Β' Εθνική (1ος όμιλος / 3η αγωνιστική): Ανυπότακτη Πεντέλη, αυτόχειρα ΑΕΝΚ!

Η Πεντέλη ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στα τελευταία τρία λεπτά και νίκησε στην παράταση την ΑΕΝΚ (105-109), την ώρα που ο Εσπερος και ο Εθνικός συνέχιζαν την αήττητη πορεία τους.

Για δεύτερη σερί εβδομάδα στο κλειστό της Κηφισιάς "γυρίστηκε"... θρίλερ και θύμα του ήταν ξανά η ΑΕΝΚ. Η Πεντέλη έκανε την ανατροπή της χρονιάς έως τώρα στον 1ο όμιλο της Β' Εθνικής, καθώς γύρισε διαφορά 12 πόντων στα τελευταία τρία λεπτά, έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο του Γραμματικού και στο έξτρα πεντάλεπτο πήρε τη νίκη με 105-109!

Ο Γιάννης-Μάριος Γραμματικός ήταν αυτός που κράτησε όρθια την Πεντέλη στο τέλος του κανονικού αγώνα, αλλά ο Ανδρέας Ψαρόπουλος ήταν ο κορυφαίος παίκτης της με 30 πόντους, καθώς και αυτός που της έδωσε την ώθηση για να προηγηθεί στην παράταση με 92-100 στο 43’ χάρις σε διαδοχικές εύστοχες βολές. Κάπως έτσι η ομάδα του Κώστα Χαρτοματσίδη τελείωσε το ματς όπως το ξεκίνησε: δυναμικά.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Πεντέλη μπήκε στο γήπεδο με 5/5 τρίποντα και ξέφυγε με 6-15 έπειτα από 3,5 λεπτά, ωστόσο η ΑΕΝΚ απάντησε με σερί 10-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 6’ (16-15) και είχε σταθερά τον έλεγχο στα επόμενα 32 λεπτά. Η ομάδα της Κηφισιάς ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων στο 15’ (42-32) και βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ με 85-73 στο 37’ και με 87-78 στο 38’. Κάπου εκεί κατέρρευσε όμως.

Στα τελευταία δύο λεπτά η ΑΕΝΚ δέχτηκε ένα επιμέρους 1-9 και μετά τις εύστοχες βολές του Μοσχοβίτη 7’’ πριν από τη λήξη (90-87), ο Γραμματικός ευστόχησε σε τρίποντο στα 3,8’’, έπειτα από καλοσχεδιασμένο play στο τάιμ άουτ. Ο Κουκάκης είχε την ευκαιρία να δώσει στην ΑΕΝΚ τη νίκη, αλλά το σουτ από τα τέσσερα μέτρα που επιχείρησε στην εκπνοή ήταν τελείως άστοχο.

ΕΣΠΕΡΟΣ: ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ 42-18 ΣΤΟ 2Ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ!

Στο μεταξύ, ο Έσπερος εξακολουθεί να παρασύρει στο διάβα του όποια ομάδα βρίσκεται μπροστά του. Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου ευστόχησε σε 15 τρίποντα διέλυσε τον Παπάγο 97-63 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το ματς στην Καλλιθέα δεν αντέχει σε κριτική. Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Μπασδέκη (30 πόντοι), ο Εσπερος άρχισε να χτίζει μία διαφορά στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου (55-45), την οποία διεύρυνε με γεωμετρική πρόοδο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Στο 29’ έκανε το σκορ 79-51 και στο 37’ ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +35 (90-55). Το επιμέρους σκορ στο 2ο ημίχρονο ήταν 42-18 υπέρ των γηπεδούχων!

Ένα ξέσπασμα στα μέσα της τέταρτης περιόδου έφτανε και περίσσευε στον Εθνικό, που τα βρήκε σκούρα για πάνω από τρεις περιόδους απέναντι στον Αργοναύτη Τριγλίας, μέχρι να τον καταβάλει με 88-76. Η τριάδα που σχημάτισαν οι Βασιλόπουλος, Ζαρκαδούλας, Μαργέλης έκανε εν τέλει όλη τη διαφορά στο παιχνίδι. Με το σκορ 66-64 στο 33’, αυτοί οι τρεις πέτυχαν όλους τους πόντους στο επιμέρους 17-2 που έκανε ο Εθνικός (7 ο Βασιλόπουλος και από 5 οι Μαργέλης, Ζαρκαδούλας) και χάρις στο οποίο προηγήθηκε με 80-66 στο 37’, “καθαρίζοντας” το ματς.

Τέλος, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, με δεύτερο συνεχόμενο "διπλό" έφυγε από την Αθήνα ο ΝΕΟΛ, όπου νίκησε σχετικά εύκολα τον Ιωνικό Ν.Φ. 75-58. Η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου είχε πρωταγωνιστές τους Ψαρόπουλο, Μιχάλογλου, οι οποίοι πέτυχαν 23 από τους 27 πόντους του ΝΕΟΛ στην καθοριστική τρίτη περίοδο.

14. ΚΑΟ Κορίνθου 0-2 (169-184) 2

* Οι ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ., Πανελευσινιακός, Φανάρια Νάξου, Ενωση Ιλίου, Αχαγιά '82 και ΚΑΟ Κορίνθου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.