Trace N Chase (top)

Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ: Η Δραπετσώνα απέκλεισε τον Πανιώνιο!

Μπαμ ηκούσθη στον αέρα με το καλημέρα της 3ης φάσης στο Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ!
Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ: Η Δραπετσώνα απέκλεισε τον Πανιώνιο!

Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε η 3η φάση στο Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ. Η Δραπετσώνα, ομάδα της Α’ ΕΣΚΑΝΑ, νίκησε τον Πανιώνιο 78-67 και πήρε την πρόκριση για την 4η φάση και τους “16” της διοργάνωσης.

Ο ΔΑΣ έφτασε μάλιστα και εύκολα στη νίκη, καθώς κέρδισε το 2ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-10, δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο “ιστορικός”, βέβαια, παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Αλέξης Κυρίτσης, Στέλιος Σκουλούδης, Αλέξανδρος Μήτσιαλος και Νίκος Μίχαλος, παίκτες που θα αποτελέσουν βασικά “όπλα” για τον Γιώργο Μπιτζάνη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Μπερέτσος 

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-30, 64-54, 78-67

Δραπετσώνα (Καλλιπολίτης): Χατζηκίδης 15 (1), Τσελέκος, Αγαλόπουλος, Κυριαζίδης 7 (1), Καραγιαννίδης 22 (2), Τριανταφυλλίδης 10, Μαραγκός 6, Σίμος 11 (2), Ραλλάκης, Πεζιρκιανίδης, Αρμανίδης 5 (1), Λιαδής 2.

Πανιώνιος (Μπιτζάνης): Αλεξίου, Βαλιώτης 20 (3), Σκαρμούτσος, Μπελίτσης 14 (1), Κολσούζογλου 6 (1), Λαζάρης, Δημόπουλος, Κανελλόπουλος Γ. 16 (3), Κανελλόπουλος Ν., Αμπατζής, Τρύφωνας 2, Ρουμελιώτης 9.

Η φάση των “32” περιλαμβάνει πολλά ντέρμπι μεταξύ ομάδων της Β’ και της Γ’ Εθνικής, οι οποίες ρίχνονται κι αυτές στη μάχη αυτή την εβδομάδα. Τα σπουδαιότερα παιχνίδια που έπονται είναι το Έσπερος - Εθνικός (8/10, 19:00), το Μανδραϊκός - Κρόνος Αγίου Δημητρίου (9/10, 17:30) και φυσικά το Ίκαρος Καλλιθέας - Πρωτέας Βούλας (10/10, 17:30).

Το αναλυτικό πρόγραμμα της 3ης φάσης (“32”)

Δραπετσώνα - Πανιώνιος 78-67
Προοδευτική- Ερμής Αργυρούπολης (7/10, 21:30)
Τράχωνες/Δίας Αλίμου - Ίκαρος Νέας Σμύρνης (7/10, 22:00)
Έσπερος - Εθνικός (8/10, 19:00)
ΑΟΝΑ - Πανελευσινιακός (8/10, 21:30)
Ένωση Νέας Περάμου- Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας (8/10, 21:30)
Ένωση Αμφυάλης - Ελευθερία Μοσχάτου (8/10, 22:00)
Βουλιαγμένη - Ένωση Αρμενίων Αθλητών (8/10, 22:00)
Λέων Μοσχάτου - ΝΕ Μεγαρίδας (8/10, 22:00)
Μανδραϊκός - Κρόνος Αγίου Δημητρίου (9/10, 17:30)
Ίκαρος Καλλιθέας - Πρωτέας Βούλας (10/10, 17:30)
Κεραυνός Βάρης - Αρης Νίκαιας (11/10, 20:30)
ΑΕ Καλλιθέας - Ερμής Περάματος (13/10, 20:15)
Ταταύλα - Πέρα (13/10, 20:45)
Φοίνικας Πειραιά - Πορφύρας (14/10, 18:30)
Δάφνη Αγίου Δημητρίου - Παλαιό Φάληρο (14/10, 22:00)

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο