Trace N Chase (top)

Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ: Προχωρούν Ταταύλα και ΑΕ Καλλιθέας

Η ΑΕ Καλλιθέας και τα Ταταύλα πήραν την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ.
Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ: Προχωρούν Ταταύλα και ΑΕ Καλλιθέας

Δύο παιχνίδια απέμειναν, ώστε να ολοκληρωθεί η φάση των “32” του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ. Στα δύο ματς που έγιναν την Τετάρτη (13/10) η ΑΕ Καλλιθέας νίκησε εύκολα τον Ερμή Περάματος 73-61, έχοντας το προβάδισμα την περισσότερη ώρα.

Η ΑΕ Καλλιθέας χρειάστηκε πάντως ένα σερί 14-0 στην 3η περίοδο, προκειμένου να ξεφύγει στο σκορ, να δημιουργήσει διαφορά 27 πόντων και να “καθαρίσει” έτσι εύκολα το παιχνίδι, οδηγώντας μάλιστα σε παραίτηση τον Ρουμπελάκη, προπονητή του Ερμή.

Τα Ταταύλα, από τη μεριά τους, νίκησαν το Πέρα 69-61, κάνοντας κι αυτά το καθοριστικό ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 13-0, ξέφυγαν με 10 πόντους διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Τα φύλλα αγώνα:

Ταταύλα - Πέρα 69-61
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Τζίμης
Δεκάλεπτα: 20-20, 38-39, 59-49, 69-61
Ταταύλα (Φαρμάκης-Ρουμελιώτης): Λουλούδης 3 (1), Βελιζιώτης 4, Μπίρμπας 10, Βαθρακοκοίλης 9, Λάβαρης 16 (3), Μάντακας 20, Φίλα, Μακρυγιάννης 3, Χουλιάρας, Μελισσουργός 4.
Πέρα (Χολέβας-Ζαννής): Δούβλης 16 (2), Τασσόπουλος, Βλάχος 11 (1), Σιδηρόπουλος, Κακαργιάς 10 (1), Σπέντζος 1, Κοκορέλης 4, Δημητρίου 5, Παλληκαράς, Θεοφανίδης, Δαλαμπέκης 4, Κρανιάς 10.

ΑΕ Καλλιθέας - Ερμής Περάματος 73-61
Διαιτητές: Καραβίτης, Κονταράτος
Δεκάλεπτα: 10-08, 26-21, 54-33, 73-61
ΑΕ Καλλιθέας (Καβάσιλας, Λαζαρίδης): Καπέτσης 8, Σμυρνής 14 (1), Δενδρινός, Τσελεπίδης 9, Μούστα, Μακρής 2, Ζέρβας, Παπαζαφειρόπουλος 6, Βλαχογιάννης 4, Καραγιάννης 18 (1), Γκενεράλη 12, Δημητρακόπουλος.
Ερμής Περάματος (Ρουμπελάκης): Θωμάς 6, Δαουτάκος 8, Γεωργιάδης, Γρύλλης 20 (1), Ιωάννου 10, Φιλίππου 5 (1), Αρώνης 2, Τράμπαρης 6 (1), Μπακογιάννης 4, Καλαϊτζάκης, Γερμανάκος.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΦΑΣΗΣ (“32”)

Τετάρτη 6/10

Δραπετσώνα - Πανιώνιος 78-67

Πέμπτη 7/10

Προοδευτική - Ερμής Αργυρούπολης 43-66
Τράχωνες/Δίας - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 93-78

Παρασκευή 8/10

Έσπερος - Εθνικός 95-79
ΑΟΝΑ - Πανελευσινιακός 52-74
Ένωση Νέας Περάμου - Ακαδημία Ελευσίνας 58-67
Ένωση Αμφυάλης - Ελευθερία Μοσχάτου 41-74
Βουλιαγμένη - Ένωση Αρμένιων Αθλητών 55-67
Λέων Μοσχάτου - ΝΕ Μεγαρίδας 47-72

Σάββατο 9/10

Μανδραϊκός - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 58-62

Κυριακή 10/10

Ίκαρος Καλλιθέας - Πρωτέας Βούλας 53-64

Δευτέρα 11/10

Κεραυνός Βάρης - Αρης Νίκαιας 52-80

Τετάρτη 13/10

ΑΕ Καλλιθέας - Ερμής Περάματος 73-61
Ταταύλα - Πέρα 69-61

Πέμπτη 14/10

Φοίνικας Πειραιά - Πορφύρας (18:30)
Δάφνη Αγίου Δημητρίου - Παλαιό Φάληρο (22:00)

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο