Β' Εθνική (2ος όμιλος / 3η αγωνιστική): Νέα βαριά ήττα του Πανιωνίου στη Βούλα

Ο Πρωτέας Βούλας ευστόχησε σε 17 τρίποντα και συνέτριψε τον Πανιώνιο 84-47. Ο ΟΦΗ σταμάτησε τη Μεγαρίδα, ο ΕΦΑΟΖ ήταν εντυπωσιακός κόντρα στα Μελίσσια, μεγάλη ανατροπή έκαναν τα Χανιά.

Ηταν δεδομένο εξ αρχής ότι ο Πανιώνιος θα χρειαστεί χρόνο μέχρι να κριθεί. Τέτοιους διασυρμούς στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, πάντως, δεν θα τους περίμεναν ακόμα και οι πιο απαισιόδοξοι φίλοι του... Ο Πρωτέας Βούλας υποχρέωσε σε νέα βαριά ήττα τον "ιστορικό" στο 2ο όμιλο της Β' Εθνικής, καθώς τον νίκησε 84-47, έχοντας προηγηθεί νωρίτερα ακόμα και με 47 πόντους διαφορά στο 36' (81-34). Μία ματιά στα δεκάλεπτα του αγώνα μοιάζει αρκετή για να καταλάβει κανείς τη έγινε στη Βούλα, όπου ο Πρωτέας ευστόχησε σε 17 τρίποντα μέχρι το 32' (δεν έβαλε άλλο στα τελευταία οκτώ λεπτά) και είχε διαφορά νταμπλ-σκορ την περισσότερη ώρα.

Από εκεί και πέρα, ο ΕΦΑΟΖ συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του στο 2ο όμιλο, καθώς μετέτρεψε σε περίπατο το παιχνίδι με τα Μελίσσια (98-66), τη δεύτερη από τις τρεις ομάδες που είχαν μέχρι σήμερα 2-0 στον όμιλο. Το "ντέρμπι" διήρκεσε μόνο μία περίοδο (26-20). Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Μάνου πάτησαν το γκάζι, δημιούργησαν διαφορά 19 πόντων στο ημίχρονο (59-40) και τη διεύρυναν ακόμα περισσότεο στο δεύτερο, σπάζοντας ακόμα και το φράγμα των 30.

STOP ΤΟΥ ΟΦΗ ΣΤΗ ΜΕΓΑΡΙΔΑ, ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΑ ΧΑΝΙΑ

Η άλλη ομάδα που μέχρι πρότινος είχε 2-0 ήταν η Μεγαρίδα, που και αυτή στραβοπάτησε στην Κρήτη, εκεί όπου ο ΟΦΗ επικράτησε με 76-68, έχοντας κορυφαίους τους Λιανό (22 πόντοι), Τσερκιτσόγλου (12 πόντοι). Η ΝΕΜ προηγήθηκε 2-11 στο 4’ και δημιούργησε άλλες δύο φορές διαφορές εννέα πόντων στο πρώτο 20λεπτο, ωστόσο ο ΟΦΗ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και προσπέρασε για πρώτη φορά στο 24’ με 42-40. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Βασίλη Ράλλη έλεγξε το ματς, ξέφυγε με 68-57 στην 4η περίοδο και το καθοριστικό τρίποντο του Τσερκιτσόγλου 22’’ πριν από τη λήξη έκανε το σκορ 75-68 και “τελείωσε” ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη.

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας του στη Β' Εθνική πανηγύρισε ο ΑΟΚ Χανιά, όπου χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 10 πόντων στην τελευταία περίοδο, για να επιβληθεί του Αρη Νίκαιας με 87-88. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (33-23 στο 10', 43-33 στο 17', 59-49 στο 25') και στο 37' προηγήθηκαν μάλιστα με 82-74, ωστόσο η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη σκόραρε 14 από τους επόμενους 16 πόντους και έκανε το σκορ 84-88 με 8'' να απομένουν! Ενα τρίποντο των γηπεδούχων απλά έγραψε το τελικό σκορ...

Τέλος, το Παλαιό Φάληρο δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα, πήρε όμως το τέταρτο με επιμέρους σκορ 27-15 και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη επί του Μανδραϊκού με 82-59 κα τον Χρήστο Ντακούλια για μία ακόμη φορά να έχει ηγετικό ρόλο.

14. Δούκας 0-2 (140-156) 2

* Ο Ηλυσιακός έχει δύο αγώνες λιγότερους. Οι Κρόνος Αγίου Δημητρίου, Αιγάλεω, Δούκας και Πρωτέας Βούλας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.