Άρης- Προμηθέας Πατρών 94-83 :«Φόρεσε» το παρελθόν του και «έντυσε» το παρόν του!

Ένα αξιομνημόνευτο παιχνίδι έλαβε χώρα στη Θεσσαλονίκη, με τον τοπικό Άρη να επικρατεί του Προμηθέα, σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από τα πολλά λάθη, τα σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και την κλάση του Decosey!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

1η περίοδος:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άρη να έχει την τάση να χτυπήσει την επιλογή του coach Γιατρά να παίξει small ball, έχοντας τον Αγραβάνη στο 5, και με κύριο δράστη τον Milosevic, που πέτυχε 8 πόντους από το ζωγραφιστό και τις βολές και μάζεψε 4 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, έφθειρε τους Πατρινούς, και σταδιακά πήρε το προβάδισμα (12-11). Το παιχνίδι ήταν άσχημο ποιοτικά (5 λάθη ο Άρης, 7 ο Προμηθέας), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο physical και τρομεροί στην άμυνα, όπου έπαιξαν με παγίδες και αυτοθυσία από την αρχή (6 πόντοι από transition).

Το μεγάλο τρίποντο του Shuler έστειλε τη διαφορά στους 7 (18-11), μόνο και μόνο για να αναγκάσει τον Miller να σκοράρει 5 σερί πόντους και να ρίξει τη διαφορά στους 5 (21-16), μετά από 8,5 λεπτά αγώνα. Ακολούθησε, και συνεχίστηκε, ένα σερί 6 συνεχόμενων πόντων από τους Φλιώνη και Little, που ανέβασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της έως τότε (+11, 27-16).

Το τραγικό λάθος του Προμηθέα με μόλις 3.5 περίπου δευτ. να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου, έδωσε την ευκαιρία να πετάξει τη μπάλα και να σκοράρει με buzzer beater, για να διαμορφώσει το σκορ στο 29-17!

2η περίοδος:

Η 2η περίοδος ξεκίνησε πολύ διαφορετικά σχετικά με την περασμένη, αφού οι Πατρινοί ήταν τώρα αυτοί που ήλεγχαν την κατάσταση. Προσπάθησαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο (2 λάθη ο Άρης, 5 χαμένα σουτ) και εκμεταλλευόμενος και την κατά περιπτώσεις full court press του, έτρεξε ένα σερί της τάξης του 9-0, και έριξε τη διαφορά στους 3 (29-25). Σε αυτό το διάστημα, ο μίνι MVP του Προμηθέα ήταν ο Agbelese, που έδωσε πνοή από τον πάγκο, και πρόλαβε να μοιράσει και 3 τελικές πάσες, αλλά και 2 τάπες.

Ακολούθησε ένα προσωπικό σερί 5 αναπάντητων πόντων από τον Little (1 goal foul και 1 σουτ στο πρόσωπο του Agbelese), αλλά η ομάδα του Μάκη Γιατρά απάντησε εκ νέου με 2 back to back τρίποντα, τα πρώτα της στην περίοδο, και 3 στα 9 συνολικά (34-33). Λίγο αργότερα, ήρθε και το πρώτο προβάδισμα του Προμηθέα, με το lay up του Garrett να ολοκληρώνει ένα σερί της τάξης του 20-7, το οποίο και ανέτρεψε την άσχημη για την αχαϊκή ομάδα έκβαση της πρώτης περιόδου (35-36).

Αυτή η ανατροπή φαίνεται πως σκληραγώγησε τους γηπεδούχους, που έντειναν την αμυντική τους προσήλωση και γινόμενοι και πάλι physical πήγαν πολύ στην επαφή και τα drive, σκοράροντας 4 πόντους από βολές και 4 από drive σε αυτό το χρονικό διάστημα (43-40). Ακόμα ένα buzzer beater από τον Άρη, αυτή τη φορά από τον Decosey, έκλεισε το ημίχρονο στο +6 για τους «κίτρινους» (46-42).

Γενικότερα, το πρώτο ημίχρονο είχε υψηλό σκορ, παρότι η ποιότητα του αγώνα δεν ήταν καλή (19 λάθη/ 23 φάουλ/ 8 ασίστ). Οι διαιτητές επέτρεψαν το εν γένει σκληρό playstyle των ομάδων, ένα playstyle που επέφερε και 10 κλεψίματα (5 εκατέρωθεν) αλλά και 18 πόντοι από αντεπίθεση (10 και 8 αντίστοιχα). Ενίοτε, υπήρξε και καλή κυκλοφορία της μπάλας, κυρίως λόγω των παγίδων που εφαρμόστηκαν, αλλά χάθηκαν πάρα πολλά τρίποντα (5/14 και 3/13), τα περισσότερα εξ αυτών ήταν ελεύθερα. Ατομικά, ο κορυφαίος παίκτης του ημιχρόνου ήταν ο Agbelese του Προμηθέα, που γέμισε τη στατιστική του υπηρεσία (4 πόντοι/7 ριμπάουντ/2 ασίστ/ 1 κλέψιμο/ 3 τάπες/ +8), ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Milosevic με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και +7. Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός ήταν πως σκόραραν και οι 10 παίκτες των φιλοξενούμενων!

3η περίοδος:

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ επιθετικά το δεύτερο μέρος και είχε τη διάθεση και να πάει στο ζωγραφιστό (6 βολές, 1 κάρφωμα), αλλά και να παίξει στα όρια του φάουλ αμυντικά (5 φάουλ σε 3 αγωνιστικά λεπτά). Παρ' όλα αυτά, επέστρεψε στις έξυπνες αμυντικές λειτουργείες της 1ης περιόδου, πίεσε σε όλο το γήπεδο τους χειριστές του Προμηθέα, και γενικά προηγήθηκε γρήγορα με 7 (54-47), αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενος να κολλήσουν στις ορέξεις του. Από την άλλη μεριά, οι Πατρινοί, που αγωνίστηκαν στα πρώτα 6 λεπτά της περιόδου με 2 5αρια (Faye/Agbelese), μόχθησαν να ταϊσουν τον Agbelese και να περάσουν εν γένει τη μπάλα στο low post, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ωστόσο, τα πολλά λάθη του Άρη (3) τους έδωσαν το δικαίωμα να πλησιάζουν σταθερά μέχρι και τους 5 (58-53 στο 26'). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως, είχε ξεκάθαρα το μομέντουμ της αναμέτρησης (ανάγκασε τον Προμηθέα σε 5 λάθη και 14% εντός πεδιάς μέχρι και το 27'), και έφτασε άκοπα στο +9 με το βροντερό κάρφωμα του Κουζέλογλου (62-53). Ο Προμηθέας προσπάθησε να βρει ξανά ζωντάνια, και με ένα σερί της τάξης του 9-2, μείωσε γρήγορα στους 3 δις, εκμεταλλευόμενος την άγρια ομορφιά του ματς (9 κλεψίματα και εκρηκτικός από κάθε άποψη ρυθμός) (65-62 και 67-64).

Ο συγκλονιστικός Κουζένογλου, που συμμετείχε σε 9 σερί πόντους (7 δικοί του), βοήθησε όμως, τον Άρη να κλείσει την περίοδο στο +4 (72-68). Στο 26-26 έληξε η 3η περίοδος, παρόλο που οι ομάδες έκαναν 9 λάθη και σούταραν με 51% συνολικά από το παρκέ (40% ο Προμηθέας, που ανέβηκε στο 60% περίπου από το 25' και μετά).

4η περίοδος:

Βιαστικές επιθέσεις και αποφάσεις στιγμάτησαν της απαρχές του τελευταίου δεκαλέπτου (5 λάθη/ 5 χαμένα σουτ συνολικά σε 3 λεπτά), αλλά ο Προμηθέας μείωσε γρήγορα στους 2 (74-72), εκμεταλλευόμενος την απροσεξία των γηπεδούχων, ενώ λίγο αργότερα μείωσε και στον πόντο (76-75) μετά από goal foul του Χριστοδούλου! Ο αγώνας ήταν πολύ ένθερμος (7 φάουλ σε 4 λεπτά), κάτι που θρυμμάτισε τις όποιες όμορφες αποχρώσεις του, με τα εκατέρωθεν λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο (6-2).

Από το 35', ο Άρης έτρεξε ένα 9-2 σερί με 2 post καλάθια από τον Κουζένογλου και τον Decosey, ένα jump shot του Αμερικάνου και ένα τρίποντο του Σταμάτη (85-78), αναγκάζοντας τον Προμηθέα να καλέσει ακόμα ένα time out, και γινόμενοι το ακλόνητο φαβορί της αναμέτρησης!

Λίγο αργότερα, ο Decosey σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά για 3 και «σκότωσε» τους φιλοξενούμενους, αφού εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 (88-78). Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε το παραμικρό, με τον Άρη μάλιστα, να διευρύνει τη διαφορά του και να επικρατεί στο τέλος με 94-83.

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ:

-Ο Άρης έχει κερδίσει κάθε πιθανή αναμέτρηση με τον Προμηθέα στη Θεσσαλονίκη (4-0). Πέρυσι, δεν είχε διεξαχθεί ο αγώνας λόγω της πανδημίας.

-Έσπασε σήμερα το σερί 3 νικών σε 4 παιχνίδια του Προμηθέα επί του Άρη (συνολική διαφορά: +46)

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83