Trace N Chase (top)

Α2 (8η αγωνιστική): «Πύρρειος» νίκη για τον Ολυμπιακό, buzzer beater Κανονίδη στον Υμηττό!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανερυθραϊκό, αλλά είδε τους Νικολαΐδη, Κολοβέρο, Σκουλίδα να αποχωρούν τραυματίες! Μεγάλη ανατροπή του Αμύντα και 3η σερί νίκη με καλάθι του Κανονίδη 0,2'' πριν από τη λήξη!

"Πύρρειος" αποδείχθηκε η νίκη του Ολυμπιακού επί του Πανερυθραϊκού με 76-62 στην “ερυθρόλευκη” μάχη της 8ης αγωνιστικής της Α2. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ναι μεν έφτασε σχετικά εύκολα στην 5η νίκη της σε έξι αγώνες, εντούτοις είδε τρεις βασικούς παίκτες της, τους Διονύση Σκουλίδα, Ιωσήφ Κολοβέρο και Αλέξανδρο Νικολαΐδη, να αποχωρούν τραυματίες!

Η κακοδαιμονία των "ερυθρόλευκων" άρχισε στο 18', όταν ο Σκουλίδας τραυματίστηκε στους προσαγωγούς και αποχώρησε άμεσα από το γήπεδο, δίχως να επιστρέψει ξανά στο ματς. Τα επόμενα (απανωτά) "χτυπήματα" έλαβαν χώρα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κολοβέρος και ο Νικολαΐδης τραυματίστηκαν στο αριστερό πόδι και στο δεξί γόνατο αντίστοιχα. Τη νίκη την πήρε πάντως ο Ολυμπιακός και σχετικά εύκολα, καθώς είχε για 40 λεπτά το προβάδισμα, στο 17’ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (36-24) και στο 22’ το ταμπλό στο ΣΕΦ έγραφε 50-30.

Οι άμυνες ζώνης που χρησιμοποίησε από εκεί και πέρα ο Δημήτρης Χουχουλής, προβλημάτισαν αρκετά τον Ολυμπιακό και η διαφορά έπεσε μέχρι τους πέντε πόντους στο 34’ (61-56). Ο Πανερυθραϊκός δεν έβαλε όμως άλλο καλάθι στα επόμενα έξι λεπτά. Όταν αυτό συνέβη (στο τελευταίο λεπτό) το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 23/31 σουτ μέσα από τη ρακέτα και 3/24 τρίποντα, αλλά ο Πανερυθραϊκός ήταν ακόμα χειρότερος (3/25). Όσο για τη μάχη των δύο “πύργων”, ο Πάνος Φιλιππάκος (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Πέτρος Μελισσαράτος (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ) επί της ουσίας… αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Ο ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΨΥΧΙΚΟ

Στο πρώτο “θρίλερ” της ημέρας, αυτό που έγινε στο Χαϊδάρι, η μπίλια έκατσε στο Ψυχικό. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα χρειάστηκε παράταση για να καταβάλει τη Δάφνη Δαφνίου με 86-81 και να κάνει το 3/3 εκτός έδρας μετά την επανέναρξη της Α2, σε ένα ματς στο οποίο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και καμία ομάδα δεν προηγήθηκε σε κανένα σημείο με διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων (52-59 στο 34'). Κορυφαίος του Ψυχικού, που έπαιζε και χωρίς τον Νίκο Παπανικολάου, ήταν (ποιος άλλος;) ο Αλέξανδρος Κυρίτσης, που πέτυχε 33 πόντους.

Ο έμπειρος φόργουορντ έκανε πάντως ένα κρίσιμο λάθος 8’’ πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα, με το σκορ 69-69, αλλά ο Στεφανίδης δεν βρήκε στόχο στην τελευταία επίθεση και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο το Ψυχικό είχε ένα σταθερό προβάδισμα 2-4 πόντων και έδειξε τον απαιτούμενο χαρακτήρα, ώστε να αποδράσει με τη νίκη. Ο Άγγελος Σκόρδος (19 πόντοι, 6 ασίστ) ξεχώρισε από τους γηπεδούχους, οι οποίοι μάζεψαν 17 ριμπάουντ παραπάνω (47-30), αλλά υπέπεσαν και σε 20 λάθη -έναντι μόλις 11 του Ψυχικού.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΕΛΑΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΑΜΥΝΤΑΣ

Το δεύτερο “θρίλερ” εκτυλίχθηκε στο κλειστό της Πυρκάλ και είχε πάνω του φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ανδρέα Κανονίδη (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο οποίος ευστόχησε σε hook shot 0,2’’ πριν από τη λήξη και χάρισε στον Αμύντα τη νίκη επί του Αμαρουσίου με 64-63. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη, που ανέτρεψε διαφορά 14 πόντων στο 2ο ημίχρονο και μπήκε στην τελευταία περίοδο πίσω στο σκορ με -12.

Οι Ορφέας Στασινός (17 πόντοι) και Γιώργος Αρνόκουρος (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) κουβάλησαν το Μαρούσι, το οποίο ξέφυγε από νωρίς (9-17 στο 9’) χάρις σε ένα σερί 0-9 και δημιούργησε διαφορά 14 πόντων στο 25’ (32-46), κάνοντας ένα επιμέρους 1-12 από το 20’ έως το 25’. Το παιχνίδι άλλαξε όμως άρδην από εκεί και πέρα. Ο Αμύντας άρχισε το 4ο δεκάλεπτο με διαδοχικά τρίποντα των Γκάτζο, Κανονίδη, ροκάνισε τη διαφορά και 51,6’’ πριν από τη λήξη προηγήθηκε (60-58) για πρώτη φορά μετά το 5ο λεπτό (9-8)! Ο Ξύδας απάντησε με τρίποντο (60-61) στα 35,2’’ και ο Ζούπας έδωσε άμεσα το προβάδισμα στους γηπεδούχους με λέι-απ στα 24,1’’ (62-61), αλλά δέχτηκε τεχνική ποινή επειδή εμπόδισε την επαναφορά των “κιτρινόμαυρων”.

Ο Στασινός δεν λάθεψε από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και με το σκορ ισόπαλο (62-62), το Μαρούσι είχε όλο το χρόνο δικό του. Μόνο που οι γηπεδούχοι επέλεξαν να αλλάξουν το σενάριο. Έκαναν αμέσως φάουλ στον Τσιότρα, αυτός είχε 1/2 βολές στα 20,3’’ και ο Κανονίδης πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση. Έπαιξε ένας εναντίον ενός, πήγε στη θέση που ήθελε και με hook shot από τα 3,5 μέτρα έκρινε το νικητή με 0,2’’ να απομένουν.

ΑΠΕΔΡΑΣΕ ΜΕ 2-13 ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Το... φίνις της ημέρας έκανε το Παγκράτι στο κλειστό του Στρέφη, όπου τελείωσε το παιχνίδι με επιμέρους 2-13 στα τελευταία δυόμισι λεπτά και νίκησε τον Τρίτωνα 73-66, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα προηγήθηκε 2-12 στο 5’ και έλεγξε το ματς μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου. Στο 18’ οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 31-30 (18’) και 2’20’’ πριν από το τέλος βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 64-60, αλλά έχασαν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους στο πιο κρίσιμο σημείο.

Τρία διαδοχικά τρίποντα από τους Καραμαλέγκο, Γκαβασιάδη, Πεφάνη βοήθησαν το Παγκράτι να προηγηθεί 66-69 με 27’’ να απομένουν, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Κόκκαλη και 2/2 βολές του Κουφόπουλου στα 19’’, που ουσιαστικά έκριναν το ματς. Ο Κώστας Κουφόπουλος (14 πόντοι) ήταν και ο πρώτος σκόρερ των “ροσονέρι”, ενώ οι Ηλίας Θεοδώρου (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Δημήτρης Παπαδημητρίου (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τον Τρίτωνα.

ΕΥΚΟΛΕΣ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ, ΦΙΛΙΠΠΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

Την πρώτη πειστική νίκη της μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος σημείωσε η Ελευθερούπολη στο Ναύπλιο, όπου προηγήθηκε με 20 πόντους διαφορά από το 12’ (9-29) και επιβλήθηκε εύκολα του Οίακα με 79-69. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και το +22 στο 35’ (55-77) για την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου, η οποία απλά χαλάρωσε στο τελευταίο πεντάλεπτο και είχε κορυφαίο τον ασταμάτητο Γιάννη Δημάκο (30 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Οι Φάνης Κουμπούρας (21 πόντοι, 11 ασίστ) και Παντελής Σκορδάς (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι του Οίακα.

Τέλος, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε στο κλειστό "Αλεξάνδρα Δήμογλου" ο Φίλιππος, στο ματς μεταξύ των δύο ουραγών της Α2. Η ομάδα της Βέροιας ξέφυγε από το 12' με 11-22 χάρις σε ένα σερί 0-11 και νίκησε την Καβάλα πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (64-70), καθώς προηγήθηκε ακόμα και με 30 πόντους διαφορά στο 31’ (30-60). Οι Δάνης Ελευθεριάδης (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Θύμιος Κοθράς (14 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Φίλιππου, ενώ ο Παναγιώτης Ζαραϊδώνης (19 πόντοι) ξεχώρισε από τους γηπεδούχους.

14. Φίλιππος Βέροιας 1-4 (308-380) 6

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
* Στο 2ο γύρο θα συνεχίσουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.

* Ο Φίλιππος Βέροιας έχει δύο αγώνες λιγότερους. Ο Αμύντας, ο Τρίτωνας, το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός, η Ελευθερούπολη και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
* Αναλυτικά οι 4 αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: Μαρούσι - Φίλιππος Βέροιας (4η αγωνιστική, 21/4, 17:00), Ολυμπιακός - Ελευθερούπολη (4η αγωνιστική, 21/4, 17:00), Φίλιππος Βέροιας - Αμύντας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00), Οίακας Ναυπλίου - Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00).

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-30, 61-50, 76-62
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 14 (5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Κουρτίδης 4 (4 λάθη), Νικολαΐδης 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Κολοβέρος 14 (6/10 σουτ), Καμπούρης, Σκουλίδας 8 (1), Δρίτσας, Κάδρας 2, Χρηστίδης 4 (8 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Τσάμης 1, Μελισσαράτος 18 (7/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 8 (1), Καλλιανιώτης 4 (5 κλεψίματα), Ντουζίδης, Βουγιούκας 2 (3 τάπες), Σκάνδαλος 2, Καμπουρίδης 12 (6 ριμπάουντ), Στάθης 6, Αθανασούλας 7 (2/9 τρίποντα, 6 ασίστ, 8 λάθη), Φιλιππάκος 21 (7/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ).

Διαιτητές: Κάρδαρης-Κωνσταντινόπουλος-Αναστασίου
Δεκάλεπτα: 13-17, 31-34, 41-53, 64-63
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 7, Τοπάλι 10 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σιούντρης, Οικονόμου 2, Βαρδιάνος 7, Σάλεχ 6, Κουκουνιάς 6 (2), Γιούση, Γκάτζο 7 (2), Μπέλη 2, Τάγαρης, Κανονίδης 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 3 (1), Στασινός 17 (1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ξύδας 5 (1), Σουρλής, Προίσκος 2, Κανέλλης 2, Χατζηδάκης 2 (4 λάθη), Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 10 (1), Αρνόκουρος 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Δούκας, Γκαγκαλούδης 7.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σκούτας-Γεράνιος
Δεκάλεπτα: 12-17, 35-35, 53-54, 66-73
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καφέζας, Θεοδώρου 16 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γερομιχαλός 10 (2), Κόκκαλης 14 (2/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σταθόπουλος 7, Μάντζαρης 6 (6 ασίστ), Παπαδημητρίου 13 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Νάνος, Πράπας, Τσιώκος.
Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς, Οικονομόπουλος, Κουφόπουλος 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ονάσογλου 2, Ματαλιωτάκης 8, Ξύδης 7 (2), Καραμαλέγκος 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Πεφάνης 11 (3), Δόξας 11 (8 ριμπάουντ), Ντιάλλο 2, Δαμιανός, Γκαβασιάδης 8 (6 ριμπάουντ).

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Λιότσιος-Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 9-27, 32-46, 45-63, 69-79
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 6 (3/13 σουτ), Χάιδας, Κουμπούρας 21 (7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11 ασίστ), Πελεκάνος 2 (1/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσουλφίδης, Τουρλής, Καστραντάς, Ευστρατίου 1, Βύρλας 8 (7 ριμπάουντ), Καλλινικίδης 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σκορδάς 17 (11/13 βολές, 3/4 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάχαλος.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 9 (2), Τσουμάνης 11 (1), Ράπτης 7, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χαρίτογλου, Δημάκος 30 (8/12 βολές, 5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάλαρης 9 (1), Σιγκούνας 1, Νίκου 3 (1 τρίποντο, 7 ασίστ).

Διαιτητές: Μπίκας-Στρέμπας-Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 22-19, 37-37, 51-56, 69-69 (κ.α.), 81-86
Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 19 (6 ασίστ, 4 λάθη), Σούμαν 13 (2), Μαλέλης 2 (1/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Καννάς, Καραΐσκος 8 (9 ριμπάουντ), Τσορμπατζόγλου 11 (2), Τζουγκαράκης 7, Μπήλιος, Μπέμπης 11 (3), Ζαραϊδώνης 2, Στεφανίδης 8.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Δελίδης 3 (1), Τσούτσος 7 (1/7 τρίποντα), Κιούσης 2, Μιλεντίγιεβιτς 15 (2), Τσουργιάννης Δ. 3 (1), Μαστόρος 9 (2), Κυρίτσης 33 (8/11 βολές, 11/20 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Μαρίνος 6 (2), Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 9 (1).

Διαιτητές: Θεοδώρου-Ελευθεριάδης-Αγραφιώτης Γρ.
Δεκάλεπτα: 11-14, 17-39, 30-57. 64-70
Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 19 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Σαββίδης 3 (1), Αμπατζάς 6, Βακουφτσής 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Καρκατσέλης 5 (3 κλεψίματα), Πρασίνης, Χίμενα-Κουλάλης 2, Καραγιώργος 2, Πάτρας 4 (8 ριμπάουντ), Καρακεχαγιάς 11 (3), Συλαίος 2, Μακαρίτης.
Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 2, Ντόβας 12 (3), Ελευθεριάδης 15 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Νικάι, Κοθράς 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Παραπούρας 10 (3), Σουτζόπουλος 5 (10 ριμπάουντ), Πολυμένης 1, Πιλκούδης 2, Καραγεωργίου 9.