Α2 (5η αγωνιστική): STOP του Παγκρατίου σε Ολυμπιακό, σπουδαία «διπλά» Καρδίτσας, Αμαρουσίου!

Το Παγκράτι και η Καρδίτσα έδωσαν τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού και του Απόλλωνα αντίστοιχα, την ώρα που το Μαρούσι έκανε το 4/4 στην Ερυθραία! Νέα νίκη η Ελευθερούπολη, «έσπασε το ρόδι» το Αγρίνιο.

Όσοι θεωρούσαν ότι ο Ολυμπιακός θα κατακτούσε δια περιπάτου το πρωτάθλημα της Α2, ας το ξανασκεφτούν... Το Παγκράτι ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και νίκησε "καθαρά" και δίκαια στο Μετς τον Ολυμπιακό 88-77, υποχρεώνοντας τους "ερυθρόλευκους" στην πρώτη τους φετινή ήττα. Παράλληλα, η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα πήρε και τη ρεβάνς για την ήττα του Κυπέλλου πριν από περίπου ενάμισι μήνα.

Ο Γιάννης Γκαβασιάδης (22 πόντοι, 15 ριμπάουντ) ήταν εκπληκτικός, είχε όμως και άφθονη βοήθεια. Άλλοι πέντε παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους “ροσονέρι”, οι οποίοι κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (42-27) και έλεγξαν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι έχασαν τον Γιάννη Καραμαλέγκο με τραυματισμό 4’41’’ πριν από τη λήξη.

Οι Νικολαΐδης (22 πόντοι), Μελισσαράτος (17 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, που ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 9’ (17-28) και με +13 στο 16’ (26-39), αλλά είδε τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 13-5 και να παίρνουν στο 22’ το προβάδισμα (47-46) για πρώτη φορά μετά το 3ο λεπτό. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα ξέφυγε μάλιστα στο 32’ με 71-59 και παρότι είδε τον Ολυμπιακό να ρίχνει τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (74-72 στο 36’), άντεξε μέχρι τέλους, με τον Κουφόπουλο να σημειώνει πέντε σερί πόντους.

ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΣΕΡΙ ΕΚΡΙΝΑΝ ΤΑ ΜΑΤΣ ΣΕ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΕΡΥΘΡΑΙΑ

Η 5η αγωνιστική της Α2, η τελευταία πριν από τη διακοπή των εθνικών πρωταθλημάτων για τουλάχιστον ένα μήνα, συνοδεύτηκε και από άλλα αποτελέσματα που προκάλεσαν αίσθηση. Το πρώτο από αυτά σημειώθηκε στην Πάτρα, εκεί όπου η Καρδίτσα έκοψε τη φόρα του Απόλλωνα και τον υποχρέωσε (και αυτόν) στην πρώτη του ήττα με 77-84, σε ένα ματς με 23 αλλαγές προβαδίσματος και 10 ισοπαλίες!

Οι Παπαρέγκας (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ), Ματαλών (18 πόντοι, 9 ασίστ) και Βαβάτσικος (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ) οδήγησαν την Καρδίτσα, η οποία μάζεψε 15 ριμπάουντ παραπάνω (42-27) και πήρε το παιχνίδι ουσιαστικά χάρις σε ένα ξέσπασμα. Το έκανε μάλιστα στο ιδανικό χρονικό σημείο, στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν μετέτρεψε το 69-65 σε 72-82, κάνοντας ένα επιμέρους 3-17 σε λιγότερο από τρία λεπτά! Ο Ματαλών έβαλε κρίσιμα καλάθια στο ξέσπασμα της Καρδίτσας, που ξέφυγε με 72-82 και με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα να πάρει τη νίκη.

Στην αντίπερα όχθη, ο Τάσος Αντωνάκης (22 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Γιάννης Μολφέτας (19 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Απόλλωνα, ο οποίος βασίστηκε υπέρ του δέοντος στο μακρινό σουτ (είχε 13/38 τρίποντα και 13/30 δίποντα) και ουσιαστικά κατέρρευσε μέσα σε τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο.

Τρομερό ματς έγινε στη Νέα Ερυθραία, όπου το Μαρούσι κατέβαλε τον Πανερυθραϊκό με 86-81 και έγινε η πρώτη ομάδα που έφτασε τις τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα, δίχως να μετράει μέχρι στιγμής ούτε μία ήττα. Ο Γιάννης Γκαγαλούδης (24 πόντοι) ήταν ο ηγέτης του Αμαρουσίου και αυτός που του έδωσε την ώθηση για το καθοριστικό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Ορφέας Στασινός, βάζοντας 15 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο. Σε ένα ημίχρονο, κατά το οποίο οι δύο ομάδες σημείωσαν μαζί 96 πόντους, αντάλλαξαν το προβάδισμα 17 φορές και άλλες 12 ήταν ισόπαλες! Το ντέρμπι των βορείων προαστίων διήρκεσε, πάντως, μόνο άλλα δύο λεπτά...

Με το σκορ 50-50 στο 22’, οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν ένα σερί 0-14 μέσα σε τρία λεπτά, με τον “Γκάγκα” να βάζει 8 πόντους. Αίφνης, το παιχνίδι άλλαξε τελείως εικόνα. Το Μαρούσι ξέφυγε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια (57-74 στο 33’) και ακόμα κι όταν ο Πανερυθραϊκός έριξε τη διαφορά στους επτά πόντους στο 37’ (69-76), ο Στασινός πέτυχε ένα τρίποντο-μαχαιριά, αποκαθιστώντας την τάξη (69-79) για τους "κιτρινόμαυρους", οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 12/35 τρίποντα. Ο Πάνος Φιλιππάκος ήταν ο πρώτος σκόρερ του Πανερυθραϊκού (26 πόντοι), ωστόσο περιορίστηκε στους 5 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΝΩΤΕΡΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ, ΕΚΑΝΕ ΣΕΦΤΕ ΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ

Στο ΔΑΚ Ελευθερούπολης έγινε το ντέρμπι της Καβάλας. Και διήρκεσε 17-18 λεπτά. Η Ελευθερούπολη κυριάρχησε από εκεί και πέρα, φτάνοντας εν τέλει εύκολα στη νίκη επί της Καβάλας με 88-77. Οι Τσιλούλης (24 πόντοι), Δημάκος (18 πόντοι) και Σταμπουλής (17 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς γηπεδούχων στο ματς των… λαθών, καθώς οι δύο ομάδες υπέπεσαν συνολικά σε 35! Η Ελευθερούπολη έκανε τα λιγότερα (16) και ήταν η πρώτη που ξέφυγε στο τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με επιμέρους 11-3.

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο (62-46 στο 27’ και 86-67 στο 37’) και δεν δυσκολεύτηκε για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Κώστας Αμπατζάς (16 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Καβάλας, η οποία ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, αλλά δεν είχε τις λύσεις για να ανταγωνιστεί μέχρι τέλους την ανώτερη Ελευθερούπολη.

Στο Αγρίνιο συγκρούστηκαν δύο από τις τέσσερις ομάδες που δεν είχαν νίκη μέχρι σήμερα. Εν τέλει αυτή που έσπασε το ρόδι ήταν το Αγρίνιο, το οποίο επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου με 69-67. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου έβλεπε την πλάτη της Δάφνης στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 31-40 στο 17'. Η άμυνα των γηπεδούχων, πάντως, έκλεισε πολύ στη συνέχεια.

Το Αγρίνιο δέχτηκε μόνο 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και στο 26' προηγήθηκε με 54-51 για πρώτη φορά μετά το 9ο λεπτό χάρις σε ένα επιμέρους 13-3. Στο τέλος το Αγρίνιο πήρε και την πολυπόθητη πρώτη νίκη, καθώς το σουτ του Γεωργοπαπαδάκου λίγο πριν από τη λήξη (είχαν προηγηθεί γκολ-φάουλ του Μαλέλη και 1/2 βολές του Γαρέζου), που θα έστελνε το ματς στην παράταση, δεν βρήκε στόχο.

Τα αποτελέσματα και τα στατιστικά της 5ης αγωνιστικής:

Φίλιππος Βέροιας - Αμύντας (αναβλήθηκε, 2/12)
Αγρίνιο - Δάφνη Δαφνίου 69-67
Παγκράτι - Ολυμπιακός 88-77
Ελευθερούπολη - Καβάλα 88-77
Απόλλωνας Πάτρας - Καρδίτσα 77-84
Οίακας Ναυπλίου - Τρίτωνας (αναβλήθηκε, 18/11)
Κόροιβος - Ψυχικό (αναβλήθηκε, δεν έχει οριστεί)

16. Φίλιππος Βέροιας 1-0 (79-54) 2

* Ο Φίλιππος Βέροιας έχει τέσσερις αγώνες λιγότερους. Ο Κόροιβος, το Ψυχικό, ο Αμύντας και ο Τρίτωνας έχουν δύο αγώνες λιγότερους. Ο Πανερυθραϊκός, η Καρδίτσα, το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός, η Ελευθερούπολη και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

** Αναλυτικά οι 9 αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: Καρδίτσα - Αμύντας (1η αγωνιστική, 6/1/2021), Πανερυθραϊκός - Φίλιππος Βέροιας (2η αγωνιστική, 11/11), Φίλιππος Βέροιας - Ψυχικό (3η αγωνιστική, 18/11), Μαρούσι - Φίλιππος Βέροιας (4η αγωνιστική, 25/11), Ολυμπιακός - Ελευθερούπολη (4η αγωνιστική, 11/11), Τρίτωνας - Κόροιβος (4η αγωνιστική, 11/11), Φίλιππος Βέροιας - Αμύντας (5η αγωνιστική, 2/12), Οίακας Ναυπλίου - Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 18/11), Κόροιβος - Ψυχικό (5η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί).

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-44, 65-58, 88-77
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 10 (1), Ονάσογλου 12 (2), Ματαλιωτάκης 6 (1), Ξύδης 11 (7 ριμπάουντ), Καραμαλέγκος 11 (2), Πεφάνης 3 (1), Δόξας 13, Ντιαλό, Οικονομόπουλος, Γκαβασιάδης 22 (2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Ρετσινάς.
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 3 (1), Νικολαΐδης 21 (2 τρίποντα, 8/21 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κολοβέρος 10, Καμπούρης, Τσόχλας 10 (2), Σκουλίδας 12 (3), Κάδρας, Χρηστίδης 2, Τσάμης, Μελισσαράτος 17 (8 ριμπάουντ).

Διαιτητές: Καλδίρης-Τσολάκος-Ζακεστίδης
Δεκάλεπτα: 28-26,48-48, 55-68, 81-86
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης, Καλλιανιώτης 12 (2), Ντουζίδης 5, Βουγιούκας 8, Σκάνδαλος 5 (1), Γιαουρτόγλου 5 (1), Καμπουρίδης 2, Στάθης 3, Αθανασούλας 15 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Φιλιππάκος 26 (8 ριμπάουντ).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 18 (4), Ξύδας 6 (9 ασίστ), Σουρλής, Προίσκος, Κανέλλης 9 (3), Χατζηδάκης 10 (8 ριμπάουντ), Πλουτέτσκι 4 (1), Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 6, Δούκας, Τσιώτρας 8, Γκαγκαλούδης 24 (4 τρίποντα, 6 ασίστ).

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Τσώνος-Δολγύρας
Δεκάλεπτα: 15-18, 36-35, 60-58, 77-84
Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 11 (2), Νιφόρας 3 (1), Αγγέλου 8 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Παπαφωτίου, Μολφέτας 19 (5), Μπαζίνας 11 (1), Κογιώνης, Αντωνάκης 22 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 18 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αμβράζης, Ματαλών 18 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καρράς 10 (5/5 δίποντα), Μακρής 1, Κακλαμάνος 14 (2), Γκρέκας 3 (1), Βαβάτσικος 16 (9 ριμπάουντ), Καλλές 4 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσούκας.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν.
Δεκάλεπτα: 26-25, 46-37, 67-53, 88-77
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 24 (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 κλεψίματα), Τσουμάνης 2, Ράπτης 3, Σταμπουλής 17 (1), Ερμείδης 6, Χαρίτογλου, Δημάκος 18 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Χάλαρης 8, Νίκου 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).
Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 16 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Ζαραϊδώνης 3 (1), Μάρουσιτς 12 (1), Καραγιώργος 3 (1), Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 8 (1), Κασιούμης 2, Βακουφτσής 14 (2), Χείλαρης 15 (2), Πρασίνης.