Trace N Chase (top)

Β' ΕΣΚΑ (6η αγωνιστική): Απομακρύνονται οι πρωτοπόροι

Διατήρησαν το αήττητο Πανελλήνιος, Ολυμπιάδα Πετρούπολης, Θρακομακεδόνες, Χολαργός και Άμιλλα - Μεγάλη μάχη στον 3ο όμιλο.
Β' ΕΣΚΑ (6η αγωνιστική): Απομακρύνονται οι πρωτοπόροι

Ο Πανελλήνιος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στις Κουκουβάουνες, έφτασε στην επιβλητική νίκη με 88-57 και παρέμεινε αήττητος στον 3ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ. Οι “ολυμπιονίκες” ξεπέρασαν το κακό ξεκίνημα, έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με σερί 12-0 και προβάδισμα 11 πόντων (21-10), ωστόσο το ματς το “καθάρισαν” στο 2ο ημίχρονο, όταν έκαναν ένα νέο ξέσπασμα (16-0) και ξέφυγαν ακόμα και με 33 πόντους διαφορά στην 4η περίοδο.

Αήττητη παρέμεινε και η Ολυμπιάδα Πετρούπολης, καθώς ξέφυγε από την 1η περίοδο με διαφορά 11 πόντων, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και νίκησε τα Γλυκά Νερά 72-63, βασιζόμενη στην ευστοχία της από μακρινή απόσταση (10 τρίποντα). Στην κορυφή του 3ου ομίλου, βέβαια, παραμένουν οι Θρακομακεδόνες, οι οποίοι πέρασαν χωρίς προβλήματα και από τον Παπάγο, όπου κατέβαλαν εύκολα την Ολυμπιάδα με 80-68. Τέλος, οι Αχαρνής σημείωσαν την πρώτη τους νίκη, εκτός έδρας μάλιστα, επί του Ζευς Ερυθρού με 49-39.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: 5/5 ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ, ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ Η ΑΜΙΛΛΑ

Οι έδρες κυριάρχησαν στα παιχνίδια της αγωνιστικής στο 2ο όμιλο. Μία από τις πέντε γηπεδούχους ήταν φυσικά και η πρωτοπόρος Άμιλλα Περιστερίου, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στον πολύ εύστοχο Μελά Άγιο Ελευθέριο (είχε 12/31 τρίποντα), αλλά πήρε τη νίκη με 79-74 χάρις σε ένα σερί 13-0 στην 4η περίοδο. Σημαντική νίκη επί της Δόξας Βύρωνα πέτυχε το Οίον, πιο δύσκολα πάντως απ’ ότι δείχνει το τελικό 71-59, αφού η ομάδα του Αγίου Στεφάνου χρειάστηκε ένα σερί 10-0 στο 4ο δεκάλεπτο, για να αποσπαστεί στο σκορ.

Από εκεί και πέρα, ο Βριλησσιάκος ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και νίκησε την Παλατιανή 62-58, παρότι έβλεπε την πλάτη της αντιπάλου του για σχεδόν 35 λεπτά, ενώ ο Θεμιστοκλής ξέφυγε με 24 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο και νίκησε εύκολα τη Λυκόβρυση 70-53. Τέλος, την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Καρέας επί της Υπεροχής Εξαρχείων με 63-59, έχοντας μάλιστα σταθερά το προβάδισμα μετά την 1η περίοδο, ακόμα και με 14 πόντους διαφορά.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΟΡΘΙΟΙ Ο ΤΥΦΩΝΑ ΚΑΙ Η ΤΟΥΦΑ ΤΩΝ 16 ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ!

Ο Χολαργός διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου μετά την άνετη εντός έδρας νίκη επί της Άνοιξης με 86-65. Στο κλειστό του Ηρακλείου ο Τυφώνας πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 16 πόντων (31-15 στο 10’), βρέθηκε πίσω στο σκορ στην 4η περίοδο, αλλά βρήκε τον τρόπο να καταβάλει τον Κούρο με 63-59.

Συναρπαστικός αγώνας έγινε και στην Ηλιούπολη, όπου η Τούφα είχε 16/29 τρίποντα και προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο, εντούτοις χρειάστηκε παράταση για να καταβάλει τον Χαραυγιακό με 95-85. Οι έδρες... έπεσαν και στα άλλα δύο ματς της ημέρας, αφού η Νέα Μάκρη νίκησε τον Προμηθέα 71-61 και ο Άρης Πετρούπολης το Λαγονήσι 63-56.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΑ

Χολαργός - Άνοιξη 86-65
Προμηθέας - Νέα Μάκρη 61-71
Τυφώνας - Κούρος 63-59
Χαραυγιακός - Τούφα 85-95 (παρ.)
Λαγονήσι - Άρης Πετρούπολης 56-63

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Χολαργός 5-0 (+149) 10
---------------------------------------
2. Τούφα 3-2 (+8) 8
---------------------------------------
3. Νέα Μάκρη 3-2 (+1) 8
4. Τυφώνας 3-2 (-9) 8
5. Άρης Πετρούπολης 3-2 (-19) 8
6. Χαραυγιακός 2-3 (+10) 7
7. Κούρος 3-2 (+32) 6
---------------------------------------
8. Άνοιξη 1-4 (-34) 6
---------------------------------------
9. Προμηθέας 1-3 (-81) 5
10. Λαγονήσι 0-4 (-57) 4

* Ο Κούρος άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7Η, 2/12)

Άρης Πετρούπολης - Προμηθέας
Τούφα - Λαγονήσι
Νέα Μάκρη - Χολαργός 
Κούρος - Χαραυγιακός
Άνοιξη - Τυφώνας

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Βριλησσιακός - Παλατιανή 62-58
Θεμιστοκλής - Λυκόβρυση 70-53
Άμιλλα - Μελάς Άγιος Ελευθέριος 79-74
Καρέας - Υπεροχή Εξαρχείων 63-59
Οίον Αγίου Στεφάνου - Δόξα Βύρωνα 71-59

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Άμιλλα 5-0 (+29) 10
------------------------------------------
2. Δόξα Βύρωνα 3-2 (+22) 8
------------------------------------------
3. Βριλησσιακός 3-2 (+4) 8
4. Οίον Αγίου Στεφάνου 3-1 (+24) 7
5. Λυκόβρυση 2-3 (+18) 7
6. Παλατιανή 2-3 (-18) 7
7. Υπεροχή Εξαρχείων 3-2 (+20) 6
---------------------------------------------------
8. Θεμιστοκλής 2-2 (+20) 6
---------------------------------------------------
9. Καρέας 1-4 (-39) 6
10. Μελάς Άγιος Ελευθέριος 0-5 (-80) 5

* Η Υπεροχή Εξαρχείων άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7Η, 2/12)

Μελάς Άγιος Ελευθέριος - Βριλησσιακός
Παλατιανή - Οίον Αγίου Στεφάνου
Δόξα Βύρωνα - Καρέας
Υπεροχή Εξαρχείων - Θεμιστοκλής 
Λυκόβρυση - Άμιλλα

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ολυμπιάδα Πετρούπολης - Γλυκά Νερά 72-63
Πανελλήνιος - Κουκουβάουνες 88-57
Ολυμπιάδα Παπάγου - Θρακομακεδόνες 48-60
Ζεύς Ερυθρού - Αχαρνής 39-49

Ρεπό: ΟΦΗ Ηρακλείου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Θρακομακεδόνες 5-0 (+32) 10
-----------------------------------
2. Πανελλήνιος 4-0 (+95) 8
------------------------------------
3. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 4-0 (+25) 8
4. Γλυκά Νερά 2-2 (+4) 6
5. Κουκουβάουνες 1-4 (-38) 6
6. Αχαρνής 1-3 (-28) 5
7. Ολυμπιάδα Παπάγου 1-3 (-29) 5
----------------------------------------
8. Ζεύς Ερυθρού 1-3 (-44) 5
----------------------------------------
9. ΟΦΗ Ηρακλείου 0-4 (-17) 4

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7Η, 2/12)

ΟΦΗ Ηρακλείου - Ζεύς Ερυθρού
Αχαρνής - Ολυμπιάδα Παπάγου
Θρακομακεδόνες - Ολυμπιάδα Πετρούπολης
Γλυκά Νερά - Πανελλήνιος

Ρεπό: Κουκουβάουνες

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Πανελλήνιος - Κουκουνάουνες 88-57
Δεκάλεπτα: 21-10, 39-31, 69-44, 88-57
Πανελλήνιος (Λημναίος-Καπετανάκης): Ντιβάιν 7 (1), Καπινιάρης 7 (1), Κούρτης 11 (3), Ζαχάρος 3 (1), Λέκκας 2, Παπανίκος 20 (5), Τσακαλάκης 10, Αρμπελιάς 2, Αθανασόπουλος, Κατιάκος 21, Κορρές 2.

* Στην Α’ ΕΣΚΑ προβιβάζονται απευθείας οι πρωταθλήτριες ομάδες κάθε ομίλου. Επιπλέον, θα προβιβαστεί άλλη μία ομάδα, η οποία θα προκύψει από τα playoffs. Σε αυτά θα συμμετάσχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η θέση σε κάθε όμιλο.
* Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται απευθείας οι τελευταίες δύο ομάδες από τον 1ο και το 2ο όμιλο και η τελευταία από τον 3ο. Επίσης, θα υποβιβαστούν άλλες δύο ομάδες μέσω των playouts, στα οποία θα συμμετάσχουν αυτές που θα καταλάβουν την 8η θέση σε κάθε όμιλο.

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο