Trace N Chase (top)

Β' Εθνική (3ος όμιλος / 2η αγωνιστική): Τιτάνες όνομα και πράμα!

Οι Τιτάνες Παλαμά ήταν οι υπεύθυνοι για το αποτέλεσμα της αγωνιστικής - Εύκολο απόγευμα πέρασαν Ίκαροι και Αίολος-Γόμφοι, απέδρασε από τα Γρεβενά ο Ερμής Σχηματαρίου, πρώτες νίκες και για Δόξα, Αναγέννηση.
Β' Εθνική (3ος όμιλος / 2η αγωνιστική): Τιτάνες όνομα και πράμα!

Τα φαβορί επικράτησαν και αυτή την Κυριακή (24/10) στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής. Με μία εξαίρεση όμως. Οι Τιτάνες Παλαμά έκαναν την έκπληξη της 2ης αγωνιστικής, καθώς ανέτρεψαν διαφορά εννέα πόντων στο 4ο δεκάλεπτο και νίκησαν τη Νίκη Βόλου 73-68, έχοντας ηγέτη τον Γιάννη Μανδαλάκη (24 πόντοι).

Όσο για τις ομάδες των Τρικάλων; Αυτές… το χαβά τους. Οι μεν Ίκαροι πέρασαν με άνεση από τα Ιωάννινα, όπου νίκησαν τον τοπικό ΑΓΣΙ 74-58, με τον Λεωνίδα Τριανταφύλλου να είναι ασταμάτητος και να τελειώνει το ματς με 27 πόντους και 7 εύστοχα τρίποντα.

Ο Αίολος-Γόμφοι έκανε το 3/3 με ακόμα πιο επιβλητικό τρόπο, αφού προηγήθηκε 11-32 έπειτα από 10 αγωνιστικά λεπτά στη Μελίκη και σκόρπισε τον τοπικό ΓΑΣ με 35 πόντους διαφορά (59-94).

Πιο δύσκολο έργο απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (73-85) είχε στα Γρεβενά ο Ερμής Σχηματαρίου, όπου είχε τρεις παίκτες πάνω από 20 πόντους (Δημητριάδη, Ζαρμακούπη, Κυριακόπουλο) και κατέβαλε τον Πρωτέα, που τον κοίταξε στα μάτια για πάνω από 30 λεπτά.

Από εκεί και πέρα, στη Λευκάδα η Δόξα είδε κι έπαθε μέχρι να υποτάξει τον Ολυμπιακό Βόλου με 56-49, ενώ στην Καρδίτσα η Αναγέννηση σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε επίπεδο Β’ Εθνικής, αφού επικράτησε του IBC με 65-59.

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

  1. Λεωνίδας Τριανταφύλλου (Ίκαροι Τρικάλων) 27
  2. Τάσος Δημητριάδης (Ερμής Σχηματαρίου) 27
  3. Γιάννης Μανδαλάκης (Τιτάνες Παλαμά) 24
  4. Λευτέρης Ζαρμακούπης (Ερμής Σχηματαρίου) 21
  5. Γιάννης Κυριακόπουλος (Ερμής Σχηματαρίου) 21
  6. Δημήτρης Μάντζιος (ΑΓΣΙ) 21

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΑΓΣ Ιωαννίνων - Ίκαροι Τρικάλων 58-74
Μελίκη - Αίολος-Γόμφοι 59-94
Δόξα Λευκάδας - Ολυμπιακός Βόλου 56-49
Τιτάνες Παλαμά - Νίκη Βόλου 73-68
Αναγέννηση Καρδίτσας - IBC 65-59
Πρωτέας Γρεβενών - Ερμής Σχηματαρίου 73-85

Ρεπό: Έσπερος Λαμίας

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ερμής Σχηματαρίου 2-0 (165-113) 4
--------------------------------------------------
2. Αίολος-Γόμφοι 2-0 (158-107) 4
3. Ικαροι Τρικάλων 2-0 (149-121) 4
4. IBC 1-1 (144-136) 3
5. Νίκη Βόλου 1-1 (132-127) 3
6. Δόξα Λευκάδας 1-1 (110-113) 3
7. Τιτάνες Παλαμά 1-1 (144-153) 3
8. Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (105-139) 3
9. Εσπερος Λαμίας 1-0 (86-63) 2
10. Πρωτέας Γρεβενών 0-2 (136-160) 2
---------------------------------------------------
11. ΑΓΣΙ 0-2 (106-138) 2
12. Μελίκη 0-2 (122-180) 2
13. Ολυμπιακός Βόλου 0-1 (49-56) 1

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (3η - 31/10, 17:00)

Ίκαροι Τρικάλων - Μελίκη
Έσπερος Λαμίας - Δόξα Λευκάδας
Ολυμπιακός Βόλου - Τιτάνες Παλαμά
Νίκη Βόλου - Αναγέννηση Καρδίτσας
IBC - Ερμής Σχηματαρίου
Πρωτέας Γρεβενών - ΑΓΣ Ιωαννίνων

Ρεπό: Αίολος-Γόμφοι

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΑΓΣ Ιωαννίνων - Ίκαροι Τρικάλων 58-74
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Χατζημπαλίδης-Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 13-18, 25-34, 42-54, 58-74
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γιωτάκης 2, Νικολόπουλος 7 (1), Γυφτάκης 4, Μπαζζάκας, Καννής 8 (2), Βαγγέλης, Ιωαννίδης, Μάντζιος 21, Παππάς, Μητρόπουλος, Χρήστου, Ψάλτου 16.
Ίκαροι Τρικάλων (Γιασσάρης): Τσιαβές 6 (1), Κατσαρές 5 (1), Μπουργανός 9 (1), Κοϊτσάνος, Αμβράζης 8, Νταλός 2, Παρδακάς 8 (2), Κατσίμπας, Τριανταφύλλου 27 (7), Παπαχρήστος 9 (1).

Μελίκη - Αίολος-Γόμφοι 59-94
Διαιτητές: Γερακίνης-Καρακώστας-Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 11-32, 28-52, 44-75, 59-94
Μελίκη (Ασλανίδης): Ντόβας, Μπαρζού 12 (1), Μωϋσίδης, Καλογεράτος 16 (3), Κυριάκου, Τζιοβάρας 1, Ματράκας 1, Μανούσος 17 (2), Εσέρπογλου, Πεϊμανίδης 6, Αλευρίδης 4, Ρογγότης 2.
Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Ζώρζος 12, Γαρούφας, Μόσιαλος 2, Παππάς 8, Χατζής 2, Ευαγγελακόπουλος, Ιωάννου 6 (1), Τσιγγενόπουλος 4, Κολότσιος 9, Ψύρρας 19 (3), Θέος 15 (3), Δέσπος 17.

Πρωτέας Γρεβενών - Ερμής Σχηματαρίου 73-85
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Κατωτικίδης-Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 23-22, 44-46, 59-65, 73-85
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τζιουβάρας, Γρίψιος 6 (1), Κλωνάρας 11 (1), Παλάσκας 8 (1), Καραγιάννης, Παπαδόπουλος Ν. 16, Σιπιτάνος 14 (2), Κωνσταντίνου, Μπόζιαρης 7 (1), Μαλιούρας 11, Ασλανίδης, Κυρατζής.
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 21 (4), Ανδρέου, Δουρούκης 6 (1), Ζορμπάνος, Χατζηγιαννάκης, Μπακέας 6 (2), Καλημέρης 4, Μπότσης, Χάλιος, Καρακωνσταντάκης, Ζαρμακούπης 21 (1), Δημητριάδης 27 (2).

Τιτάνες Παλαμά - Νίκη Βόλου 73-68
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπαγεωργίου-Παπανικολάου Γ.
Δεκάλεπτα: 15-22, 26-33, 46-55, 73-68
Τιτάνες Παλαμά (Χαντζιάρας): Καλτσουνάς, Τσούμας Γ., Μάνος 15 (3), Καραδήμας 8 (2), Σφακιανός 3, Ξένος 2, Τσούμας Σ. 17 (3), Φαλιάκης Σ., Μανδαλάκης 24 (2), Μούμογλου 4 (1), Αρχοντούλης, Βλάχος.
Νίκη Βόλου (Μαύρος, Κοσμάτος): Νίκολης, Βερτζάγιας 15 (1), Σκουφεζής, Κουτίνας 9, Μπουσκολίτης 6 (1), Καλλές 19, Σαριμπαλίδης 9 (3), Σπανόπουλος 2, Ξενιτίδης 8.

Δόξα Λευκάδας - Ολυμπιακός Βόλου 56-49
Διαιτητές: Λογοθέτης-Καρακάσης-Ελ Ανύ
Δεκάλεπτα: 15-11, 27-24, 44-41, 56-49
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Σταματέλος 7 (1), Αργυρός 9 (3), Κοντούλης 11, Κατωπόδης 3 (1), Βαγενάς 5, Μούτσα, Καφές, Μάλφας, Κουρτίδης 1, Τζακόπουλος 10 (1), Καραγιαννίδης 5, Λαζάρου 5.
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Αγκρής, Χανέλι 2, Γκοντόπουλος 13 (2), Ίλτσογλου 12 (3), Καραμήτσος 2, Σιμάκης 11 (1), Παρασκευάς 7, Αγγελόπουλος 2, Γιαννίκος, Σταθούρος.

Αναγέννηση Καρδίτσας - IBC 65-59
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Μαραμής-Χατζηκώστας
Δεκάλεπτα: 18-18, 29-35, 51-47, 65-59
Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 2, Πανταζής 8 (1), Γεωργαντζάς 12 (2), Αρκούδας 1, Κρεμμύδας 11 (1), Αργύρης 6, Αντωνίου 5 (1), Καλλιάρας 18 (1), Οικονόμου 2.
IBC (Παπαδόπουλος): Μουρατίδης 11, Κωνσταντινίδης 11, Σωτηρίου 6 (1), Ξιούρας 17 (1), Σπηλιόπουλος 5, Παπαγιάννης 4, Καραθανάσης, Σταμίρης, Ρούζιος 5 (1), Βρασταμινός, Σφουγγάρης.

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο