LUAVI header ad

Β' Εθνική (Βορράς): Εύκολα ο ΠΑΣ Γιάννινα, σπουδαία «διπλά» για Γέφυρα και Καβάλα

Ακόμα μία νίκη που τον φέρνει κοντά στην άνοδο πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα που κέρδισε τη ΧΑΝΘ εντός έδρας με 89-74. Την ήττα της Δόξας Λευκάδας από τους Μαχητές εκμεταλλεύτηκε η Καβάλα που πέρασε νικηφόρα από την Κομοτηνή, ενώ τον Ερμή Λαγκαδά έπιασε στη βαθμολογία η Γέφυρα κερδίζοντας τον με 58-54.

Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό απέναντι στη ΧΑΝΘ  τη 17η νίκη του σε 19 παιχνίδια, κερδίζοντας την με 89-74.

Η ομάδα του κόουτς Κωστόπουλου είχε μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση και με ''κλειδί'' τη δεύτερη περίοδο, όταν και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους  (55-39), έφτασε χωρίς να δυσκολευτεί στη νίκη. Κορυφαίοι για τον ΠΑΣ ήταν ο Βασίλης Πάτρας με 20 πόντους, ο Γιώργος Μαυρογιάννης με 19, ο Σωτήρης Ντόβας με 17 και ο Αποστόλης Ναούμης με 16. Από τους ηττημένους πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κουτουζίδης με 15, Στεφανίδης με 14, Θεοδωρίδης με 12 και Ιωαννίδης με 10.

Πολύ μεγάλη νίκη πήραν οι Μαχητές που κέρδισαν τη 2η στη βαθμολογία Δόξα Λευκάδας με 66-55. Μία νίκη που ήταν αφιερωμένη σε έναν εκ των 3ων ιδιοκτητών Δημήτρη Ιατρού καθώς η γυναίκα του έφερε στην ζωή ένα υγιέστατο αγοράκι! Οι Μαχητές κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σπουδαία νίκη, να να ανέβουν στο 10-9 και ταυτόχρονα να βάλουν φωτιά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Πρώτοι σκόρερ και μοναδικοί «διψήφιοι» για τους νικητές ήταν οι Χατζηκυριακίδης (19), Μητσάκης (15), Ζιάκας (10) ενώ από τους ηττημένους που έμειναν αρκετά χαμηλά ξεχώρισε ο Τσιαβές που είχε 14 πόντους.

Την ήττα της Δόξας Λευκάδας εκμεταλλεύτηκε η Καβάλα που κέρδισε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα στην Κομοτηνή το ΓΑΣ με 73-55 και έπιασε την ομάδα της Λευκάδας στη βαθμολογία με ρεκόρ 14-5. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο, πάτησε το γκάζι στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί πάνω από τους 20 πόντους. Έτσι, η Καβάλα συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στη Β' Εθνική, με την ομάδα του Πενταζίδη να έχει σε τρομερή μέρα τον Αμπαρά που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 3 τρίποντα κάνοντας τη διαφορά για την ομάδα του. Μοναδικό μελανό σημείο από το σημερινό αγώνα για τη νικήτρια ομάδα ήταν πως τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Γιώργος Φλιάτης.

Τα 9 παιχνίδια αήττητη συμπλήρωσε η Γέφυρα που κέρδισε στο Λαγκαδά τον τοπικό Ερμή με 58-54. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι καθώς βρέθηκαν να προηγούνται με 20-8 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Γέφυρα βελτίωσε αισθητά την άμυνα της, δέχτηκε μόλις 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και τρέχοντας 5-21 πέρασε μπροστά με 25-29 στο ημίχρονο! Έκτοτε η ομάδα του κόουτς Καραπιπερίδη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα, παίρνοντας ακόμα μία νίκη με σκορ 54-58. Πρώτοι σκόρερ για τη Γέφυρα ήταν οι Κοτσάνος (19), Τζουβάρας (11) ενώ από τον Ερμή που έχασε έδαφος για το κυνήγι της ανόδου ξεχώρισε ο Μάρουσιτς, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους.

Την πρώτη του νίκη νίκη για το 2020 και την πρώτη του μετά από 8 σερί αρνητικά αποτελέσματα πανηγύρισε ο Πολύγυρος που επικράτησε εκτός έδρας στις λεπτομέρειες του ΓΣ Φαρσάλων με 67-64. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά τελικά η ομάδα του Τσουρμά ήταν αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κι ανέβηκε στο 7-12, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα για την προσπάθεια που κάνει για την παραμονή. Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασσάρη ουσιαστικά πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο σημείωσε μόλις 7 πόντους. Παρά την προσπάθεια της που έκανε πλησιάζοντας στο σκορ, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, με τον Πολύγυρο να παίρνει το «διπλό». Πρώτο «βιολί» για τους νικητές ήταν ο Βλάχος που είχε 18 πόντους με 4 τρίποντα ενώ τον ακολούθησε ο Πιπιλιάρης με 15 πόντους. Από τους ηττημένους δεν ήταν αρκετή η εξαιρετική εμφάνιση του Παπαχρήστου (16π. με 3 τρίποντα).

Στις νίκες επέστρεψε και η Ευκαρπία που κέρδισε εύκολα τον Έσπερο Λαμίας με 83-71. Η Ευκαρπία ήταν ανώτερη και κέρδισε δίκαια τον Έσπερο, με τη διαφορά να αγγίζει στο τρίτο δεκάλεπτο και τους 20 πόντους. Οι νικητές είχαν πρώτο σκόρερ το Γκαβέζο με 20 πόντους ενώ τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα ο Χαρτόπουλος και ο Χολέβας με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσιμίδης που τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους.

Σημαντική εκτός έδρας στο Στρατώνι πέτυχε ο Πρωτέας (67-73), μια νίκη που του επιτρέπει να παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από τις τελευταίες θέσεις. Η ομάδα από τα Γρεβενά είχε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους στο 30ο λεπτό (43-61). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για μία τρομερή ανατροπή αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός, με αποτέλεσμα να μειώσουν μέχρι το τελικό 67-73. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μαλούτας που είχε 24 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Μακρής που είχε 19 πόντους με 3 τρίποντα.

Ο νεανικός ΚΑΟ Χαλκιδικής κόντραρε για ένα ημίχρονο τον Αίαντα Εύοσμου (35-40), αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ποργιόπουλου έκανε το παιχνίδι της και χωρίς να δυσκολευτεί πήρε την 4η της συνεχόμενη νίκη με 87-67. Με τη διαφορά να είναι μη αναστρέψιμη, ο κόουτς Παναγιωτόπουλος έριξε στο παρκέ τους παίδες που ήταν στην αποστολή των γηπεδούχων, για να πάρουν χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι. Από τους νικητές, Πουλιανίτης (15), Ζώτος (14), Νέσσης (14), Καπινιάρης (16) ήταν οι διψήφιοι ενώ από τον ΚΑΟΧ από 12 πόντους είχαν οι Φιλοξενίδης, Ζαχαρής.

17-14, 39-24 , 51-37, 66-55
Μαχητές Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος 4, Χατζηκυριακίδης 19(3), Γεωργίου 9(2), Κουντουρατζογλου 2, Μαυρίδης 3(1), Ζιάκας 10(3), Κλωνάρας 2, Σικαλίδης, Βαιντερλής 2, Μητσάκης 15(5),Λαζάρου.
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Αναγνωστόπουλος Χ, Βακουφτσής 6, Αργυρός 5(1), Τσιαβές 14, Βαγενάς 6, Χρύσης 6, Αναγνωστόπουλος 8(1), Βλαχάκης, Βλάχος 6, Σταματελος 4(1), Μαρκόπουλος

Διαιτητές: Παγώνης-Μαράμος-Καρακώστας
Δεκάλεπτα: 24-21, 55-39, 73-58, 89-74
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Νίκας 3, Ντόβας 17(5), Μαυρογιάννης 19(2), Ναούμης 16(4), Μάντζιος Δ. 9, Πάτρας 20, Κωστούλας, Μάντζιος Π., Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου
Χ.Α.Ν.Θ. (Κεραμέας-Νικολαΐδης): Στεφανίδης 14(1), Απαζίδης 5(1), Θεοδωρίδης 12(4), Μπαλάσκας 5(1), Ιωαννίδης 10, Κουτουξίδης 15(2), Καραγεωργίου 2, Τσιριλάκης 7, Λογοθέτης, Μαργαριτόπουλος 2, Μερμίγκης 2

Ερμής Λαγκαδά-ΚΣ Γέφυρας 54-58
Διαιτητές:
Πουρσανίδης Κ.-Τζιοπάνος Γ.-Αναστασιάδης
Δεκάλεπτα : 20-8, 25-29, 39-41, 54-58
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 5 (1), Αποστολίδης 2 , Μάρουσιτς 19(2) ,Ελευθεριάδης 3(1), Πλιούκας 3(1), Σιωπής 9(1) ,Παρίτσης, Αβοκάτος 3, Θεοδωρίδης 2, Χριστοδούλου 8, Ιατρίδης
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης): Μπέγος, Ματενίδης , Μάρτζος 5(1), Αποστολίδης 8, Τζουβάρας 11(1) ,Ονάσογλου 8,Τσακαλέρης 7, Κοτσάνος 19, Παπαδόπουλος ,Κολοκοτρώνης.

Στρατώνι-Πρωτέας Γρεβενών 67-73
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Γραικός-Βασιλόπουλος
Δεκάλεπτα : 9-17, 28-39, 43-61, 67-73
Στρατώνι (Μύθου): Ψευγοκάς 13(3), Χαλάτσης 13(1), Κυριλλής 14(2), Φώτογλου 6, Σαμαράς 8(1), Ιατρίδης, Κασούρας 2, Δασκαλόπουλος 11
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης, Μαλούτας 22(4), Μιχαηλίδης 9(3), Βλάχος 4, Σπέντζος, Σιλάκος, Τακίδης 7(1), Μαλιούρας 4, Μακρής 19(3), Μπεχλιβανίδης 1, Κλωνάρας 7.

Διαιτητές:
Ελευθεριάδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 18-25, 35-40, 49-63, 67-87
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σερετης 2, Σμυρλής 10 (2), Λάσκαρης 6, Βρασταμηνός 6 (2), Ι.Φιλοξενίδης 12 (1), Τύπος, Χαρταβέλας 8, Τσίνας, Κασσαμανώλης, Ζαχαρής 12 (2), Γεωργίου 2, Βλαγκόγιας 11.
Αίας Ευόσμου (Ποργιόπουλος): Γαιτάνης, Μπρούκς, Πετανίδης 4, Πουλιανίτης 15 (3), Νησιώτης 7 (1), Ζώτος 14, Σεκαδάκης 2, Νέσσης 14 (1), Καπινιάρης 16 (2), Στόλης 5, Περιστεράκης 8 (1).

Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου.
Δεκάλεπτα: 19-15, 39-28, 64-47, 83-71.
Ευκαρπία (Νίκου): Τουλούπης 9 (2), Κιούρκας 8, Χατζημιχαηλίδης 7, Χολέβας 11, Ουλουσίδης 8 (1), Απιδόπουλος, Πλεξίδας 5, Χατζίδης, Γκαβέζος 20 (2), Βαρίτης 3 (1), Πρεδάρης, Χαρτόπουλος 12 (1).
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 3 (1), Στογιάνοβιτς 12 (1), Ρουμελιώτης 10 (2), Παπανικολάου, Φύκας 17(2), Τσιμίδης 23, Δαχρετζής 1, Σεριανάι 2.

Διαιτητές: Τζαφλέρης - Κοντογιαννης - Μπουγλός
Δεκάλεπτα: 19-20, 26-37, 43-46, 64-67
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης): Αλεξανδρής , Καλτσούνας , Βασιλείου , Παπαχρήστος 16(3), Τσούμας 10(1), Βρεττάς 7, Πεταλωτής 12, Ζαχαρής , Μουλάς 2, Παπαδόπουλος , Δέσπος 15, Τσούκας 2.
Πολύγυρος (Τσουρμάς): Αμπατζίδης 4, Πιπιλιάρης 15, Ντισλής 3(1), Δεληγκάρης, Βλάχος 18(4), Παπαθανασίου 2, Νικολόπουλος 2, Νούκαρης 8(2), Στόικος, Αμουτζάς, Αλεξιάδης 7(1), Γραβάνης 8.

ΓΑΣ Κομοτηνή-Καβάλα 55-73
Διαιτητές: Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης
Δεκάλεπτα: 8-11, 22-32, 33-55, 55-73
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Καρκατσέλης 5(1), Κουτσοβασίλης, Μαγουλάς 4, Παπανδρεόπουλος 6, Σπέντζος 5, Χαλίλ 14, Τσουμπρής, Σταυριανόπουλος, Λεπτοκαρίδης 13 (2), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας.
Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπαράς 20 (3), Αθανασιάδης 10 (2), Πιεβάλιτσα 5, Φλιάτης, τεπετιδης 6, Δοξάκης 8 (1}, Λαμπρόπουλος 12 , Σαββίδης 10, Ζώτος 2.