπεδό της.

* Το ευτράπελο του αγώνα ήταν ότι διακόπηκε για πάρα πολλές φορές (ειδικά στο 2ο ημίχρονο) επειδή το κλειστό του Μετς... έσταζε, λόγω της έντονης νεροποντής που έπεσε το απόγευμα της Τετάρτης (9/6) στην Αττική.

8. Καρδίτσα 9-7 (1243-1174) 25

- Ο Τρίτωνας, το Ψυχικό, ο Οίακας Ναυπλίου, η Δάφνη Δαφνίου, ο Φίλιππος Βέροιας και η Καβάλα έμειναν εκτός συνέχειας μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.
- Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή.

Η επόμενη αγωνιστική (4η Β' γύρου, 12/6 - 17:00)

Καρδίτσα - Μαρούσι (11/6, 19:00)