Trace N Chase (top)

Β' ΕΣΚΑΝΑ (6η αγωνιστική): Έσπασε το αήττητο της Γλυφάδας ο Πήγασος Κορυδαλλού

O Πήγασος κατέβαλε τη Γλυφάδα με 71-70 στην παράταση, στο μεγάλο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στη Β' ΕΣΚΑΝΑ - Έκπληξη από την Αιξωνή, που έκοψε τη φόρα του Αλίμου.
Β' ΕΣΚΑΝΑ (6η αγωνιστική): Έσπασε το αήττητο της Γλυφάδας ο Πήγασος Κορυδαλλού

Αήττητο ήταν και… πάει για τη Γλυφάδα. Ο Πήγασος Κορυδαλλού την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της με 71-70 στην παράταση, στο μεγάλο ματς της 6ης αγωνιστικής στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ.

Το ντέρμπι της βραδιάς επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, καθώς ήταν ιδιαίτερα “κλειστό”, αν και η Γλυφάδα κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά 13 πόντων στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Πήγασος έβλεπε σταθερά μέχρι το τέλος του κανονικού αγώνα την πλάτη των φιλοξενούμενων, κατόρθωσε όμως να τον στείλει στην παράταση και εκεί να πάρει τα ηνία, φτάνοντας στην 3η σερί νίκη.

Η έκπληξη της βραδιάς έγινε στη Γλυφάδα, όπου η Αιξωνή έκοψε τη φόρα του Αλίμου, τον νίκησε 53-39 και τον έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας. Εκεί όπου εξακολουθεί να βρίσκεται η ΑΕ Ρέντη μετά τη νέα νίκη επί της Προοδευτικής με 63-54

Την πρώτη της νίκη και με εντυπωσιακό τρόπο σημείωσε η Βάρη, που ευστόχησε σε 15 τρίποντα, προηγήθηκε ακόμα και με 42 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο και συνέτριψε εκτός έδρας τον Πειραϊκό 91-68!

Στα υπόλοιπα ματς η Ενωση Αρμενίων Αθλητών δέχτηκε μόνο τέσσερις πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε της Τερψιθέας με 68-48, ενώ ο Απόλλωνας Πειραιά-Μοσχάτου νίκησε δύσκολα εκτός έδρας τον Παννεαπολικό 77-72.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ένωση Αρμενίων - Τερψιθέα 68-48
Παννεαπολικός - Απόλλωνας Πειραιά-Μοσχάτου 72-77
Αιξωνή - Άλιμος 53-39
ΑΕ Ρέντη - Προοδευτική 63-54
Πήγασος Κορυδαλλού - Γλυφάδα 71-70 (παρ.)
Πειραϊκός - Βάρη 68-91

Ρεπό: Φιλία Περάματος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Πήγασος Κορυδαλλού 5-1 (+61) 11
2. ΑΕ Ρέντη 5-1 (+38) 11
3. Άλιμος 4-2 (-3) 10
------------------------------------------------
4. Γλυφάδα 4-1 (+75) 9
5. Απόλλωνας Πειραιά-Μοσχάτου 3-3 (+19) 9
6. Ένωση Αρμενίων 3-3 (+18) 9
7. Τερψιθέα 3-2 (-21) 8
8. Αιξωνή 2-4 (-30) 8
9. Φιλία Περάματος 2-3 (-32) 7
10. Προοδευτική 2-3 (-39) 7
------------------------------------------------
11. Παννεαπολικός 1-5 (-29) 7
12. Βάρη 1-4 (+4) 6
13. Πειραϊκός 1-4 (-59) 6

* Στην Α’ ΕΣΚΑΝΑ προβιβάζονται οι πρώτες τρεις ομάδες της βαθμολογίας.
* Στη Γ’ ΕΣΚΑΝΑ υποβιβάζονται οι τελευταίες τρεις, εφόσον όμως πέσει μόνο μία ομάδα της Ένωσης από τη Γ’ Εθνική. Για κάθε επιπλέον ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ που θα πέσει από τη Γ’ Εθνική, θα υποβιβαστεί και ο αντίστοιχος αριθμός στη Γ’ ΕΣΚΑΝΑ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7Η, 2/12)

Γλυφάδα - ΑΕ Ρέντη
Προοδευτική - Αιξωνή
Άλιμος - Παννεαπολικός
Απόλλωνας Πειραιά-Μοσχάτου - Ένωση Αρμενίων
Βάρη - Φιλία Περάματος
Τερψιθέα - Πειραϊκός

Ρεπό: Πήγασος Κορυδαλλού

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Πήγασος Κορυδαλλού - Γλυφάδα 71-70 (παρ.)
Διαιτητές: Αυγερινός, Αντωνέλλου, Παπαχρυσανθακόπουλος
Δεκάλεπτα: 14-13, 26-34, 45-48, 62-62 (κ.α.), 71-70
Πήγασος Κορυδαλλού (Τσίμπας-Κουκιάς): Σωτηρόπουλος 6 (2), Τσεμπελής, Παπαγιανακόπουλος 9, Τσαπρούνης 10, Στουραΐτης 11 (2), Δογρανλής 12 (1), Κωνσταντόπουλος 18 (1), Σκουλούδης, Ιορδανίδης 5 (1), Αζαριάδης.
Γλυφάδα (Καψιμάλης-Στεφανίδης): Τάγκαλος, Γιοβάς, Λούκος 10 (1), Τσακιρίδης 8 (2), Μαραγκόπουλος 25 (2), Θεοχάρης 7 (1), Χάλαρης 8 (1), Ραυτόπουλος, Παπαδεράκης 2, Βουρδέλης 3, Μυλωνάκης 7.

Αιξωνή - Άλιμος 53-39
Διαιτητές: Τζιμινίδης, Τσάφος, Μιχαλοπούλου
Δεκάλεπτα: 13-8, 19-22, 37-35, 53-39
Αιξωνή (Γκονουλλού-Κλάδης): Κλάδης, Βεντούρης, Γεωργάκης 6 (1), Νικολάκης 8 (2), Μαρκόπουλος 8, Κάππος 12, Ιωαννίδης, Γιαννόπουλος, Μηνάς 16 (3), Βλαβιανός, Βουρτσάνης, Δελής 3 (1).
Άλιμος (Τερκεσίδης-Τριανταφύλλης): Παπουτσής 5 (1), Κρανιάς, Παναγόπουλος, Παππάς, Πολύζος 7, Αγγελόπουλος, Μπακλαβάς 8 (2), Κουτσιαύτης Α. 7, Παπαδημητράκης 12, Κουτσιαύτης Σ., Καρανικόλας.

Πειραϊκός - Βάρη 68-91
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Στραγαλινός
Δεκάλεπτα: 16-20, 28-52, 38-79, 68-91
Πειραϊκός (Σολωμός): Κωνσταντινάκος 14, Γαλετάκης, Γαβρίλης 20 (2), Σαραντίδης 2, Κραββαρίτης 9, Μπουρσούκης 8 (1), Μωραΐτης 3.
Βάρη (Μεϊμάρογλου-Ριζούλης): Βαρδάλος, Παπαματθαίου 8, Παπαθέος 12, Αγαλιώτης, Τσολάκης 2, Υφαντόπουλος 23 (6), Μακρυγιάννης, Κατσιοούλης 17 (5), Χασάπης 22 (3), Πρωτόπαπας 2, Δρίτσας 2, Λεπενιώτης 6 (2).

ΑΕ Ρέντη - Προοδευτική 63-54
Διαιτητές: Χρόνης, Ερμιδης, Βαίτσης.
Δεκάλεπτα: 10-11, 24-29, 48-41, 63-54
ΑΕ Ρέντη (Αντωνουσάκης): Αναστόπουλος 1, Μπακάλης 3, Ρενιέρης 9 (1), Δαλμυράς 19 (2), Γεράνιος 2, Σαγρής 19 (1), Σαρικάκης, Αντιπάτης 6 (2), Καζάζης Α. 2, Ορφανίδης, Σταθόπουλος 2, Κουμουσίδης.
Προοδευτική (Κλιγκόπουλος-Γεωργάκης): Κατσούρης, Λύτρας, Καρελάς 11 (2), Τζιώτης 7 (1), Κοθράς 12, Μοδάκης 11 (1), Γιαννακόπουλος 5, Καρράς 4, Μαρίνης 1, Μπαλάν, Μπότσος, Στεφανής 3.

Παννεαπολικός - Απόλλωνας Πειραιά-Μοσχάτου 72-77
Διαιτητές: Γεωργόπουλος, Μπερέτσος, Σκάρας
Δεκάλεπτα: 19-21, 33-35, 52-55, 72-77
Παννεαπολικός (Κανδύλης-Τιτάκης): Τριαντάφυλλου, Τσιριγώτης 7, Παγίδας 20, Μαυροειδάκος, Φουντής 10, Μπγιάλας, Μισαηλίδης 14, Νέζης, Πρινέας 4, Παναγόπουλος 17.
Απόλλωνας Πειραιά-Μοσχάτου (Λαμπαδάριος, Ευσταθίου): Συριανός 14, Ευσταθίου 5, Κικής 6, Δεβεζόγλου 10, Πιστιόλης 10, Ντάσκας 2, Οθείτης 8, Κατσαβέλας 3, Σχορτσιανίτης 19.

Ένωση Αρμενίων - Τερψιθέα 68-48
Διαιτητές: Κηπώσης, Πηλοΐδης, Αρφαρά
Δεκάλεπτα: 17-13, 33-26, 49-30, 68-48
Ένωση Αρμενίων (Ευαγγελίδης-Παππάς): Μανιατόπουλος 14, Τσαλαπατάνης 3 (1), Κάβουρας 4, Αλλά 7, Γεωργιάδης 14 (2), Βούλγαρης 7, Φουρτούνας, Κολοκούρης, Πελέκης 3, Σωτηρόπουλος, Κουκουλάς 16 (4), Γιαμπουράνης.
Τερψιθέα (Βλουτής-Παππάς): Τσαγκαρούλης 1, Παπαδόπουλος, Ροντογιάννης Σ., Μαντάς 8, Αποστολάκης 1, Γεωργόπουλος 6 (2), Παπαγιαννόπουλος, Αλέξιας 10, Σκουμής 5 (1), Δασύρας 4, Ευαγγέλου 13 (2), Πουλακίδας.

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο