Β' Εθνική (2ος όμιλος / 2η αγωνιστική): Ακάθεκτος ο Πρωτέας Βούλας, νίκησε και τον Ηλυσιακό

Ο Πρωτέας Βούλας ήταν εντυπωσιακός στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, νίκησε σχετικά εύκολα τον Ηλυσιακό 73-61 και «έπιασε» στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής τον ΕΦΑΟΖ.

Η ευρεία νίκη επί του Πανιωνίου την περασμένη Κυριακή (25/10) δεν ήταν πυροτέχνημα. Ο Πρωτέας Βούλας ήταν εντυπωσιακός και στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ηλυσιακό για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έφτασε εύκολα στη νίκη με 73-61 και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής, έχοντας ρεκόρ 3-0!

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Θοδωρή Τερζή, μπήκε στο δεύτερο με σερί 7-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 13’ (27-17) και την ανέβασε μέχρι το +19 στο 29’ (43-24). Ο Ηλυσιακός δεν παραδόθηκε βέβαια έτσι απλά. Για αρχή, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τρίποντο του Αναγνωστάκη πίσω από το κέντρο του γηπέδου (!) και άρχισε το ροκάνισμα της διαφοράς στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Με “όπλο” μία άμυνα ζώνης 2-3 που φάνηκε να αποδιοργανώνει τους γηπεδούχους, η ομάδα του Παναγιώτη Καυκή πλησίασε μέχρι τους τέσσερις πόντους στο 29’ (49-45). Κάπου εκεί όμως ο Πρωτέας βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και με κορυφαίο τον Κυριλή έχτισε μία νέα διαφορά (61-50 στο 33’) και δεν απειλήθηκε ξανά.

Το φύλλο αγώνα:

Πρωτέας Βούλας - Ηλυσιακός 73-61
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Γρίβα-Σκουλαρίκης
Δεκάλεπτα: 20-17, 45-31, 51-45, 73-61
Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Μόρφης 5 (1), Πετς 5 (1), Ματσάγγος 13, Φιλίππου Α. 3, Δενδρινός 11 (1), Κυριλής 22 (2), Σκουλούδης 6, Γάργαλης 8 (1), Τσακναρίδης.
Ηλυσιακός (Καυκής): Μπάζιος 9, Κεφάλας 1, Κελαϊδής 6 (1) Γραμματίκας 3 (1), Χαραλάμπης 2, Αναγνωστάκης 6 (2), Καλδής 6, Κούνας, Πλευράκης 3 (1), Φώτσης 20 (2), Βλαδίτσης 2, Μπινιάκου 3 (1).

14. Δούκας 0-2 (140-156) 2

* Οι Ηλυσιακός, Κρόνος Αγίου Δημητρίου, Αιγάλεω και Δούκας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.