LUAVI header ad

Β' Εθνική (Βορράς): Πέρασε «αέρα» και από την Λαμία ο ΠΑΣ, Ερμής, Καβάλα και Δόξα Λευκάδος

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να περνάει σαν σίφουνας από την Λαμία και παρέμεινε στην κορυφή. Νίκες για όλους τους πρωτοπόρους.
Β' Εθνική (Βορράς): Πέρασε «αέρα» και από την Λαμία ο ΠΑΣ, Ερμής, Καβάλα και Δόξα Λευκάδος

Με νίκη συνέισε η Δόξα, η οποία επικράτησε δύσκολα στη Λευκάδα του Πολύγυρου με 74-62, ενώ άνετα επικράτησε η Καβάλα στην έδρα της με αντίπαλο το Στρατώνι (75-56). Διπλό για τον Ερμή Λαγκαδά στο ντέρμπι με την Ευκαρπία (75-64), ενώ στο 5/5 εντός έδρας έφτασε και η Γέφυρα με τον περίπατο επί του ΚΑΟΧ  τον οποίο νίκησε επιβλητικά με 91-41.

Την έδρα τους εκμεταλλεύτηκαν τα Φάρσαλα μετά το 86-73 επί της ΧΑΝΘ, ενώ και οι Μαχητές έκλεισαν τον γύρο, επικρατώντας του ΓΑΣ στην Κομοτηνή με 73-46, στην ίσως καλύτερη φετινής τους εμφάνιση. Σημαντική νίκη και για τον Πρωτέα που επικράτησε στα Γρεβενά του Αίαντα Ευόσμου με 68-59.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής του ομίλου:

Γέφυρα-ΚΑΟ Χαλκιδικής 91-41

Ευκαρπία-Ερμής Λαγκαδά 64-75

Φάρσαλα-ΧΑΝΘ 86-73

Κομοτηνή-Μαχητές  46-73

Καβάλα-Στρατώνι 75-56

Έσπερος Λαμίας-ΠΑΣ Γιάννινα 56-76

Δόξα Λευκάδας-Πολύγυρος 74-62

Πρωτέας Γρεβενών-Αίας Ευόσμου 68-59

Τα φύλλα αγώνα: 

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 64-75
Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-42, 59-53, 64-75
Διαιτητές: Θεοδώρου – Τσιρτσιμαλης – Αγραφιώτης Τζ.
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Τουλούπης 7(1), Κιούρκας 3(1), Χατζημιχάλης 5, Ουλουσίδης 3, Απιδόπουλος, Πλεξίδας 16(4), Χατζίδης 7(1), Γκαβέζος 13(1), Κοσμίδης, Βαρίτης 7(2), Πρεδάρης 3(1), Χαρτόπουλος
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου, Αποστολίδης, Μάρουσιτς 17(3), Ελευθεριάδης 8(2), Πλιούκας 20(5), Σιώπης 11(3), Παρίτσης 4, Αβοκάτος, Χριστοδούλου 9, Ιατρίδης  

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ-ΚΑΟΧ 91-41
Τα δεκάλεπτα: 24-10 22-16 26-13 91-41
Διαιτητές: Μπακάλης-Ντούρας-Λάλλα
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης): Μπέγος 5, Ματενίδης 3(1), Μάρτζος 16(4), Αποστολίδης 3 ,Τζουβάρας, 12, Κιουρτζίδης 2, Ονασόγλου 15(3), Τσακαλέρης 9(1), Κοτσάνος 8, Παπαδόπουλος 11(3), Κολοκοτρώνης 7(1).
ΚΑΟ Χαλκιδκής (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης, Σμυρλής 4, Κ.ΦιλοξενΊδης, Ι.Φιλοξενίδης 13(2), Τύπος 3, Χαρταβέλας 6, Τσίνας, Λάσκαρης, Ζαχαρής 8(2), Γεωργίου 7.Σακοράφας.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 56-76
Τα δεκάλεπτα: 13-25, 31-39, 44-61, 56-76
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ξέρας-Δολγύρας
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκόντγουιν 3 (1), Μούτσα 9, Στογιάνοβιτς 6 (1), Ρουμελιώτης 11 (2), Παπανικολάου 2, Φύκας 2, Τσιμίδης 2, Δαχρετζής 1, Γκιρίτσης 11 (1), Σεριανάι 3 (1), Μαντζούκας 6 (2), Μπακόλιας.
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Κάννης 2, Πρέντζας, Ντόβας 9 (2), Μαυρογιάννης 15 (2), Ναούμης 15 (2), Μάντζιος 8, Πάτρας 19 (1), Κωστούλας 8, Αποστολίδης, Γιωτάκης, Τσίρμπας.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 74-62
Τα δεκάλεπτα: 9-10, 33-19, 51-39, 74-62
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου-Λυγούρας
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 4, Αργυρός 12(4), Τσιαβές 17(2), Βαγενάς 16(3), Χρύσης 10), Αναγνωστόπουλος Γ. 7, Βλαχάκης, Βάνης 1, Σταματέλος 4, Μακρόπουλος 3(1), Αναγνωστόπουλος Χ.
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης 18, Ντισλής 15(2), Δεληγκάρης, Βλάχος 2, Παπαθανασίου 7(2), Νούκαρης 7(1), Αμούτζιας 3(1), Αλεξιάδης 10(1), Στόικος.  

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 46-73
Τα δεκάλεπτα: 12-20, 28-33, 37-52, 46-73
Διαιτητές: Ευφραιμίδης Στ.-Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8(1), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 4, Λεχούδης 4, Κουτσοβασίλης 3, Μαγουλάς 3, Παπανδρεόπουλος, Ναλμπάντης 2, Σπένζος 12, Χαλίλ 6, Σταυριανόπουλος 4(1)
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης):  Σιπιτάνος 7, Χατζηκυριακίδης 16(5), Γεωργίου 11(1), Κουντουράτζογλου 6, Μαυρίδης 7, Ζιάκας 9(3), Κλωνάρας 5, Σικαλίδης, Βαιντερλής 2, Μητσάκης 10(2), Λαζάρου, Σπρίτζιος.

ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ-ΧΑΝΘ 86-73
Τα δεκάλεπτα: 20-25, 47-49, 66-57, 86-73
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης): Στάνκοβιτς, Kαλτσούνας 6(2), Βασιλείου, Παπαχρήστος 14(1), Τσούμας 11(1), Βρέττας 17(2), Πεταλωτής 6, Μουλάς 3, Δέσπος 23, Τσούκας 6(1).
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης 3(1), Στεφανίδης 24(4), Απαζίδης 19(1), Θεοδωρίδης 5(1), Μπαλάσκας 2, Κωνσταντίνου, Κουτουξίδης 6, Μαργαριτόπουλος, Καραγεωργίου 11, Τσιριλάκης, Λογοθέτης 3.

ΚΑΒΑΛΑ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 75-56
Τα δεκάλεπτα: 23-13, 38-24, 50-33, 75-56
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Κοϊμτζόγλου-Βασιλόπουλος
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 12(2), Παντόπουλος 6, Λαμπρόπουλος 12 (2), Σαββίδης 2, Ζώτος 4, Αθανασιάδης, Αμπαράς 7, Πιεβάλιτσα 10(2), Φλιάτης 8, Ντάλος 4, Αδαμόπουλος, Τεπετίδης 10(2).
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 6(2) , Κατανός 3, Χαλάτσης 2, Κυριλής 7, Καραδήμας 3, Φωτόγλου 9(2), Σαμαράς 9(2), Ιατρίδης 2, Κασούρας 1, Δασκαλόπουλος 14   

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ-ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 68-59
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-28, 51-41, 68-59  
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Εκίζογλου-Χατζηχαρίσης
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης 4, Μαλούτας 11(3), Μιχαηλίδης 3(1), Μπέσσας 6, Τακίδης 8, Μαλιούρας 4, Μακρής 16(2), Πεχλιβανίδης 2, Κλωναράς 7, Πελίγγος 7(1)
Αίας Ευόσμου (Ποργιόπουλος): Μπρουκς 3(1), Λαζαρίδης 4(1), Περιστεράκης, Πετανίδης 5(1), Ζώτος 20(3), Σεκαδάκης, Καπινιάρης 11, Πουλιανίτης 11(2), Κατσαούνης, Στόλης 2, Νησιώτης 3.  

Η Βαθμολογία:

1) ΠΑΣ Γιάννινα 29 

2) Δόξα Λευκάδας 27 

3) ΕΚ Καβάλας 26 

4) Ερμής Λαγκαδά 25 

5) ΠΣ Ευκαρπίας 24 

6) ΓΣ Φαρσάλων 24 

7)  Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 23 

8) ΚΣ Γέφυρας 23

9) ΑΟ Πολυγύρου 21 

10) ΓΑΣ Κομοτηνή 21 

11) Πρωτέας Γρεβενών 21 

12) ΧΑΝΘ 20 

13) Αίας Ευόσμου 20 

14) Στρατώνι 20 

15) Εσπερος Λαμίας 20 

16) ΚΑΟ Χαλκιδικής 14 

*Ο ΚΑΟ Χαλκιδικής έχει -2 βαθμούς από το περσινό πρωτάθλημα

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (16η, 26/1):

ΓΣ Φαρσάλων-ΠΣ Ευκαρπίας

ΓΑΣ Κομοτηνή-Ερμής Λαγκαδά

ΕΚ Καβάλας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων

Εσπερος Λαμίας-Στρατώνι

ΚΣ Γέφυρας-ΠΑΣ Γιάννινα

Δόξα Λευκάδας-ΚΑΟ Χαλκιδικής

Πρωτέας Γρεβενών-ΑΟ Πολυγύρου

ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο