Γ' Εθνική: Tα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής(2ος Όμιλος Νότου)

Δυνατές και αμφίρροπες αναμετρήσεις περιλαμβάνει και στην 5η αγωνιστική το "μενού" του 2ο ομίλου του Νότου της Γ' Εθνικής, με το ντέρμπι των αήττητων Κάδμου και Πρωτέ...

Δυνατές και αμφίρροπες αναμετρήσεις περιλαμβάνει και στην 5η αγωνιστική το "μενού" του 2ο ομίλου του Νότου της Γ' Εθνικής, με το ντέρμπι των αήττητων Κάδμου και Πρωτέα να κλέβει την παράσταση.

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση, ο Πανναξιακός υποδέχτηκε στην έδρα του τον Κύδωνα, με τους γηπεδούχους να ειπκρατούν με τελικό σκορ 68-55. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε όλη της την διάρκεια, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων(13-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να κυριαρχούν και το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται στο 26-28. Στην επανέναρξη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν, μετά το αρχικό 30-34 του 24', να επιστρέψουν και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση τους, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6(48-42). Η ομάδα της Νάξου ανέβασε την διαφορά σε δηψήφια νούμερα στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου(56-44, 33') και κάπου εκεί φάνηκε να κρίνεται και οριστικά η αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες τους, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν αρκετά, με το σκορ να κλείνει τελικά στο 68-55. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χριστόδουλος με 14 πόντους, με τους Μάκαρη και Ακτύπη να σημειώνουν από 13 πόντους. Από τους ηττημένους, ο Τσαρουχάς τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους.

Την δύναμη της έδρας του απέδειξε ο Ιπποκράτης, επικρατώντας του ΚΑΠ στην Κω με 68-51 σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν πριν από τον αγώνα στην 3η θέση με ρεκόρ 3-1. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, παίρνοντας από πολύ νωρίς τα "ηνία" στο σκορ, με τη λήξη της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει ήδη στο +9(19-10). Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ιπποκράτη να ανεβάζει γρήγορα την διαφορά σε διψήφια νούμερα(24-14, 13') και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά στους 7(26-19, 16'). Τα τελευταία λεπτά του πρωτου μέρους άνηκαν στους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την καλή τους άμυνα και την επιθετική "δυστοκία" της Αγίας Παρασκευής, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με την διαφορά στο +11(32-21). Στην επανέναρξη, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν "μεταμορφωμένοι" και με αισθητά βελτιωμένη την επιθετική τους λειτουργία(πέτυχαν 21 πόντους) κατάφεραν να "ροκανίσουν" το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 45-42. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Με "όπλο" την πολύ καλή τους άμυνα(δέχτηκαν μόλις 9 πόντους στην τελευταία περίδο) και με πολύ καλά ποσοστά από τα 6.75, κατάφεραν να ξεφύγουν αρχικά με 53-48 στο 36', παρότι είχαν βρεθεί πίσω με 46-48 στο 34'. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να ξεμένουν από δυνάμεις και με το επιμέρους σκορ στα τελευταία λεπτά να φτάνει το 22-3, ο Ιπποκράτης κατάφερε να φτάσει στο τελικό 68-51. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ασημακόπουλος και Γκοράτσας με 21(2 εύστοχα τρίποντα) και 17 πόντους(3 εύστοχα τρίποντα) αντίστοιχα. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Παπουλίδης με 21 πόντους.

Στην Πετρούπολη, ο Άρης  κατάφερε να ξεπεράσει άνατε το εμπόδιο του Σπόρτιγκ, επικρατώντας με 68-50. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα, με τη λήξη της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει ήδη στο +18(25-7). Το σκορ στην ανάπαυλα διαμορφώθηκε στο 39-23, με τον Άρη να συνεχίζει να διατηρεί δηψήφιες διαφορές  και στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων στα τελευταία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε κακή μέρα, ειδικά στην επίθεση και κάπως έτσι δοαμορφώθηκε το τελικό 68-50. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χρονόπουλος με 23 πόντους, με τον Τσάμη να σημειώνει 12 από πλευράς Σπόρτιγκ.

Πολύ έυκολο απόγευμα είχε ο Άρης Νικαίας στην έδρα του απέναντι στον Έσπερο Λαμίας, τον οποίο συνέτριψε με 91-58. Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν οι Γεωργούτσος και Θεοδοσίου. Ο πρώτος σημείωσε εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος πέτυχε 29 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα. Για την ομάδα της Λαμίας που ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής, 14 πόντους σημείωσε ο Ρόκας.

Δραματικό ήταν το φινάλε στην αναμέτρηση του Τρίτωνα με το Μαρούσι, με τους φιλοξενούμενος να παίρνουν τελικά τη νίκη με 67-68. Το παιχνίδι ήταν κλειστό σε όλη του την διάρκεια, με το σκορ στην ανάπαυλα να βρίσκεται στο 31-35 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το Μαρούσι κατάφερε να διατηρήσει τα "ηνία" στο σκορ και μετά και την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου(44-50), με το παιχνίδι να κρίνεται ουσιαστικά στις λεπτομέρειες.  Με το σκορ στο 67-66 και 24" να απομένουν για το τέλος, ο Ξυδάς αστόχησε σε δύο βολές, όμως ο Ραλλάτος κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και στη συνέχεια το φάουλ που τον οδήγησε επίσης στη γραμμή των βολών. Διατηρώντας την ψυχραιμία του, ευστόχησε και στις δύο του προσπάθειες, διαμορφώνοντας το 67-68. Ο Τρίτωνας αστόχησε σε γρήγορη επίθεση, με τον Κανέλλη να σπαταλά τις δύο ελεύθερες βολές που κέρδισε στην συνέχεια για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι με μόλις 3" στη διάθεση τους δοκίμασαν ένα σουτ από το κέντρο του γηπέδου, το οποίο δεν βρήκε στόχο και κάπως έτσι  το σκορ παρέμεινε τελικά στο 67-68. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σουρλής με 20 πόντους, με τον Γκαβανόπουλο να σημειώνει 17 για τον Τρίτωνα. Οι φιλοξενούμενοι πάντως, παρά το θετικό αποτέλεσμα, εξέφρασαν κάποια παράπονα για την διαιτησία και το γεγονός πως στις δύο τελευταίες περιόδους ο Τρίτων βρέθηκε στη γραμμή των βολών μετά τα πρώτα τρία λεπτά.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ηλυσιακός στην Κρήτη, παιρνώντας με επιτυχία από την έδρα του Ηρόδοτου με τελικό σκορ 63-68. Τα "μωρά" του Δημήτρη Γιαννάκη μετατρέπονται σταδιακά σε "άνδρες", κάτι που είχαν την ευκαιριά να αποδείξουν με πειστικό τρόπο μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 20-15, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν αισθητά την άμυνα τους στη δεύτερη περίοδο και το σκορ στην ανάπαυλα να βρίσκεται στην ισοπαλία(27-27). Ο Ηρόδοτος κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, κλείνονας το τρίτο δεκάλεπτο στο +5(51-46). Οι παίκτες του Δημήτρη Γιαννάκη όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και επιδεικνύοντας προτοφανή συγκέντρωση και ωριμότητα συγκριτικά με το  νεαρό της ηλικίας τους, κατάφεραν να μετατρέψουν το 57-49 του 33' σε 61-66 στο 39', κλειδώνοντας έτσι το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 63-68, με τον Μαλτέζο να είναι ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Παναγιωτίδης σημείωσε 20 πόντους.

Τέλος, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Πρωτέας κατάφερε να περάσει χωρίς απώλεις και από το "κάστρο" της Θήβας, "λυγίζοντας" τον Κάδμο με τελικό σκορ 53-62. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά και έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, αποκτώντας μια διαφορά 7 πόντων από τα πρώτα κιόλας 4 λεπτά(4-11). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν σταδιακά το παιχνίδι και κάπως έτσι η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε το σκορ στο 20-23. Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη διατήρησε τα "ηνία" στο σκορ και στο δέυτερο δεκάλεπτο, με την ανάπαυλα του πρώτου μέρους ναβείσκει τον Πρωτέα στο +5(30-35). Η ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την διαφορά να έχει ανέβει στους 9(38-47), χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων και την αναποτελεσματικότηα των γηπεδούχουν στον επιθετικό τομέα. Στα τελευταία λεπτά ο Κάδμος προσπάθησε να επιστρέψει τον αγώνα, φτάνοντας σε απόσταση ενός καλαθιού(49-51). Οι παίκτες του Πρωτέα όμως κατάφεραν να διατηρήσουν την συγκέντρωση τους και να ξεκινήσουν το τελευταίο λεπτό του αγώνα από το+4(53-57). Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να δοκιμάσουν την τύχη τους από τη γραμμή του τριπόντου, χωρίς να μπορέσουν τελικά να βρουν τις απαραίτητες λύσεις και κάπως έτσι το σκορ έκλεισε τελικά στο 53-62. Πρώτος σκόρερ για τον Πρωτέα που πλεόν είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του Ομίλου ήταν ο Εμμανουηλίδης με 12 πόντους, ενώς Ζευκιλής και Πέρβι πρόσθεσαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Κάδμου, ο Γκρινιάρης σημείωσε 16 πόντους,  με τον Τσαπρούνη τον ακολουθεί με 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-21, 45-42, 68-51
Ιπποκράτης Κω (Κανενόπουλος): Δημητρίεβιτς, Κουκουράβας 10(2), Τσιλιγκίρης 1, Σκούφης 8(2), Μελεούνης, Ασημακόπουλος 21(2), Χαρίσης 11, Ψάλτου, Χρήστου, Γκοράτσας 17(3).
ΚΑΠ(Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος Χ. 5, Σκάνδαλος Γ., Βασιλόπουλος 8(2), Δρίβας 7(1), Γρύλλης 5(1), Παπουλίδης 21, Σκούταρης 5(1), Ψωμαδέρης.

Άρης Νικαίας - Έσπερος Λαμίας 91-58
Διαιτητές: Λουκαράκης, Μαυρατζάς
Άρης Ν.(Ζερβουλάκος): Γεωργούτσος 26 (20 ριμπ.), Φωστέρης 14 (2 τρ., 6 ασ., 5 κλ.), Αλσατζής 3 (1), Κουκουβάκης, Θεοδοσίου 29 (3), Στογιάνοβιτς, Γαλίτης, Κόλλιας 4, Πεταλάς 4, Ρεντίφης 10 (1), Τράμπαρης, Κωνσταντόπουλος 1.
Έσπερος Λ.(Σοφογιάννης): Ρόκας 14 (2), Γεωργιάδης 6 (2), Κούτκιας 9, Στογιάκοβιτς 2, Ξηρός 2, Σοχογιάννης 9, Φούντας 4, Ζαχαράκης 6 (2), Τσαπούρνας 6.

Άρης Π. - Σπόρτιγκ 68-50
Διαιτητές: Mαραμής, Γιακέιμη
Τα δεκάλεπτα: 25-7, 39-23, 54-41, 68-50.
Άρης Π.(Κακκαλιάς-Ρούπακας): Σολδάτος, Βεντουράκης, Ηλιόπουλος 13(3), Χρονόπουλος 23(2), Γραμμένος, Μπαζιώτης 7(1), Κώτσιας 2, Αρτεμάκης 2, Μπινιάρης, Παπαγεωργόπουλος 6, Μακρόπουλος 4, Βαντούρης 12(2).
Σπόρτιγκ(Κλήμης): Kαστανιώτης 9, Χατζηνικόλας 8(1), Τσάμης 12(1), Παπαπέτρος 3, Χαϊδεμένος 10, Κούτρης, Ενεζλής 2, Καραμπάτος, Αγγελής, Δόξας 6.

Πανναξιακός - Κύδων 68-55
Διαιτητές: Σοφιανόπουλος, Τσακαλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 26-28, 48-42, 68-55.
Πανναξιακός (Δαμιανίδης): Πολίτης 6 (2), Καρβούνης 11(3), Μαγιτόμπε, Μαγκιόρος, Καραγιάννης, Κυριακόπουλος 2, Μάκαρης 13, Ακτύπης 6, Χριστόδουλος 14, Μυλωνάς, Παγώνης 13 (3).
Κύδων(Σδάρκας): Βλαχάκης 4, Υφαντόπουλος, Αλεξίου 1, Παπαμαστοράκης, Ζανιδάκης, Τσαρουχάς 15 (3), Μπαγάκης, Κολαρετάκης 2, Γκιούλης, Αδοντάκης 10, Λιονάκης 16, Κοντογιάννης 6.

Τρίτων - Μαρούσι 67-68
Διαιτητές: Ραχιώτης , Ορφανός.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-35, 44-50, 67-68
Τρίτων (Μιχελάκος): Σμιρλής, Κορακίτης 13 (2), Κουρής 8 (2), Κουκουδιάς 4, Καλαντζής, Γκαβανόπουλος 17 (3), Ζακυνθινός 4 (1), Παπαργυρόπουλος 11, Πλουτέσκι 4 (1), Ανδρεόπουλος 6, Βερτούδος.
Μαρούσι(Κεραμιδάς): Ξύδας 14 (2), Στασινός, Πολυχρονόπουλος, Μπαλαμπάνης 9 (1), Ραλλάτος 14, Μπαλάφας 3 (1), Σκιαθίτης, Γεωργίου 6, Κανέλλης, Σουρλής 20 (2), Καπετάνιος 2 Παπαδημητρίου.

Κάδμος-Πρωτέας Β. 53-62
Διαιτητές: Μπανασάκης-Μαρίγλη
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 30-35, 38-47, 53-62
Κάδμος (Αναστασίου): Στεφάνου, Κουμπές 3(1), Χαράτσης 12(1), Παπαδάκης, Γιάννου, Τσαπρούνης 13, Μητρόπουλος 2, Τσιριμώκος, Γκρινιάρης 16(1), Δρακάκης, Πανταζής 7.
Πρωτέας Βούλας (Μανουσέλης): Μόρφης 2, Πεφάνης 7(1), Μουτσα, Χανιάς 4, Βαρδάβας 9, Ζευκιλής 11, Πέρβι 10(2), Εμμανουηλίδης 12, Κονδύλης, Λάτσης, Αθηνιώτης 2, Παπαδης 5(1).

Ηρόδοτος - Ηλυσιακός 63-68
Διαιτητές:Δημόπουλος-Ντάνος
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 27-27, 51-46, 63-68
Ηρόδοτος(Καρκανάκης Σ.): Χριστοδουλάκης, Δρόσος, Μαϊστρέλης 9 (3), Βερτούδος 3, Παναγιωτίδης 20 (1), Καρλάφτης 5 (1), Μίχος 12, Ζερβουδάκης 2, Σταθάκης 2, Μητρόπαπας 2, Πυργιώτης 2,Χαρωνίτης 6 (1).
Ηλυσιακός(Γιαννάκης): Παντελάκης 4, Αρχος 4, Κανελλόπουλος 5, Γκολιάς 3(1), Χούμας 15(1), Λιγνός, Μαλτέζος 16, Παπαφωτίου, Πελίγκος 7, Κατσούλης, Θώδος 8, Ολύμπιος 6 (1).