Trace N Chase (top)

Β' Εθνική (2ος όμιλος / 2η αγωνιστική): Ο Ντακούλιας «σκότωσε» τον Πανιώνιο

Ένα καλάθι του Ντακούλια 0,4'' πριν από τη λήξη έκρινε το ντέρμπι στο Αιγάλεω, την ώρα που οι Δούκας, Μεγαρίδα, Κρόνος, Παλαιό Φάληρο επικρατούσαν στα άλλα «θρίλερ» - Επιβλητικός ο Πρωτέας Βούλας.

Ο Χρήστος Ντακούλιας έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή στο συγκλονιστικό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής. Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης με 0,4’’ να απομένουν για τη λήξη και το Αιγάλεω νίκησε τον Πανιώνιο 90-88, προκαλώντας την… πρόωρη είσοδο των οπαδών του “Σίτι” στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν -και συνάμα τη διακοπή του αγώνα για λίγα λεπτά.

Το παιχνίδι ήταν βγαλμένο από τα χρόνια και των δύο ομάδων στην Α1, με σπουδαίο θέαμα, γρήγορο ρυθμό για 40 λεπτά και πολλές διακυμάνσεις. Το Αιγάλεω προηγήθηκε 82-71 στο 34’ με ένα σερί 12-0 και έμοιαζε έτοιμο να καθαρίσει τη… μπουγάδα, αλλά ο “ιστορικός” ισοφάρισε 86-86 με 2’07’’ να απομένουν, οδηγώντας το ματς στο συγκλονιστικό φινάλε.

Τρομερό ματς έγινε και στο κλειστό του Ζωγράφου, όπου η ΝΕ Μεγαρίδας έβλεπε την πλάτη του ΕΦΑΟΖ για πάνω από 30 λεπτά, ωστόσο στο τέλος έδειξε την εμπειρία της και άρπαξε τη νίκη με 79-88.

Συγκλονιστικό φινάλε έγινε και στα Χανιά, όπου ο νεανικός Δούκας σόκαρε τον φιλόδοξο ΑΟΚ και τον υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα με 78-82. Ο Σωτηράκης ήταν ο κορυφαίος της αθηναϊκής ομάδας, η οποία είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλη τη 2η και την 3η περίοδο. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Κρητικοί πέρασαν μπροστά, αλλά ο Δούκας άντεξε και 31,4’’ πριν από τη λήξη ο Σωτηράκης έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, ένα τρίποντο που έκανε το σκορ 74-78.

Ένα από τα πολλά… θρίλερ της ημέρας εκτυλίχθηκε στα Μελίσσια, όπου το Παλαιό Φάληρο απέδρασε με το “διπλό” επί του τοπικού ΚΑΟ (61-62). Το παιχνίδι ήταν τόσο "κλειστό", που κσμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει σε κανένα σημείο με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Όπως ήταν λοιπόν φυσιολογικό, κρίθηκε στο φινάλε. Ο Αγγελόπουλος έκανε το σκορ 59-62 στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο και ακολούθησε φάουλ (πάνω σε τρίποντο) στον Οικονομόπουλο, που ευστόχησε όμως σε δύο από τις τρεις βολές. Στο χρόνο που απέμενε τα Μελίσσια είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, δεν μπόρεσαν όμως να σκοράρουν.

Σαρωτικός ήταν ο Πρωτέας Βούλας στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, τον οποίον συνέτριψε 77-56, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 29 πόντους διαφορά στο 30’ (67-38). Κλειστό παιχνίδι έγινε στον Άγιο Δημήτριο, όπου ο Κρόνος νίκησε για δεύτερη φορά φέτος στις λεπτομέρειες τον Μανδραϊκό (65-61), αφού οι δύο ομάδες είχαν διασταυρωθεί πριν από μερικές εβδομάδες και στο Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ.

14. Αρης Νίκαιας 0-0 (0-0) 0

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (3η - 31/10, 17:00)

Δεκάλεπτα: 27-25, 54-48, 70-68, 90-88
Αιγάλεω (Ζαβός): Μόρφος, Παπαδόπουλος 17 (4), Ντακούλιας 30 (4), Λούκας 3 (1), Πολέμης 4, Καρασταμάτης 6 (2), Μαχαίρας 15, Παπαδολιάς 9, Βλάχος 6.
Πανιώνιος (Μπιτζάνης): Βαλιώτης 6, Μήτσιαλος, Λαζαρής, Μίχαλος 15 (2), Κολσούζογλου 9 (2), Κυρίτσης 28 (1), Μπελίτσης 7 (1), Κανελλόπουλος 9 (3), Ρουμελιώτης 4 (1), Σκουλούδης 10.

ΕΦΑΟΖ - ΝΕ Μεγαρίδας 79-88
Διαιτητές: Μηλαπίδης-Αργυρούδης-Τεφτίκης
Δεκάλεπτα: 24-19, 46-45, 67-65, 79-88
ΕΦΑΟΖ (Μάνου): Μαυροειδάκος 14 (2), Μπιλάλης 13 (2), Βάρσος 16 (3), Μαγκουνής 2, Κριζέας, Καλαϊτζάκης 3 (1), Ροζακέας 7 (2), Μέξης 12, Μπαρμπάρης 8, Χάτζης 4.
ΝΕ Μεγαρίδας (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 12 (4), Γκόντουιν 3, Αγγελόπουλος 22 (4), Γερομιχαλός 15 (2), Μπέμπης 5 (1), Γκουαλτιέρι, Εζόμο, Τζάιδας 2, Καλλινικίδης 14, Χάσα 3, Γκάτζιας 12 (4).

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Κατσαπρακάκης-Βελέντζας
Δεκάλεπτα: 20-18, 34-41, 50-55, 78-82
ΑΟΚ Χανιά (Κεσαπίδης): Χουχούμης 25 (3), Βαζούκης, Στογιάνοβιτς 1, Λυβιάκης, Ψαράς 3, Καραΐσκος 2, Σανδραμάνης 8, Νέσσης, Κουρέπης 28 (11/16 δίποντα), Παναρετάκης 2, Τσιρογιάννης, Παπαδάκης 9.
Δούκας (Αγγέλου): Μαγουλάς, Λαγός 10, Γαρμπής 13, Αναστασόπουλος, Ντιαλλό-Φασέκας 2, Κορκοντζέλος 15, Μουλάς 7, Σωτηράκος 18, Λάκκας 6, Μιχαήλ 11.

Διαιτητές: Καλδίρης-Κουκουλεκίδης-Μαρίγλη
Δεκάλεπτα: 27-12, 47-24, 67-38, 77-56
Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 6, Τσακναρίδης 4 (1), Κυρίλης 7 (1), Ματσάγγος 16, Bλάχος, Σιγκούνας 10 (1), Μόρφης, Γάργαλης 5, Σκορδάς 10, Καραμαλέγκος 15 (2), Βισνιέφσκι 4.
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 2, Μποχωρίδης 11 (1), Καψάλης, Τσερκιτζόγλου, Μηλαθιανάκης 3, Λιουδάκης 1, Αγαπιάδης 1, Πρωτογεράκης 7, Καρλάφτης 4, Θεοδωρίδης 9 (3), Μητρόπαππας 10, Πάλλης 8.

ΚΑΟ Μελισσίων - Παλαιό Φάληρο 61-62
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Φασόλης-Καλογριάς
Δεκάλεπτα: 14-13, 27-28, 45-43, 61-62
Μελίσσια (Δάγλας): Πρόφκα 8, Στεργίου Μ. 3 (1), Οικονομόπουλος 19, Δοξάκης 8 (2), Σεργιένκο 4, Μπακέας 5 (1), Μαλτέζος 9, Κοντός Γ. 5, Σπηλιόπουλος.
Παλαιό Φάληρο (Παπαδάτος): Λυτόπουλος 8, Σκόρδος 2, Αγγελόπουλος 10 (2), Ζώρζος 16 (2), Σταθόπουλος 10 (2), Βλασσόπουλος 4, Καλιανιώτης 6, Μπολάτογλου 3, Χαρούνι 3, Ανδρεάτος.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Μανδραϊκός 65-61
Διαιτητές: Αναστασίου-Χρηστίδης Ηλ.-Αντωνιάδης
Δεκάλεπτα: 16-14, 37-29, 53-44, 65-61
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Δεγάιτας): Γκάτζο 3 (1), Δήμου 9 (2), Νάτσος 12 (2), Ξιούρας 3 (1), Δέδες 6 (2), Παναγής, Πιτούλης 13, Δρίβας 9 (2), Βαρσαμούδης 6, Βαρνάβας, Ανδρακάκος, Τσαβός 4.
Μανδραϊκός (Σταθούλης): Πανόπουλος, Σταματίου 11, Οικονομόπουλος 13 (1), Σπυρίδωνος, Τσάμης, Θανάσαινας, Κωστόπουλος 2, Κοψιάς 14, Λιούνης 4, Δομπρογιάννης 7, Κουμάνταρος, Τσιπίδης 10.