Προμηθέας - Περιστέρι 82-74: Πατρινός θρίαμβος με σφραγίδα Miller

Ο Προμηθέας κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, καθώς επικράτησε του Περιστερίου με 82-74 στον τελικό του Super Cup. Ο Ian Miller έκανε τη διαφορά, ο Danny Agbelese αναδείχθηκε MVP.

Ο Προμηθέας απέκτησε τον Ian Miller για να κάνει τη διαφορά. Για αρχή, του... χάρισε το Super Cup! Στον αγώνα που έκρινε τον πρώτο εγχώριο τίτλο της σεζόν 2020-21, ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 9 πόντους στα τελευταία 3 λεπτά και οδήγησε τον Προμηθέα στη νίκη επί του Περιστερίου με 82-74 στον τελικό του Super Cup.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος στην ιστορία της πατρινής ομάδας, η οποία κράτησε το προβάδισμα μόλις για 42 δευτερόλεπτα στο πρώτο ημίχρονο και για 2’55’’ συνολικά, μέχρι ο Miller να αναλάβει δράση με 3’01’’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Η ραψωδία του Αμερικανού γκαρντ διήρκεσε συνολικά 2 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα. Και έκρινε ΟΛΟ το παιχνίδι.

Με το σκορ 70-72 στο 37’, ο Miller κέρδισε αρχικά φάουλ και έβαλε δύο βολές. Στη συνέχεια έδωσε πάλι το προβάδισμα στον Προμηθέα με λέι-απ (74-72_. Στο 1’43’’ πριν από το τέλος, κι ενώ μεσολάβησαν δύο βολές του Gray, ο Αμερικανός σκόραρε πάλι με λέι-απ, κάνοντας το σκορ 76-74. Και με 1’09’’ να απομένουν, ουσιαστικά έριξε τους τίτλους τέλος στο παιχνίδι με τρίποντο (79-74). Έπειτα από αυτό το επιμέρους 9-2 του Miller, δεν υπήρξε ποτέ αντίδραση από το Περιστέρι. Δεν υπήρξε επιστροφή.

Ο Miller τελείωσε το ματς με 17 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα. Ο Danny Agbelese ήταν εντυπωσιακός επί 40 λεπτά με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 τάπες και αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Ο Diante Garrett (15 πόντοι) ήταν επίσης πολύ καλός, σημειώνοντας 9 από τους 15 πόντους του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, οι Gaddy (14 πόντοι), Petteway (13 πόντοι) και Gray (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Περιστερίου, το οποίο είχε διαρκώς το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό μέχρι το 33’, έχτισε σε δύο περιπτώσεις διαφορές 8-9 πόντων (24-33 στο 13’, 57-65 στο 30’), ωστόσο δεν μπόρεσε ποτέ να ξεφύγει περισσότερο. Οι Πατρινοί δεν το άφησαν.

Στο 33’ η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε μόλις για 2η φορά στο παιχνίδι με το τρίποντο του Γιαννόπουλου (67-65) και στα επόμενα πέντε λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Μέχρι το ξέσπασμα του Miller να κρίνει όλο το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Agbelese 16 (6/12 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Λούντζης 9 (2), James 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1), Garrett 15 (3), Χριστοδούλου 2, Floyd 4, Γιαννόπουλος 7 (1), Miller 17 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Arledge 7, Gaddy 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σκορδίλης 5, Petteway 13 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 2 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 2, Αθηναίου 2, Καράμπελας 7 (1), Βασιλόπουλος, Jones 9 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Gray 13 (1/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/5 βολές).